Úno 102010
 

tak ten se šeredně plete!

ČNB je totiž také Česká národní bibliografie, a to je prosím databáze všech knih vydaných u nás od 20. let 20. století, kdy získala Národní knihovna právo tzv. povinného výtisku na knihy.
To je ovšem jen velmi zjednodušená definice – ČNB obsahuje i něco navíc – můžete se podívat zde na obsah její databáze.

Pro nás všechny, nejen zvědavé čtenáře knih, je ČNB nepřebernou studnicí zajímavých informací. V tomto katalogu totiž můžeme vyhledávat knihy podle více hledisek, zejména podle Názvu knihy, Autora, Klíčového slova (tento údaj nám slouží zejména když neznáme autora ani knihu, ale potřebujeme zjistit, co bylo vydáno za knihy na určité téma – třeba jóga nebo citrusy apod… a z těch si pak vybrat, kterou si chceme koupit nebo vypůjčit).

Praktické využití báze ČNB spočívá například v tom , že lze zjistit, jaké tituly byly konkrétně přeloženy od jistého zahraničního autora, jaké knihy a kolik dosud vydal autor český, podle klíčového slova vyhledáme všechny vydané knihy na toto téma … zamyslíte-li se sami, zjistíte sami další možnosti, které vám databáze poskytne. O každé knize se například dozvíte základní bibliografické a nakladatelské údaje. 

 Jak se tam dostat:

1. Katalogy a databáze Národní knihovny ČR zde

katalogy_NK

2.  zaklikněte ČNB a pokud jste dostatečně gramotní, můžete sami vyhledávat. Pohrajte si s ní a objevte její kouzlo a možnosti!

 cnb

 

Zuzi (pokud bude zájem, seznámím vás ještě s několika dalšími užitečnými knihovnickými udělátky)

 

 Posted by at 20.12

  5 Responses to “Kdo si myslí, že ČNB je jen nějaká banka,”

  1. Chce to heslo k otevření rejstříku, podle ukázky, to máš po registraci, nebo jen profíci mohou všude?

  2. Dík za zájem můžeš jako host bez přihlášení …

  3. prosím tě, a kde tam ta databáze je?

  4. Omlouvám se, pro oči nevidím

  5. J.K. – vidím, poradil sis sám …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient