Úno 152010
 

rozdělení diváků podle jejich divadelní vyspělosti

V Lidovkách z 6. února / diskuze: Je kýčovitá kniha nebo inscenace?  se rozhodl Vladimír Hulec (redaktor časopisu divadelní noviny a publicista)  roztřídit občany podle jejich divadelní vyspělosti:

Současné divadlo je českému diváku ještě vzdálené. Dospěl k Honzíkově cestě, ale to je 1. třída ZŠ. Když ještě nemá na vysokou (Fernando Pessoa, Thomas Bernard, Elfriede Jelinek, Sarah Kane, Ferdinand Celine…), tak alespoň na střední školu (George Orwell, Henrik Ibsen, Franz Kafka, Samuel  Beckett, Georg Büchner, Johannes Urzidil, Aki Kaurismäki …) by měl mít.

Nevím jak vy, ale jak jsem se ještě včera cítila intelektuálem, tak dnes byla moje intelektuálská aura pošlapána, co se dá dělat, nejsem honící pes, co stíhá všechno a nic a … CHCI TO VŮBEC STÍHAT? Asi ne … a jak jste na tom vy? 

V textu se proti tomu třídění a školení dva účastníci ohradili, že záleží prý na gustu. A já se k nim připojuji. 

Jako s knížkami … každý podle sebe. Co kdo čte, na co se dívá, je jeho věc.  Já jsem měla štěstí, můj genom a rannou výchovu ovlivnil všestranný tatínek, ale bohužel mi záhy zemřel. Tolik mi schází. zuzi

tata

 

 

 Posted by at 12.22

  13 Responses to “Jak si na tom stojíte s divadlem”

 1. Ne, kolem divadla vše taky nemusím stíhat, ani by mě nebavilo si to vše uvnitř odsedět. Občas dám něco, co nevypadá jako ztráta času. Jinak mi to tam občas připadá, jako mezi zombíkama, někdy to je i tak cítit. Naposled přede mnou seděl chlap s velmi mastnou a řídkou přehazovačkou. Prosvítala mu tím bledá pleš, plus otylý krk přetékal přes šedou ojetou košili se žmolky, vše doplňovaly šedé beztvaré tesilky.. No super výhled, chuťovka. Jeho paní vypadala lépe; napadlo mě, zda si je vědoma vzhledu svého doprovodu.. O pauze jsem se chtěla trochu otupit vínem, které ale chutnalo, jako nejlevnější krabicové. Takové věci znechutí nadšení pro umění:-)

 2. Bos, ano, moc souhlasím, když ušlechtilý zážitek, tak komplexní; chlapi s přehazovačkou a krabicové víno divadlu nesvědčí, ba škodí. Pak ať Hulec je spravedlivý a laťku zvedne i v divadle a nehuhlá jen na chudáka diváka!

 3. Co se týče knih, sem teda středoškolák, tak na prvním stupni, ale přitom jsem zkoušel číst Celina (jestli to byl teda von, nějak mě to nebavilo) CO se týče divadla, byl jsem akorát před pěti roky na cimrmanech a loni na Hrdým Budžesovi. No, bylo to peklo – né kvuli divadlu, ale nevejdou se mi tam nohy (Bosorka bude vědět – divadlo M. Horníčka) a po půl hodině už bych se nejradši sebral a šel pryč. O nápojích ani nemluvě.

 4. Sejra, já jsem se rozhodla, že se tu svou divadelní negramotností ohánět teda nebudu, abych nepřišla o ten zbytek příznivců, co sem chodí ještě za kulturou… mnozí pravděpodobně odpadli, když zjistili, že jsem nečetla Stopařova průvodce" galaxií, jiní mi blahosklonně odpustili. děkuji.


 5. No tak teda když už kladeš takový dotěrný otázky… 🙂 Já si na tom s divadlem a knížkama nestojím vůbec nijak. Protože při čtení a divadelnění zásadně sedím. Něco je špatně? :p

 6. Teo, ty musíš mít vždycky něco extra a ostatně, když jsme u toho stání… existují i dotěrnější dotazy :p

 7. stopařova průvodce jsem shlédl na divx, tím pádem nemusím číst 5 dílů, to se mi ulevilo. knížka je sice něco jiného, ale jak to nemá obrázky (miluju komiksy), rozečtu to a tak nějak to skončí.
  čtenáři stopaře ví dobře co znamená odpověď 42, a jistě ji zaznamenali na tričku iťáka v minulém dílu it crowd.
  divadlo – znám, v praze na to vybírali a od té doby mají něco s oponou.
  ale z tv znám budžese, čechovu dívčí válku, a některé cimrmany – nezemřu nevzdělán :o)

 8. Hm, tak to já jsem v první pomocné… Kdysi jsem chodil do divadel dost často (a určitou dobu jsem dokonce nemusel shánět lupeny ani je platit), ale pak jsem se čím dál častěji přistihoval, jak nevnímám děj, ale jen lidi, kteří něco předstírají, a když jsem o půlce odhadoval, jak to skončí, nechal jsem toho úplně. Jsem barbar. Ale nehodlám dělat něco, co mě nebaví, jenom proto, abych patřil do nějaké škatulky a někdo mě mohl považovat za sobě rovného. Na to je život moc krátký…

 9. Lední brtníku, také jsem objevila, že "Stopař" má více dílů, ale budu ráda, když přelouskám první. Nemohu si stále zvyknout na ten specifický galaktický styl humoru, a přece Červený trpaslík mě rozesmával … ale neuteču od toho. Jinak jsem v šoku, jaký mají lední brtníci dobrý kulturní přehled!

 10. Kutile, s tvým názorem souhlasím. Kamarádka Milada mne čas od času vytáhne na kulturní výjezd po kraji, na amatérské kulturní akce, které kraj podporuje. Ta různorodost mne baví a také že jsem třeba celý den s kamarádkou a užíváme si to. Mám jiné priority než chodit do divadla a přiznám se, že raději posedím jen tak na zahradě sama nebo s někým si tam poklábosím o tom, co se na té zahradě zrovna děje … nechci se učit rozumět vysoké divadelní 🙂

 11. Ale zuzi,my všichni, kteřísme četlistopařova průvodce, věříme, že si ho přečteša zamiluješ a budeš vědět, co znamená 42:-)

 12. Sejra…Safra, zase nějakej úkol, do, pytle, … jak je to s ručníkem jsem už objevila, teď ještě 42… už jsem to přešla u brtníka, ale jak koukám, ne zcela se tomu podařilo zapadnout … už tu chybí jen Patla … nepochybuji že zase přispěchá s nějakým spikleneckým heslem, kterému zase nebudu rozumět, ale včera jsem zas pokročila, skončila jsem v nejlepší, za dveřmi se ozvaly kroky okovaných bot :)).

 13. ad 42… Tak jsem si vzpomněla, že jsem loni pomáhala jednomu kamarádovi zakládat skype a chtěla po něm nějaké číslo do hesla… říkám mu … tak řekni nějaký náhodný číslo, je to úplně jedno jaký a on ze sebe okamžitě zcela vážně vyhrknul 69 … není ta 42 něco podobného???

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient