Říj 082009
 

a utajený Petr Volf

Cítím velké rozčarování … každý člověk potřebuje ve svém životě nějaké neměnné jistoty, aby se mohl o co opřít, aby byl jeho život orámován několika základnímu pilíři, životními radostmi. … Já vím… nic není dokonale jistý a vše je jinak, ale přesto si tu … iluzi několika stálic" …. ve svém životě uchovávám.
Jedna z nich byla časopis Reflex. Milovala jsem HO  a těšila se na každé nové číslo. Stal se pro mne okamžitě kultovním a nezbytným. Jsem s ním svázaná od jeho začátků a překonala jsem i lehkou krizi před několika lety, kdy mně přišlo něco časem tak trochu vyčpělé a žijící z podstaty – byla to Hana a Hana. Zvykla jsem si a zvykla jsem si postupně i na provokativního JXD, který mě opravdu hodně štval, ale zazdálo se mi, že léty i trochu zmírněl a z toho svého pravidelného požívání konopí otupěl a zesenilněl. Brala jsem ho jako výstřelek, folklór . Prostě tam patřil. A tolerovala přízeň čtenářů jiných. Bohatě mi jeho působení nahradili redaktoři jiní, zejména Petr Volf. Ten se stal pro mne jakýmsi guru 🙂 výtvarného umění. Přestože jsme se neznali, cítila jsem podvědomě naše tiché spojenectví na dálku a zaujetí pro stejné věci. Jen díky jemu jsem byla v této oblasti v obraze… a poznala blíže několik mých nadevše oblíbených výtvarníků, však víte… a tak šel život dál a Reflex mě jím každý týden neměnně provázel.
Změna nastala se vstupem nového šéfredaktora Pavla Šafra. Šlo to postupně. Přiostřovalo se a hned zkraje se stal Šafrovým oblíbencem JXD, ochotný v rámci své pověsti suprrebela jít do všeho a udělat ze sebe šaška ! Však šaškem je ve své podstatě, ale teprve nyní se pod baldachýnem nového šéfredaktora pořádně uvolnil a stal se jeho chráněncem a pokusným králíkem. Takového ochotného šaška aby pohledal … a objevil se po zásluze" na prvním místě mezi redaktory v oddílu Reportáže a publicistika.
Cesta bulvarizace pomalu pokračovala, vyzývavých obálek a skandálních článků tvářících se velmi odvážně a nekompromisně přibývalo. Následovalo několik úžasných rozhovorů s lidmi kteří buď rozhovory neposkytují nebo to byl jejich poslední … nové členky redakce – Pavlíny Volfové. Později jsem PV objevila na postu zástupce šéfredaktora a bylo po radosti! Stále jsem však odolávala svrbění se na ten Reflex vykašlat! Držel mě tam milý Petr Volf. Říkala jsem si, že to překousnu, jen kvůli němu. Ne, nešlo to. Poslední Reflex, který jsem si zakoupila ,byl ten s obálkou, kde parodoval JXD se svou novou známostí Johna Lennona a Yoko Ono. A to byla ta poslední kapka chybějící k rozvodu! Volf Nevolf, Reflex už jsem nekoupila a pár týdnů úplně ignorovala. V mém přesvědčení mě utvrdilai  obálka, kde se ve stejné pozici ke své Petře lísal Jirka. Bylo to nechutné a měla jsem pocit, že pro prodejnost titulu je šéfredaktor ochoten udělat VŠE. Byl to konec elegance a noblesy starého Reflexu.  Definitivní tečku  mezi námi však způsobil všechen ten humbuk kolek SVATBY! To jsem si řekla, zda se tam všichni náhodou nezbláznili … Pustila jsem si zvědavě začátek videa ze svatby a bylo mě hrubě nanic z PV a Dana Hrubého, kteří se pokoušeli tuto událost komentovat… típla jsem to po tom jejich prvním vstupu … nebo jestli to byl i poslední nevim … předpokládám…
Několik týdnů jsem o Reflex nezavadila ani na internetu, a když mně otrnulo a chtěla jsem si přečíst kulturní novinky od Petra Volfa, s úžasem jsem shledala, že nikde nic a jakoby se po něm slehla země … ani na něho nereagoval vyhledávač … žádné jeho nové texty ani nikoho jiného o výtvarném umění … Říkala jsem si, jseš blázen zuzi, neumíš vyhledávat … ale nedotáhla jsem to nikdy do konce … až dnes. Dověděla jsem se zde a zde že jsem se nespletla a vyhledávat umím, jenže nebylo holt z čeho …
Tak tedy Petr Volf míří do HN, do páteční přílohy Hospodářských novin Víkend. Hmmm, v kompletně nové obsahové a grafické podobě magazínu má být věnován velký prostor architektuře a výtvarnému umění. … Znovu jsem se vrátila do online Reflexu, a v kontaktech jsem Petra Volfa opět viděla na vlastní oči a dokonce po zadání jeho jména mi vyběhl po cca dvou měsících volna" i jeho nový text o výstavě GEORGA BASELITZE v Rudolfinu … ???!

Jsem z toho jelen … brouzdala jsem i na serveru HN a neobjevila nic co by mi tuto informaci o jeho přechodu potvrzovalo … tak jak je to, prosím,  Petře Volfe??? zuzi

 

 

 

 Posted by at 23.05

  13 Responses to “Kausa REFLEX”

 1. Tomáštěžký, pro jiné čtenáře je kultovní a nezbytný JXD 🙂

 2. Mod, je to smutný, ale máš pravdu. Nemám však pro ně pochopení :)…

 3. Doporučuju Respekt. Na mě je tamnější kulturní rubrika zbytečně obsáhlá a často jí přeskakuju, ale tobě by to mohlo vyhovovat.
  Bohužel stopy bulvarizace jsou tam taky, ale míň než v Reflexu.
  P.S. Ze svatby JXD se mi chtělo zvracet, dodneška nevím, jestli to byla skutečnost nebo reality show.

 4. Sejra, asi ho zase zkusím, jako už po několikáté. Však byl na mne hodně intelektuálský a "těžký", tak jsem na něho nikdy nepřešla. Nejsi první, kdo mi Respekt doporučuje. Zkusím to… a kouknu na ten Víkend … dnes je přece pátek!

 5. Petr Volfje uveden v tiráži páteční přílohy HN Víkend.

 6. Lennonovská parodie jako poslední kapka k rozvodu? Dyk už jsi rozvedená! :p Hele, tahle varianta je lepší, ne? http://jdem.cz/cahp7

 7. Dotaz přímo na PV (by) nepomohl?
  dilema RX vs. RP mám dlouhodobé, trvá to i teď (že by testovací nákup pouze online archivů? místo tištěných verzí?)

 8. Zuzi, díky za tip. HN jsem si ještě nikdy nekoupila, ale díky tvému tipu jsem do toho šla. A příloha je výborná! Děkuju za rozšíření obzorů:-)

 9. [6]… hmmm, to bys ani nebyl ty, aby sis taky "nesmočil" a Jiříka ještě v tý louži nadobro nevymáchal! Buď pozitivní :)))

 10. [7]Ahoj Tome, to víš, že mě to napadlo :))), ale nakonec jsem se uspokojila, objevíc ho v tiráži Víkendu. Ovšem ten čajový domeček už v Reflexu publikoval nebo jsem ho možná viděla někde jinde:
  http://www.earch.cz…-zahrade.aspx
  Už jsem se rozhodla :), budu číst zase knihy!

 11. Adél,to mě teda těší!!!

 12. zuzi ja mivala reflex rada, ale pri svy posledni navsteve Cech se ho uz nemohla donutit docist, obalka s JDX me sice pritahla ale obsah dokonale odpudil. Nechapala jsem proc je tomu venovano tolik prostoru. Proc maji vsichni potrebu se k tomu vyjadrit, proc publikovat svoje manzelske sliby a delat ze vseho podrobnou reportaz.
  Nikdy se mi nelibil ani Zeleny Raul, Hana&Hana naopak jo. Jak rika Sejra respekt je lepsi cteni, nekdy ctu i Instinkt. v priloze HN dela grafiku moje kamaradka ale me ten magazin nenadchl.

 13. spoon, dám si pauzu a budu chodit mezi lidi!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient