Bře 112010
 

… a několik hesel pro vaše mravní poučení

 … Včera jsem poprvé navštívila Novou Paku – Nová Paka je město v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Ve městě žije 9383 lidí a leží v nadmořské výšce 427 m n. m..

Podle "Pačáků" je místo toto velmi tajemné a zvláštní svou krajinou, která v lidech probouzí podivínství a posiluje umělecké sklony. Místo, kde si snad daly schůzku všechny síly přírodních a duchovních světů. V křížích, či dalších geometrických tvarech a bodech, se prolínají v jakési odvážné symbióze protikladů, ale i v laskavosti, která tak lehce může sklouznout do světů netušených.

Hmm," to kurzívou psané" není žádné moje nadšené blábolení po jedné návštěvě Nové Paky , ale regulérní citace z oficiálního webu městského úřadu tam.

 Tak, a tam jsem byla. A protože jsem v tom koutu byla pracovně, nebylo moc času na poznávání města ani krajiny. Vyfotografovala jsem alespoň slavný Suchardův dům s mravoučnými citáty a z dálky kostel, na který jsou Pačáci patřičně pyšní.  Z Paky jsem si převezla dárkem barevnou fotografickou publikaci na křídovém papíru plnou podivuhodných otisků zkamenělin velmi starých  šupinatých ryb, drápů prapodivných potvor, žraločích hovínek, olistěných stonků přesliček a překvapivě krásných  vyleštěných průřezů těmi zkamenělými stonky. Dále několik map a plánků. Krajina, město i lidé  stojí rozhodně za návrat!

A také místní muzeum umístěné právě v Suchardově domě. Kromě  již zmíněných otisků, průřezů a zkamenělých stromů, bych totiž velmi ráda poznala blíže také klenotnici drahých kamenů a expozici věnovanou podivínství a bláznovství místních obyvatel – tedy spiritismu, kterážto vlastnost je zde, na rozdíl od jiných lokalit, velmi ceněna. O pozoruhodné atmosféře místa se tady vědělo a ví od pradávna ! Na náměstí stojí také kašna z roku 1814 se sochou sv. Floriána. A v této kašně je prý podle pověsti bláznivá voda – kdo se jí napil, měl jistotu, že bude packým bláznem. Moc slavných lidí se hlásilo k tomu, že tuto vodu kdysi pili a byli na to hrdí. Důkazem o geniu loci místa  budiž i informace, že  v roce 1904 přichází do Nové Paky vůdce českých spiritistů Karel Sezemský, který zde začal vydávat časopis " Posel  Záhrobní "!

Ještě bych dodala, že obě zmíněné expozice – klenotnice a "spiritismus" – jsou v Evropě unikátní.

Nova Paka kostel

Nov Paka kostel detail

Díky pověsti o nalezení zázračné sošky Panny Marie v nedalekých dolech ve Stupné vznikla ve městě nejkrásnější stavba – pavlánský klášter s chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Z Nové Paky se stalo významné poutní místo a samotný chrám patří mezi nejkrásnější barokní stavby první čtvrti 18.století ve střední Evropě. Chrám byl vysvěcen v roce 1724 a postupně byl doplňován. Jeho vnitřní vybavení rozhodně stojí za prohlídku. A nejen mojí.

Nova Paka Sucharduv dum 2

Suchardův dům ( dnes muzeum) nechal v novorenesančním slohu postavit Antonín Sucharda mladší v letech 1895-1896.

Nova Paka Sucharduv dum 1

Na výzdobě domu i přilehlé dílny (zde dilna – na předešlé fotografii vlevo vykukuje rohem) se podíleli členové známého sochařského rodu Suchardů. (Antonín Sucharda, Stanislav a Vojtěch Sucharda, Anna Suchardová Boudová). Svůj smysl pro humor prokázali umístěním vtipných a moudrých úsloví. Je zajímavé, že Suchardové se věnovali výtvarnému umění, od nejstaršího Jana Suchardy st., který se přes původní povolání tkalce stal výtvarníkem vlivem klášterního chrámu, přes 200 let až dodnes. Z této rodiny pochází například slavný sochař Stanislav Sucharda (1866-1916) – autor pomníku Palackého v Praze a známý malíř a grafik Cyril Bouda.

Závěrem připojuji několik vlastneckých úsloví. Budete-li se jimi řídit – neprohloupíte. V kartuších nad úslovími, okny a vchody dílny jsou taktéž umístěna slavná česká příjmení – malíři, sochaři a stavitelé různých epoch.

paka napisy 1

paka napisy 2

paka napisy 3

paka napisy 4

paka napisy 5

 

 

 

 

 

 

 Posted by at 10.11

  13 Responses to “Nová Paka poprvé!”

 1. I já mámna Novou Paku krásné vzpomínky, před lety jsem obdivovala stejné objekty, a proto jsem si ráda prohlídla fotky. I mne okouzily vyleštěné části zkamenělých stromů; pocit tajemna jsem si asi vsugerovala, nicméně ve mně zůstala hoodně živá vzpomínka a nutkání vrátit se tam…

 2. z Paky mám vzpomínky z dětství,
  M+M: to zřejmě nejde o zkamenělé stromy, ale o acháty, což jsou krystalické minerály vulkanického původu. Jejich leštěním vynikla na řezu kresba a barevnost. Novopacko je tím známé.

 3. Míšo, také jsem za tu velmi krátkou dobu nestačila do sebe nasát pocit tajemna, je-li tam nějaký vnímatelný pro mne. Ale stejně jako ty, ráda bych ve zkoumání tohoto fenoménu pokračovala, nejlépe se v Pace na pár dní "usadit", určitě na tom něco bude….

 4. TS,dívala jsem se do knihy, kde je na krásných fotografiích zobrazeno více jak 100 zkamenělin. Musím se zastat Míši, slovo achát jsem nenalezla nikde, ale různé průřezy stonku, kmínku, kmenu atp. kapradiny nebo rostliny tam jsou a je jich nejvíc. To by upřesnil strejda z Kolína, znalec šutrů. Naskenuji pár fotek, až na to dojde …

 5. Zdaleka nejsem žádná odbornice, ale pamatuji si svůj první zážitek, kdy jsem viděla zkamenělé stromy právě v Pace, to jsem byla ještě velmi mladá (a to už je bohužel hoodně dávno :-)) ), někde venku v parku byl pod sklem jako exponát zkamenělý strom a já jsem odsud nemohla odejít pro úžas. Při své pozdější návštěvě jsem už posla z hloubi věků nenašla, jen doufám, že je někde uložen. Čímž nevylučuji acháty ani jiné vyvřeliny na Novopacku :-))

 6. Ten obrovský kmen je stále za sklem v muzeu vidět – http://www.novapaka.muzeum.cz…om/
  z ulice přímo ne, ale je v objektu Suchardova ateliéru – zboku.

 7. No to mám radost a zároveň další tip na "neodkladný " výlet, ze Tvého popudu už druhý (sochy).
  Srdečné díky!

 8. TS a M+MZemské pochody, kdy se tvoří po mnoho let z něčeho něco jiné, jsou mnou většinou vzdálené a zapomenuté a proč a s čeho a jak … po tom tak nepátrám a mnohdy si nepamatuji ani triviální věci … dívám se na díla přírody obdivně a když v tu chvíli třeba vím, zapomenu. Průřezy kmenů, kmeny, otisky … to je vzrušující a krásné spojení s minulostí země…

 9. tím značně nesouvislým vyprávěním sděluji, že se na tyhle přírosní věci nedívám okem vědce ale dejme tomu obdivovatele krásy.

 10. zuzi,souhlas :-))

 11. pravda, v muzeu v N. Pace mohlo jít o zkamenělé stromy. Nicméně kolem Paky je možné hledat spíš polodrahokamy, ke kterým acháty patří.
  http://www.geology.cz…0&tt_=z

 12. šutryJezdím tam asi čtvrt století za šutrama. Geologie je tam složitější, většinou perm, karbon, vulkanity, sedimenty,… V okolí Nové Paky se nachází pár lokalit, kde vznikly i ty acháty, jako hydrotermální výplň dutin v melafyrech prvohorního vulkanismu. V posledních letech tam jezdím hlavně rýžovat pyropy, při tom nalézám i spousty střípků přeplavených achátů z těch okolních primárních výskytů. Přímo pro Novou Paku jsou však typiké zkameněliny a spousta karneolu, který je často jejich hmotou. Dájí se hledat i za tím kostelem na fotkách – V Záduší nebo Na Balkách. Výraz "polodrahokam" se už pár desítek let nepoužívá. Říkalo se tak všem výše jmenovaným šutrům.

 13. araukarity a achátyV muzeu v Nové Pace je k vidění oboje,"zkamenělé" stromy,včetně vyleště ných řezů z jejich kmenů v přizemí;tak i leštěné acháty z okolí v prvním patře muzea,v tzv."klenotnici".

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient