Kvě 082010
 

Jsem fanouškem výtvarníka Františka Skály, dodávám, pro pořádek, mladšího, protože i jeho otec jména stejného proslul, a je mi znám svými typickými ilustracemi dětských knih. A syn František, v jehož některých kresbách, tatínka nořícího se z mlhy" poznávám, jde ve svých výtvarných aktivitách ještě dál. Klasické ilustrace, kreslené komiksy, artefakty těžící z různého přírodního a civilizačního haraburdí … Nejvíce si ale cením jeho dvou skutečných" příběhů s hrdinou Cílkem (tedy jeho jméno je Cecil, aby nedocházelo k jiným asociacím)
Nejprve vyšla v Meandru (2006) ta menší kniha , pravděpodobně zkušební, Jak Cílek Lídu našel, jen pár krásných a dokonalých fotografií ze světa umělého … ale přece tak skutečného, foceno ze země, více textu … okouzlující knížka, a v roce 2007 se objevila na trhu kniha knih" Skutečný příběh Cílka a Lídy (a také zde), vydaná nakladatelstvím Arbor vitae. Již samé fotografie a bubliny, tedy čistá forma komiksu. A výprava a grafická úprava knihy  je opravdu skvostná a milovníku krásy přináší uspokojení tedy nejen obsah, ale i umělecké provedení.

skala_cilek0001

Homérovo bydlení … čistá romantika …

skala_cilek0002

Přátelé Homér a Cílek. Zimní pohoda  v čisté podobě.

skala_cilek0004

Jak dopadl vyčůraný autogram si už najděte v knize … nemusíte mít všechno polopatě …

Mám obě knihy dokonale načteny" a listování v nich mi přináší nefalšovanou radost. Ocitám se v přírodním světě čistém, pohádkovém, a přece budícím zdání skutečnosti. Uprostřed lesů, luk a strání žijí a bydlí samotářští tvorové různého ražení a nedošly ještě mezi ně moderní výdobytky civilizace, přesto 🙂 žijí šťastně. Ale není to žádná selanka, vážení, jako všude, i zde se nacházejí pro udržení rovnováhy síly zla … Mojí oblíbenou postavou je samotář, přírodní filosof Homér …
I shlédla jsem před týdnem nebo kdy ukázku z nového filmu Jana Svěráka Kuky se vrací a byla jsem jak uhranuta. Ani se mi nechtělo k tomu vyjadřovat, jak jsem byla znechucena, pohoršena a zděšena. Ze Svěrákových filmů mě bavila Obecná škola a pak ještě Kolja. Řemeslo dobrý, ale jinak mě jeho filmy opravdu nevzrušují. Což o to, film nemusí být akční, aby mne vzrušoval. Ale něco mi přijde opravdu ploché a citově nezainteresované. Vratné láhve mě zklamaly, někde zde na blogu, myslím předloni v předvánočním čase jsem o tom psala. A také mi už vadí ústní prezentace jeho otce. Jsem na ten jeho laskavý styl nějak alergická …
Dívala jsem se na ukázku a ve všem poznávala Skálova Cílka … Výtvarné pojetí, artefakty, zápletky, děj, charakter postav … jakoby ožila jeho kniha a k tomu ten milý, vlídně mentorský hlas, kterého jsem už přejedena. Ach jo … jak to vlastně je? Spolupracoval František Skála na filmu nebo film vykradl knihu? Zagůglila jsem a dověděla se pravdu:
…Jednou z inspirací bylo výtvarné dílo Františka Skály, který mu poskytl důležité rady, ale rozhodl se projektu neúčastnit. Svěrák pak oslovil Jakuba Dvorského, který také používá přírodní motivy, ale v jiném médiu – tvoří flashové hry (Samorost, Machinarium). Triky pak představovaly zejména retuš vodicích zařízení loutek. zde

Vím, řadě lidí se ten film líbit bude, ale, promiňte, vážení tvůrci, já ho budu bojkotovat. A nebudu se vůbec muset do toho nijak výrazně nutit. 

cerny …. Učinila jsem tak i s Reflexem, asi před půlrokem, spolu se změnou, která tam nastala v několika frontách. Koupila jsem si nedávno zkušebně ten, kde na obálce se smál výtvarník Černý – Entropa. Nikdy jsem ho na fotkách neviděla rozesmátého a fakt mu to sluší víc než když se stále tváří tak hrozně zasmušile. Nechce se mi to rozebírat. Reflex pro mne ztratil odér výlučnosti a kvality v přístupné formě včetně kulturního zaměření (Volf) – a kupovat si ho nadále nebudu. Je to ale můj problém, protože prodeje Nového Reflexu stouply.

… Ve čtvrtek vystupovala na našem náměstí Vypsaná Fixa. Velmi dlouho ta skupina a její styl balancovala na širším hrotu mého hudebního gusta. Již to přešlo, jsem jinde.

 Posted by at 11.58

  7 Responses to “Kuky se vrací”

  1. Přesně vystiženoDěkuju za váš názor stran Cílka a Lídy a Kukyho. Do puntíku se s ním ztotožňuju, žel asi zůstaneme v naprosté menšině… Vliv F. Skály na konečnou podobu filmu je skutečně minimální. Původně se měl na celém podílet, ale poté seznal, že není cesta, kterak dospět ke společné domluvě a tudíž se rozhodl od spolupráce odstoupit. Ten původní vliv je však zcela patrný.

  2. Dlouho jsem Reflex kupovala, zůstal jediným tištěným časopisem, který za to stál, ale články Pavlíny Volfové jsem nevydejchala, vůbec nevím o co v nich jde. Taky můj problém. Jinak mám ráda Skálu i Svěráka, ale loutky mne moc neberou, nějak z nich mám od dětství divnej pocit. :-))

  3. Česnát PříštipkářDobrý den, děkuji. Shodneme se, ale je mi z toho smutno, přijde mi, že byl styl pana Skály komerčně zneužit. A ta komerce je z toho cítit, pro nás, co milujeme Cílka a Lídu.

  4. Ahoj Evi, není loutka jako loutka… třeba tě děti zase naučí si na ně zvyknout :))

  5. Jasně, není loutka jako loutka. A masovej kašpárek není hurvínek. :-))))

  6. Evi :))).

  7. […] Saigon. Vystupovala v komiksu o Cílkovi a Lídě a Svěrák na idei této knihy založil film Kuky se vrací.  Ano, auta vytvořená s odpadu, vyválená v bahně a následně devastovaná ohněm jsou fajn, […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient