Říj 302009
 

Ztracený klíč

Ztracený klíč jsem našla ráno hned na první pokus a to je jediné pozitivum dne. Jinak se nic hezkého ani podstatného nestalo. Všední záležitosti stále se opakující. Jdu si lehnout. Mám u postele knihu Jiřího Dědečka Snídaně se psem. Dobrou noc. zuzi

… Vzpomněla jsem si během dne na sérii fascinujících knih pro malé děti, která byla vydána v 70. letech minulého století. Sdělím vám  jejich názvy a vy můžete rozvinout svou fantazii a představit si o kom asi budou??? Knihy byly vydány ve stotisícovém nákladu … a kde je jejich konec??? Máte bohatou fantazii???

Dva věrní přátelé

Jak Voloďa přemohl krutého cara

Naďa hrdinka

Rytíři z Východu

 Posted by at 22.00

  15 Responses to “Ztracené klíče a hádanka”

 1. Neznám ani jednu, já četla v 70. letech Čapka, Hemingwaye, Leeovou,Loukotkovou, atp.,pokud jde o knihy,které jmenuješ, ani nechci domyslet o čem asi byly/jsou:-)))

 2. byly to demagogické brožurky pro 1.stupeň základní školy, vybavuje se mi i jméno: jan hostáň.
  v podobných případech šlo skoro vždy o pseudonym – i píšící politruk měl ještě zbytky soudnosti, aby se před rodinou a před sousedy za takový škvár styděl.

 3. Mod, že zas s tím začínám… hmmm, ano, ale začala jsi s tou klasikou moc brzo, chybí ti právě ten správný GRUNT, dobrý základ, a pak se nediv, když tě někdo odhalí, že vlastně tvé komentáře jsou …. však víme!

 4. Lední brtníku, ano… tenhle chlapík se vzhledem vychytralého koňského handlíře:
  http://www.slovnikceskeliteratury.cz
  má na světomí tyhle příručky. Mně fascinují ty tituly:
  Dva věrní přátelé – to jsou Karel Marx a bedřich Engels, kdo by to řek´, já bych tipovala na Vinntoua a Old Shatterhanda …
  Jak Voloďa přemohl krutého cara – to je jasné V.I. Lenin je ten neohrožený chlapec, zde anotace z Národní knihovny:
  Pohádkově laděný Leninův životopis vypráví, jak malý Voloďa vyrůstal ve své rodině, jak byl jeho bratr Alexandr popraven na rozkaz krutého cara a jak potom Vladimír Iljič sjednocoval a uvědomoval dělníky přes častá věznění a pronásledování, až je dovedl k revoluci a zemřel uprostřed neúnavné práce..
  Naďa hrdinka – tak o té Nadě vím jen to, že byla manželkou Volodi a jmenovala se Krupská! O jejích hrdinských činech nevím nic a zatím po nich ani pátrat nehodlám.
  Rytíři z Východu – to už si jistě každý z vás domyslí, že se nejedná o nějaké chiméry jako jsou Blaničtí rytíři a tak, jsou to sovětští vojáci a na to téma tedy žertovat ale nehodlám, zde je opět anotace z NK:
  Přístupnou formou vypráví autor dětem o zlém draku-člověku, netvoru Hitlerovi a jeho pomocnících, kteří krutě opanovali cizí země i naši vlast a zaútočili i na bělokamennou Moskvu a další města a kraje Sovětského svazu. A tupo celé sovětské zemi povstali bohatýři-rytíři z Východu, kteří osvobodili nejen svou, ale i naši vlast a nad krvežíznivým drakem Hitlerem zvítězili..

 5. zuzijo, to bude tím prostě sem přeskočila nejméně celou jednu etapu:-((
  Jenže to bylo tak, že když mi bylo kolem 12ti,přečetla jsem už 25.12. všechno, co mi ke čtení přinesl Ježíšek, a tak mě táta zavedl ke knihovně a pravil " Tak čti co chceš!" a tak jsem začala Quo Vadis:-)

 6. Mod,se ctenim jsem na tom byla v detstvi podobne, mela jsem hned po Loukotkové na seznamu i Remargue atp., od nej jsem cetla 1 knihu za 2. Myslím ale, že si vetsinu knih jednou budu muset precist znovu, v te dobe jsem vsemu nemohla rozumet a taky jsem to brala dost rychle..

 7. Já chodil do veřejné knihovny, nejvíc tak kolem třinácti až sedmnácti let, a měli tam titul "Helča bude traktoristkou", nikdy jsem se neodvážil vzít to do ruky 🙂

 8. Já do veřejné knihovny nikdy nechodila, protože mí rodiče byli členy všech 2 knižních klubů té doby, takže jsme měli doma všechno co vyšlo, něco z toho mám dodnes, tak se mi žádné tituly o traktoristech nedostaly do rukou:-(

  Bosorko já si udělala "strejčka" už zamlada, třeba Quo Vadis jsem četla 8x, protože se mi to líbilo, Hemingwaye několikrát,protože jsem si nebyla jista, jestli jsem to pochopila správně, ale to si nejsem jista dodnes:-).Později mi začali kazit, nebo tříbit vkus různí chlapi,když jsem se snažila číst to co oni:-)

 9. Zuzi (ahoj po delší době), chybí ti tam Čuk a Gek. 🙂

 10. Jé je, tady se to "okotolo", ale na tak závažné téma se vrhnu zítra ráno, již neudržím voči. dobrou …

 11. Rowdy, a přesto jsi to "memento" doteď nezapomněl :)))

 12. Mod, Hemingwayovy povídka: Velká řeka s dvěma srdci je moje oblíbená povídka. Také jsem četla brzy klasiky světové literatury a od té doby jsem je nevzala do ruky, nevím proč, kromě těch Povídek …

 13. Ahoj Pet, Čuka a Geka, Timura a jeho partu a další skvosty opatrujeme v knihovním fondu jako oko v hlavě. Jsou to ale mrtvé knihy, jen k nim mám nostalgický vztah, jsou úsměvné …

 14. Zuzi,to ja Timura sice necela, ale v Anglii jsme meli kámoše, co chodil pařit se svou partou. Když nam řekl, že se jmenuje Timur, nechapal náš smích. Od te doby jsme jim proste řikali Timur a jeho parta. Ale byl z Afganistanu a pochopitelne nemel rad Rusy. Pokousela jsem se mu vysvetlit, ze jeho jmeno u nas zname z teto pochybne literatury, ale myslim, ze bud neveril, nebo nechapal:-)Na jeho konto jsme se bavili pak jeste nekolikrat, byl dost vyrazna a zvlastni osoba, pro nas navic to jmeno byla bomba:-))

 15. Bosorko, no ba, Timur je i také nějaká legendární postava …Tamerlán … takže jmenovat se Timur je dozajista velká čest …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient