Bře 212010
 

vyrazila do světa!

Znám místo u hřbitova, kde ve starém torzu lipového pařezu se daří všelijakým organickým bacilům, houbám a jiným všudybylům! Tak tam pozoruji občas ruměnice podřádu ploštice! Protože na tom místě máme obvykle sraz s Miladou a já většinou přicházívám dříve, mám skvělou možnost tento pařez pozorovat z pozice amatérského přírodovědce. A úplně jsem zapomněla, že jsem včera na výletě přece jen něco vyfotila. Právě ty ruměnice! Každý z nás je zná z Ferdy Mravence, ale kdo z nás se může pochlubit, že je opravdu viděl ve skutečnosti….  No a tak občas ve volných chvílích pozorujte staré pařezy a jejich svět! Možná … možná… se někdy dočkáte a přijde i legendární Ferda Mravenec!

plostice_c

O plošticích ruměnicích se toho dost ví! Zdá se, že někteří zasvěcenci věnovali jejich pozorování převážnou část svého života. A proto vám mohu sdělit i něco více, než jsem já sama stačila postřehnout!

Ruměnice měří 10-12 mm. Má oválný obrys těla s nápadnou černo-červenou kresbou. Křídla většinou nejsou plně vyvinutá. Nohy jsou černé. Při bedlivějším pozorování zjistíme, že každá ruměnice je v drobných detailech odlišná. Kresba a velikost skvrn na červeném podkladě se mírně mění. Její výrazné a kontrastní zbarvení ji chrání před nepřáteli – ptáky. Dává najevo, že není jedlá a to ji ochraňuje.
Saje převážně rostlinné šťávy. Hlavní složkou stravy jsou především plody lípy – semena pokrytá sladkými šťávami. 

plostice_b

Poučení pokračuje, něco o jejich sexuálním životě:

Samičky k sobě vábí samce sexuálně přitažlivými sekrety (feromony). Může se stát, že páření trvá celý den! Svá vajíčka klade samička do vlhké půdy, do štěrbin kůry, pod listí a mech. Ruměnice můžeme pozorovat až do pozdního podzimu. Přezimují dospělí jedinci. Žlázy larev produkují jako u jiných ploštic typicky páchnoucí sekret sloužící k odstrašení nepřítele. 

plostice_a

Zde vidíte staré houby, na kterých ruměnice usedají. Trochu jsem do ruměnic šťouchla, abych je vyplašila a na ty houby vás upozornila.

A poučení dokončuji:

Jde o druh, který je velmi rozšířený v Evropě, severní Africe, severní Asii a Střední Americe. Ve světě žije 400 druhů ruměnicovitých, z toho pouze dva v České republice. Setkáváme se s ní od dubna do září. A na našem pařezu od března, dodává zuzi.

Jedná se o velmi společenský druh. Již od časného jara se objevuje (vyhřívá) v houfech u zdí či pat stromů. Vyskytuje se v parcích, alejích s akáty nebo kaštany, na hřbitovech. Ve velkém počtu žije na lípách, občas i na akátech nebo tam, kde kvete sléz. Přestože jim sluneční svit nevadí, dávají raději přednost stinným místům.

Zdroj wikipedie

 Doplněno o Ruměnice pospolné Veroniky Richterové. Objevila jsem je nejprve na blogu Wlčice, později vyhledala na virtuální výstavě Veroniky Richterové zde.

Pokud se nedostanete na PET – TROPICANA, mrkněte zde, ale možná budete tím více navnaděni na návštěvu TRÓJI.

Richterova_Rumenice_pospolna_zmen

Větší obrázek vyvoláte pravou myší – v nabídce zaklikněte zobrazit …. a níže neodolám … ještě jeden – Hořící keř

Richterova_Horici_ker_zmen

 Posted by at 9.26

  23 Responses to “Ruměnice pospolná”

 1. Jsou fakt nádherné, a páří se celý den, to je úžasné!:-))

 2. Já se specializuju spíš na anorganický bacily! .p

 3. Me to připomělo ty úžasné rekvizity z výstavy, co jsem ti popisovala, taky tam tyhle mršky vystupovaly http://www.napude.com…si-nataceni
  Leč vyfocené jsem je nikde neviděla. Můžeš sem ale hodit mojí mobilovou fotku z výstavy, rekvizitáři je udělali dost autentické.

 4. [1]Jasně, někdo si dovede užívat života plnými doušky; živí se starejma houbama a lipovou šťávou a nemusí do práce …

 5. [2]… a dobře děláš :), aspoň se nenakazíš nějakou organickou chorobou!

 6. [3]ty fakt nejsou živý?

 7. Nee, ale staré věci tam jinak ožívají hromadně.

 8. [3]Bos, ta fotka je neostrá, ale našla jsem ty ruměnice v akci – začátek v 55 vteřině
  http://www.youtube.com…_embedded#

 9. Jóó, to je vono! Ta mechanicka beruška plná těchle ruměnic nebyla nikde k nalezení na netu, a ten trailer k filmu uz se mi nechtělo probádávat, jsi teda šikula, dnes máš akční den!
  Jo, neostrá byla – přez sklo, mobilem a ve spěchu – musela jsem neustále 1 okem hlídat malou, aby si z rekvizit neudělala hračky, některé za sklem nebyly http://img.fdb.cz…c9e2ddffd9e.jpg
  Libily se ji ty postavicky u společného stolečku s historickým dětským nádobíčkem, chtela jim přerovnávat talířky:-)

 10. In flagrantiHrozne jim to zavidim 🙂
  http://www.flickr.com…/185034044/

 11. Bos, to musí být hezká výstava … malou chápu, měla bych chuť si pár těch ruměnic odnést a nosit je na triku jako brož…

 12. Roji, všeho moc škodí, snad se s létem zklidníš :p.
  Prohlédla jsem si kromě zamilovaných ruměnic i pár ostatních fotek. Některé jsou velmi hezké a neobvyklé; máš je hezky ostré, a to se mi líbí!

 13. Zuzi, pojd na flickr 🙂Budes je mit taky ostré ;-P

 14. Na flikr … to se snadno řekne, ale čím víc člověk někam leze, tím větší má závazky a musí věc o udržovat. nemá smysl někde být a nic :). Šla bych tam ráda, nejsem zatím v žádné fotografické komunitě a nevystavuji svoje fotky na webu, kromě blogu, určitě by to stálo zato najít místo kde bych je ukázala … ale přiznám se, že velmi váhám. Navíc jsem poněkud líná věnovat spoustu energie nové věci poněkud složitější pro mne, nevyznám se hned v systému a deprimuje mě to. Hodně času věnuji udržování stávajícího a poslední dobou si přijdu jak v bludným kruhu… dokládám to aukrem, jsem tam registrovaná, ale ještě jsem se nezmohla na akci, a tak bych to potřebovala … mám tady balíky krásných knih na prodej a dát je šmahem do antikvariátu považuji za kontraproduktivní … chybí mi "podpora" a motivace, abych se dostala do ajfru … trochu delší komentář, což …

 15. není to vůbec složité a jelikož to tam dost žije, zjistíš, že se to udržuje tak nějaxamo 🙂

 16. Pěkné máš ruměnice, zuzi🙂 Já jsem fotila stejné téma v neděli ve FataMorganě- PET ruměnice 🙂 a měla jsem stejné asociace co se Ferdy Mravence týče.
  Kdepak dětství, to člověka poznamená na celý život 🙂

 17. Wlčice, chystám se tam též … musím si určit pevné datum, jinak to prošvihnu jako spoustu jiných věcí …

 18. ty ruměnice jsou jak domorodý africký masky :-))
  Krásný článek, koukám

 19. [18]Taky mě to napadlo;-)

 20. Dík Míšo! Ještě jsem objevila NĚCO, hned jak se vymátořím z vejletu a uvařím oběd, dám aktualizaci!!!

 21. Bosorko, mne tedy ne, ale jak jste to vyslovily, uznávám, že to fakt má k tomu blízko!

 22. “ale kdo z nás se může pochlubit, že je opravdu viděl ve skutečnosti…. ” nechci nic říkat 😀 ale ruměnice jsou úplně všude … 😀 měl by se spíš chlubit ten, kdo je neviděl 😀 a jinak ! slušný výcuc z Wikipedie 🙂 …..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient