Úno 062010
 

a Milan Knížák – dýdžej průkopník a nedá mi to, a tak i definice konceptuálního umění

UBU je unikátní webový portál zaměřený na dějiny a současnost světového konceptuálního umění s řadou textových, obrazových i zvukových archívů.   Je zde nepřeberné množství avantgardní muziky,  filmů a dokumentů na stažení (znalost angličtiny je výhodou). A objevíte zde i některé čeští autory!

knizakbrNašla jsem zde i Milana Knížáka (a to se právě hodí!) a jeho Broken Music (1979) – hudbu, pro kterou je Knížák mezinárodně uznávaný: rozbitá hudba", koláže pocházející z brutálně rozrušených gramodesek.
Nejen, že tím, tehdy kdysi naprosto nezvyklým nápadem vzít nahrávky druhých, provést šílený remix a hrdě to prohlásit za vlastní dílo předběhl dnešní dýdžeje – zvuk naporcoval s citem pro věc, takže to má rytmus, švih a humor  – ale k dobru získal i další body! Když ho galerista přesvědčil, aby vylepšená" elpíčka vystavil, ukázalo se, že i dobře vypadají!

Sám Knížák popisuje Broken Music takto:
V roce 1963-64 jsem zpomaleně nebo zrychleně přehrával gramofonové desky, tím měnil kvalitu skladby, tvořil vlastně skladbu jinou. V r. 1965 jsem začal desky destruovat: škrábat, probodávat, lámat. Jejich přehráváním (které ničilo gramofonové jehly i gramofony samé) vznikala zcela nová hudba. Nečekaná, drádající, útočná i humorná."
* Knížák též kromě této popsané destrukce i kombinoval žánry, protože vyráběl desky skládáním jejich výřezů zpět do rozřezaného koláče", ovšem každý řez pocházel z koláče jíného. V devadesátých letech, kdy vyvrcholila vlna hráčů na gramofony, se Milan Knížák – dýdžej pionýr, známý pouze mezi experty, dostal do análů alternativního popu a je tam na čestném místě i dodnes.

knizak_music
 
Na obrázku vidíme Milana Knížáka a jeho rock band Aktual při produkce v rockovém klubu Vagón / rok 2004. V duetu se zpěvákem Václavem Klausem. zdroj
Přímý odkaz na Broken Music na UBU zde
 
zdroj textu : Lidovky (Knížák)

 A ještě se vracím ke konceptuálnímu umění – snažila jsem se najít odpověď na otázku CO JE TO?

 Konceptuální umění  jako styl – směr, vzniklo v polovině 60. let, nicméně v různých podobách se tento nevšední experimentální umělecký směr přenáší i do dnešních časů … a ten termín již zahrnuje tak širokou oblast umění, že ho snad dokonce pohltilo nebo ovládlo celé …

 Pozor: definice !!!!!!!!   –  V konceptuálním umění umělec odmítá tradiční metody výtvarného umění. Nejdůležitějším aspektem konceptuálního umění byl a je koncept neboli myšlenka – tj. nápad spojený s volbou vyjadřovacích prostředků a osobitým ztvárněním toho konceptu – myšlenky. Výsledné dílo, protože není postaveno na tradicích výtvarného umění, může stvořit i naprostý laik. Konceptuální umění významně narušilo hranici mezi tím, co bylo považováno za umění, a tím, co tradičně uměním nebylo.

Konceptuální umění je tedy zjednodušeně výsledkem postmoderního procesu, kdy kdokoli může stvořit cokoli, ale zda se jedná skutečně o umění rozhodne aktuálně snob, kunsthistorik, pan Knížák anebo urputná přesvědčivost samotného umělce. V delším horizontu se teprve ukáže. (pozn. zuzi)

 

Některé příklady konceptuálního umění:

– V roce 1953 Robert Rauschenberg vystavil svou Vygumovanou De Kooningovu kresbu, která byla přesně tím, čím ji nazval. Tím vyvolal diskusi o tom, zda vygumování díla jiného umělce je uměním, anebo je považováno za umění, protože tento čin udělal jiný umělec.
– V roce 1957 Yves Klein vytvořil svou Aerostatickou sochu, která byla složena z 1001 modrých balónků, které vypustil před Galerií Iris Clert v Paříži, aby propagoval výstavu Proposition Monochrome; Blue Epoch. V tomto roce také vystavil svou Minutovou ohnivou malbu, která nebyla ničím jiným než modrou deskou se šestnácti hořícími rachejtlemi.
– V roce 1958 opět Yves Klein sestavil výstavu Prázdno, při které prohlásil, že všechny jeho obrazy jsou neviditelné a na výstavě otevřel pouze prázdné místnosti. 

zuzi

 Posted by at 19.46

  12 Responses to “UBU web co vám to říká?”

 1. 🙂Ovšem měl smůlu, Alexander Graham Bell, tam byl chvíli před ním!

 2. Ten chlápek vlevo je Václav Vašák (aby byl výčet kompletní). Jo, a souhlasím s: "zda se jedná skutečně o umění rozhodne aktuálně snob, kunsthistorik, pan Knížák anebo urputná přesvědčivost samotného umělce." Neb usmál jsem se při čtení tohoto.

 3. ta fotka mi přijde velmi veselá – dva kýble ješitnosti na pódiu vedle sebe.
  věnuju jim aspoň smajlík "(‘o’)" a přeju zasloužený odchod na mars.

 4. Mod 🙂

 5. Kutile děkuji za doplnění, ta fotka je vlastně z jeho blogu, jinde jsem tu známou teatrání dvojici nenašla 🙂 no a taky díky za tvůj úsměv!

 6. Lední brtníku, ano, jsou to podivuhodné persony, které se hledaly až se našly! A vzájemně se podporují na vysoké úrovni!

 7. :-))Já se zasmála už odpoledne, tenhle úryvek z Járy dávali dneska odpoledne na ČT24:-)

 8. Jo, te´d mi to teprve došlo, já kde jsem to slyšela! :))

 9. Zuzi,promiň, nevšiml jsem si, že je tam link na Vašákovy stránky. (Mimochodem, my před ním nesmíme na Knížáka nadávat, ale jinak je to prima kluk.)

 10. Kutile, on byl nefunkční, omlouvám se já, zjistila jsem to až po tvém komentu …

 11. na jednom koncertě, kdy s Aktualama zpíval Klaus (cca 2005) sem ve Vagonu taky byl…docela sranda

 12. Věřím, Klaus není žádný suchoprd a určitě dovede udělat pěknou šou!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient