Bře 292010
 

OZ_11Vrátila jsem se ze cvičení. Nepřijde-li cvičitelka, zaskakuje někdo z nás, cvičenek. Dnes poprvé jsem zažila předcvičovat paní, která mne několikrát mírně zaskočila nezvyklými, však vydatnými cviky, uvádějícími do pohybu oblasti mého těla pravděpodobně dosud zcela pohybem nedotčené. To mi dělalo velmi dobře. Ještě jsem zamířila do práce pro přepravky … v nejbližší době mne doma čeká moře práce a zařizování, a tak to půjde snad až do konce roku. Pokud si nepřichvátnu.
Asi v souvislosti s tím, že v sobotních Lidovkách byla celá složka věnována pražské výstavě Zdeňka Sklenáře – všichni známe jeho geniální ilustrace ke Starým řeckým bájím a pověstem Eduarda Petišky, jsem si vzpomněla na jinou knihu – L. Frank Baum: Čaroděj ze země OZ. V roce 1962 vyšla s krásnými ilustracemi Arnošta Karáska, zapomenutého ilustrátora … chtěla jsem vám je přiblížit, ale tu knihu nemám po ruce, tak alespoň pár ilustrací co jsem nalezla na síti. Dodnes mám ty jeho obrazy zaryté v sobě a pamatuji si jich většinu, vybavují se mi. … musím tu knihu vyhledat, abych se s ní potěšila…
zuzi
Tato kniha byla oceněna na mezinárodním fóru a je zajímavé, že ve stejném roce a na stejném místě si zlatou medaili odnesl i Zdeněk Sklenář  a jeho "Báje" …

 

Internationale Buchkunst Austellung, Leipzig

1965
– zlatá medaile – Bořena Němcová: Pohádky, ilustr. Karel Svolinský
– zlatá medaile – Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti, ilustr. Zdeněk Sklenář
– zlatá medaile – Eva Vrchlická: Z oříšku královny Mab, ilustr. Karel Svolinský
– stříbrná medaile – Eyman Frank Baum: Čaroděj ze země Oz, ilustr. Arnošt Karásek

(je to pouze výňatek, oceněných knih bylo v tom roce, i v jiných letech, více …. na dobrou ilustraci dětských knih se zde odjakživa dbalo …)

OZ_1 - Kopie OZ_2 - Kopie

Oba obrázky se dají zvětšit….

 

 

 Posted by at 21.05

  9 Responses to “Zapomenutý ilustrátor Arnošt Karásek”

 1. Až tak úplně zapomenutej není, když sis na něj vzpomněla…

 2. To jo :), musím prohledat bedny a znovu si ji přečíst, s Karáskovými ilustracemi vyšla jen jednou, a pak řadu let ji nikdo nevydal, až po sametovce, ale proč ne s jeho ilustracemi??, viz:
  http://sigma.nkp.cz…=01—D03—A

 3. No, nejsem si úplně jistý, je-li to taková škoda, že je zapomenutý! 🙂

 4. [3]Byla to kniha mého dětství, obrazy i text mě fascinovaly, nemohu si pomoci, už jsem vyrostla a líbí se mi to propojení textu a ilustrací stejně, je to geniální, nedovedu to vysvětlit, ale vidění- obrazotvornost ilustrátora mě rozechvívá. Fantaskní kniha, ale ne zase tak nepochopitelná a vzdálená dětskému chápání. Knížku Anička Skřítek a Slaměný Hubert nebo Alenku v říši divů … se mi nepodařilo dočíst, a touhle jsem listovala stále.

 5. Miluji Čaroděje ze země OZ s Karáskovými ilustracemiMám Čaroděje ve 4 vydáních, z toho je 1 kniha anglická, byla vydána ke 100. výročí vydání pohádky. Je v původní podobě s perovkami. Je kouzelná. Ale úplně nejskvělejší je s Karáskovými ilustracemi. Ovlivnil mne na celý život. Tuto knihu mám stále po ruce i dnes.

 6. Děkuji za tvůj komentář, ilustrace jsou krásné. Ano, snad žádná jiná kniha na mne tak tehdy nepůsobila. A je to ve mně také dodnes. Jiné ilustrace než Karáskovy si nedovedu představit.

 7. Arnošt Karásek dělal na UMPRUM u prof.
  Svolinského asistenta,takže jsem ho znal a
  mohu poskytnout nějakou dokumentaci.

  Sdělte Váš e-mail. Zeman

 8. Václave,děkuji za informaci, jsme z jednoho města, to je náhoda jak jsme se tu sešli.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient