Led 232010
 

Již podruhé avizovalo ministerstvo kultury výměnu ředitele Národní galerie Milana Knížáka.. Ani jeden z Václavů (ministr Jehlička a nyní Riedlbauch) však zatím neprošel a hradbu NG neprorazil! Ctihodný matrón, dříve provokující umělec, přesluhuje, ale sestoupit nespěchá. Má prý ještě tam cosik na práci. ( Safra tohle odněkud znám … haha, ale z podhradí). Nejsem kdovíjaký odborník, ale porovnám-li laicky obraz vystupování Milana Knížáka s obrazem Petra Nedomy, ředitele galerie Rudolfinum, vyhrává erudice Petra Nedomy. Moc nemluví" ale pilně pracuje pro dobro umění a galerie, působí na mne velmi solidně až noblesně, myslím, že si nezadává". Ach… , vzpomínám si v tuto chvíli na žoviálního ministra kultury Janáka – jaký nepoměr! Zajímavý text jsem na téma Milan Knížák četla v Lidovkách (Jana Machalická). Vyjímám tři citace:

Kdo je Milan Knížák? Božstvo, jež sestoupilo mezi smrtelníky, nebo arogantní manipulátor? Především člověk, jež se z odbojného konceptualisty (safra, já vlastně nevím, co to slovo v souvislosti s uměním znamená? – zuzi) proměnil v diletanta v oboru kunsthistori.
Milan Knížák se považuje za nonkonformního umělce, ale touží po akademických poctách. Není žádným teoretikem, je v lepším případě autodiktantem s fragmentárními znalostmi.
Zatímco dříve běhal nahatý a kokrhající po ulici, dnes je úctihodnost sama bez špetky humoru
. (hmm, já si však myslím, že ten jeho styl" se vyznačuje naopak velmi zvláštním smyslem pro humor – je to velmi sebevědomý smysl pro humor povýšený drze až na piedestal společenského postavení a mající skrytý cíl – uspokojení své touhy po uznání a moci na našem malém písečku, a když to nepřichází po linii umělecké, tak po půjde po linii veřejno-společenské).
Že úctihodný matron Milan Knížák smysl pro humor skutečně ještě neztratil, tak o tom vypovídá tato příhoda: prý zaslal za prezidentování Václava Havla do prezidentské kanceláře faxem stovky prázdných papírů, které zaplnily celou místnost a fax prakticky zavařily!
Tak, nemusí se ve zralém věku běhat nahatý po ulici, může se umělecká revoluce dělat i pohodlněji a na úrovni. Řekněte mi, koho by tohle napadlo? Je to opravdu velice jednoduchá a směšná protispolečenská revolta. Jen kdyby ji neudělal nesesaditelný úředník, ale konceptuální umělec 🙂 zuzi

PS – Ráda bych se přiznala, že mne osobnost Milana Knížáka moc zajímá a jsem jeho potměšilým fanouškem. Nikoli však bezvýhradným fanouškem! Přestože z textu možná se zdá vyplývat něco jiného …

Vycházela a ideologicky se přiživila na tomto textu: lidovky/jana machalická

zuzi

 

 

 Posted by at 17.21

  12 Responses to “No pasaran!”

 1. Milan Knížák je blb a jeho "díla" jsou neslyslné patlanice a tak tomu bylo už i před listopadem 89, v té době jim snad dodávala příchuť umění jen ta zapovězenost. Chtěla bych vidět někoho živého, kdo si to koupil/pí!

 2. Hmmm…

 3. Tak ne zuzi, vždycky je každý takový, jakého ho chceš mít, a přesně tak dlouho, jak ho tak chceš mít.
  Dobrá, Knížáka tedy zavrhneme někdy později:-)

 4. Knížák přesně naplňuje význam pojmu "kontroverzní". Je to typický arogant, ale přesto mi je čímsi sympatický. A zároveň protivný, stejně jako Klaus. No ale oba jsou vděčnými objekty pro satiru… http://ateo.cz/i/5143/

 5. Inu, Mod, blb není, jeho provokativní obrazy a objekty je jen jedna z jeho stránek, z toho se celkový obraz neudělá. Vím o něm více, protože mě zajímá. Je to mnohotvárný člověk, který se nebojí a věří si. Nemůžeme být všichni takoví, stačí Knížák a Klaus. Souhlasím s Teem a cítím to stejně – ostatně už jsme na to jednou někde narazili, žáno …

 6. [4]Ano, tvůj názor je i mým.

 7. … pěkná koláž! Možná mohl být trpaslík vyveden v křiklavých barvách, tedy mně by se to líbilo :)).

 8. 7Nemohl…

  To už by bylo moc prvoplánový. Chtěl jsem naopak, aby ten jeho trpaslík nevypadal jako zboží z vietnamský tržnice, ale seriozní socha.

 9. Jaký jsi to chtěl, takový to máš, děkuji za vysvětlení záměru 🙂

 10. Jojo chápumůj komentář č.1 měl správně znít, " Kdo je Knížák?"

 11. OK, Mod 🙂

 12. Ještě k tématu …Strejda z Kolína, intelektuál a milovník umění mi dovolil zveřejnit výsek z e-mailu:
  "Byl jsem kdysi na besedě s Knížákem, když měl v kolínském divadle výstavu. Tehdy ještě neřediteloval v NG a já si myslel, že je to taková spíš komická figura. Ačkoliv mne rychle vyvedl z omylu, vznesl jsem jsem k němu i nějakou uštěpačnou otázku. Hbitě si ji překroutil k svému obrazu a záplavou slov odpověděl na něco jiného. Mám ho za velmi silnou osobnost, s velikými demagogickými vlohami. Sílu té persóny podporuje i její majestátná figura. Než jsem ho takto zažil, myslel jsem, že je to nějakej skrček."

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient