Zář 232009
 

rychnov_homol

Hůl poutnickou jsem tiše postavil
v kout síně své,
a s něhou na luka hledím, na lesy
v tvář této vlasti,
po které vždy toužím …

Zdá se mi, že zrak mi vlhne,
tušení, že doba blízká, kdy rozloučím se
s rodným krajem navždy, jenž mi drahý byl
se ve mně ozývá, jak vzdálený zvuk zvonu,
který mlhou večerní se tesklivě nese …

****

… To je  jen antré!  a smiřte se s máchovským patosem a sentimentem. Mám tuhle báseň ráda …  a k památce – Tento ranně barokní areál – poutní místo zvané  HOMOL s  poutním kostelem Panny Marie Bolestné, byl vystavěn na samém konci 17. století. Schodiště je unikátní středoevropskou památkou a tvoří významnou dominantu krajiny… má 153 schodů a 16 odpočívadel. Tento počet nebyl zvolen náhodně, je určen symbolickou myšlenkou, aby se poutníci při stoupání do chrámu mohli pomodlit růženec. Počet schodů přesně odpovídá počtu Zdrávasů ve Velkém růženci se třemi Zdrávasy úvodními, počet odpočívadel pak Otčenášům.  – O pár let později byly před průčelím kostela zřízeny dvě kaple a v 2. polovině 18. století bylo schodiště vyzdobeno sochami a vázami….

Tuto fotku jsem si vypůjčina na webu obce Borovnice, protože v sobotu bylo tak krásně, že se nedalo fotit! Vše proti slunci… ale nějakou fotku Homole jsem přece "spáchala".

homol_zuzi1

homol_zuzi2

homol_zuzi3

homol_zuzi4

a možná večer bude následovat další všehochuť památek … zuzi

 

 

 

 Posted by at 19.27

  4 Responses to “Putování Podorlickem”

  1. Moc hezké místo…..Hřbitovy mám ráda tím svým zvláštním způsobem a takhle ačkoli neodlepím své ctěné pozadí od židle u PC můžu shlédnout i jiné zajímavé kouty naší vlasti. ;o)

  2. Na Homol je přímý výhled z chaty mých rodičů, je to místo s kouzlem – člověk se drápe po schodech a ejhle, na druhé straně je silnice 🙂

  3. Janno, ve hřbitovech jsme si "opravdu blízké"

  4. Rowdy, když jsem obcházela kostel, byla jsem v šoku! Před branou vzadu vysedal z auta chlap s kropičkou :)))

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient