Úno 252010
 

a její kolekce pro Diora

 Asi před 14 dny mne zaujaly v Lidovkách neobvyklé šperky z kolekce Dior, a tak jsem se rozhodla na jejich autorku podívat ještě blíže než mi umožnil zmíněný text. A tak vám, moji drazí, nabízím svůj pohled na její tvorbu. Základní údaje čerpám z uvedeného textu, doplňuji fotkami z různých zdrojů. Ta omáčka okolo jsou moje představy :).

castellane

Victoire de Castellane,

 šéfdesignérka klenotnické řady módního domu Dior, stojí v první linii současných moderních šperkařů nacházejících se na výsluní.  Ocitla se v pozici kdy bez ohledu na vše co kdy bylo vytvořeno a obvykle se v  této oblasti  tvoří,  akceptuje  zcela svobodně své   bláznivé nápady a stejně tak je akceptuje i  její chlebodárce. Co by jinému neprošlo, stává se v jejím případě skvělým hitem.  A po počátečním šoku se vždy všechno rozprodá.

Samozřejmě vychází vstříc i konzervativnějším zákazníkům, ale její síla tkví v jejich módních šperkařských kreacích, které jsou přesně zacíleny  na skupinu zákazníků, kteří jsou sice  velmi bohatí, ale současně  si zakládají na své nezávislosti, smyslu pro neobvyklost, zvláštnost a chtějí se svým volnomyšlenkářstvím, které jim bezproblémově  umožňuje dostatek peněz,  od ostatních boháčů lišit a veřejnost zvláštním způsobem šokovat.  Tyto šperky to totiž umožňují.  A ona svým zákazníkům  vychází vstříc a řekla bych že je svým způsobemi kultivuje.  A současně i umělecky ovládá. Je v tom kus snobství, ale má to styl!

castellane1

První řada neobvyklých šperků (1999) byla inspirována letním trávníkem zahrady u domu Christiana Diora  a její sedmikrásky, včelky a motýlci přesně splňovaly to, co bohatým zákazníkům dělá dobře. Šperk vypadající tak ordinárně a  působící nejvíc ze všeho dojmem pouťového šuntu … hm,  ale kdo z vás na to má??? Nevkusná rozmařilost slaví úspěch. Ale současně tyto šperky působí i vesele a hravě, dětsky a svěže  …  líbí se mi.

castellane2castellane3

Dalším zábavným kouskem designérky, která definovala pojem moderního šperku pro třetí tisíciletí, byla limitovaná kolekce mechanických šperků. Ty se rozevíraly jako květiny, zdobily celý hřbet ruky nebo byly poskládány ze šperků, které Victoire sbírala po celém světě.

castellane4

A zatím posledním bláznivým výstřelkem této  šperkařky bez hranic se stala kolekce Reines et Rois, tedy Královny a králové. Na první pohled tak i vypadá, ale místo ctihodných hlav se v záři diamantů skví lebky a jméno každého z vládců velmi volně inspiruje kámen, který byl při tvorbě použit.

cast_lebka

 Myslím, že tomu stylu po svém rozumím  …  Victoire de Castellane přesně ví co chce a co novodobým boháčům, kteří se již nechtějí cítit tak upjatě, ale crazy, nabídnout!  Řekla bych že ty její navýsost dekorativní šperky tvoří velmi dovedně namíchaná směs toho nejspodnějšího a nejokázalejšího. Prostě něco na přesně na hranici dobrého vkusu a nevkusu, ale nesmírně zábavného a vtipného. A samozřejmě finančně nedostupného pro běžné konzumenty. Šperky na mne působí jako velmi rafinovaná bižutérie povýšená na nejvyšší  luxus.

Líbí se mi to a připomíná návrat secese v novém kabátu! Postsecese. Zuzi

Napsáno velmi volně na motiv zde, fotky staženy z různých částí celosvětové internetové sítě

 Posted by at 18.01

  9 Responses to “Šperkařská ikona Victoire de Castellane”

 1. Ta paní se mi vůbec nelíbí:-((((
  A koneckonců ani ty cetky taky nic moc.

 2. Docela se mi to libiale nekoupim to 🙂

 3. Jasně Sejra, na svůj názor máš právo, je to kuriozita dnešní doby. Ona mi připomíná typově sestru již mrtvého návrháře Versace – Donatellu … jen pro zajímavost … zde odkaz na villu Fontanelle, kde Versace bydlel, je to stejný styl okázalého luxusu, připomínajícího příbytky "světských", kteří si na podobné fazoně zakládají. Jenže zde je to autentické, u nich pozlátko … Ty šperky mne opravdu okouzlily, sama se divím. Hodí se k nim úplně jednoduché jednobarevné střídmé oblečení. Černé pouzdrové šaty se kolenům bez rukávů, černý rolák s krátkým rukávem a splývavé široké kalhoty, černé brýle, hedvábný smetanový šátek… já bych ty šperky unosila .. nějak jsem se nechala unést… :)))))

 4. Já vím, Roji, ty máš teď výdaje s tou charitou v Afganistánu … škoda

 5. odkaz na villu:
  http://utulne.centrum.cz…versace/

 6. Az se mi ta investice vratiskoupim celorocni kolekci!

 7. V tom případě …chci taky svůj podíl. Za dvojnásobné zprostředkování!

  (hmm, a dík za porci dobré nálady poránu, můj nehorázný smích by tě jistě potěšil:)

 8. To nebude problemJe to sice strasne daleko, ale ty nejhezci sperky ti rad privezu 😛

 9. Děkuji, těším se, … a nebudu se zlobit ani když využiješ posezónních slev :))!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient