Zář 062009
 

genius loci

Podskali_kostel

Pod tímto slovem si představujeme místo se zvláštní atmosférou, místo, které si nás okamžitě získá, podmaní a mnohdy ani neumíme vysvětlit rozumně proč. Ale chceme se sem opět vrátit …. nebo stále vracet … Je to prostě něco takovýho, jako když se na první pohled zamiluješ …

California_penzion 1

A to se stalo dnes Miladě a mně. Rozhodly jsme se změnit plán a místo autovýletu do Bystrého u Poličky jsme vystoupily i se Spajkym v Chrasti a podnikly pětihodinovou pěší cestu zpět do Skutče.
Nebudu popisovat podrobně trasu, šli jsme zkrátka z Chrasti na Podskalí tak zhruba po modré” až domů, a blíže o některých místech kde jsme se pohybovali zde

Milada v tom doslova okouzlujícím osamělém místě u řeky Žejbro pod vysokou opukovou skalní stěnou nikdy nebyla a tudíž se nesetkala ani s bývalou budovou vodních lázní, nyní penzionem California. Já sice ano, ale nikdy jsem tam nebyla ani na kafi! Až dnes! Přes zimu penzion v tomto zapadlém koutě nefunguje, ale v září ještě ano, i když si zde můžete dát pivo nebo něco malého už jen o víkendu.

California_penzion 2

Ocitly jsme se v podloubí, kde bývaly dříve vanové lázně a já uviděla původní staré kachlíky! No, a to mě nadchlo! Majitele, pana Ivana Hamerle, jsem trochu znala odjinud, a tak jsem s ním zapředla řeč. O těch kachlíkách a že si ho pamatuji … Povídali jsme si dlouho, a dověděli jsme se moc! Historii tohoto místa a další …. A dostalo se nám pozvání dovnitř.
Již dole, v baru, jsme nevěřily vlastním očím, jak krásně byly ty prostory – původně sklepy- opraveny . A podlaha z břidlice!

California_penzion_vstup

Vstupujeme a Milada se nevěřícně rozhlíží …

A následovala prohlídka vlastního objektu penzionu … Skutečně jsme nebyly na něco takového připraveny – prostředí jako na zámku… pan Hamerle se snažil zachovat původní vzhled objektu, jak sám říkal … detaily a vše, co šlo zachovat, bylo opraveno a znovu sloužilo. A interiéry byly doplněny i o nové věci. Vše s osobitým citem majitele. Vznikl velmi působivý komplex, který v jistém smyslu vypadal i tak nějak americky, spojoval historii s moderním a příjemným luxusem. Nemohu si pomoci – přestože se nejednalo o čistý styl, bylo nám tam dobře, cítily jsme se moc hezky….
Dozvěděly jsme se mnoho zajímavých a překvapivých informací, které byly ale řečeny jen v tomto čase, na tomto místě, a zůstanou jen mezi námi … nelze vše zveřejnit, jako nelze určité věci zopakovat … Odcházely jsme v úžasu. Nad tím zvláštním otevřeným a nezapomenutelným setkáním, které patří mezi ty, na které se jen tak nezapomíná a potěší ještě zadlouho … Nabízím vám pár fotek.

California_penzion 3

Zákoutí u podloubí

California_penzion 4

Zachovalý detail …

California_penzion 5

Pohled do jednoho z pokojů (s příslušenstvím)

California_penzion 6

California_penzion 7

Majitel použil na dřevený strop původní podlahu a zrestauroval malované ovály na stěně pod stropem

California_penzion 8

Původní schody a původní schodiště

California_penzion 9

Zajímavé … pan Hamerle si na krizi nestěžoval, naopak říkal, že byla dobrá sezóna. Holt někdo pracuje a bere život jak přichází… dělá co je potřeba.

Penzion v krásném koutu krajiny nabízí v sezoně ubytování se snídaní pro 14 osob, k dispozici je zařízená kuchyňka.  zuzi

 Posted by at 20.10

  13 Responses to “Penzion California v Podskalí”

 1. Nádherný místo

 2. Ahoj Billy, jsem ráda!

 3. Mozna, ze pan majitel dela maximum aby se hoste dobre citili a pak nemusí tolik čelit krizi… Jinde si stezují, ale nad spinavymi ubrusy, hospodskymi blafy a zakourenym lokalem s neochotnou obsluhou bez usmevu. Neznam nikoho, kdo podobne sluzby nabizi kvalitne a lidé by tam nechodili rádi pořád. Sama mám takove oblibene misto.

 4. ahoj Boss, souhlasím! Jsem si jista, že kdo sem zavítá, rád se vrátí. Je tu nejen krásné okolí na nerušené samotě s bonusem kostela s legendou zázračného uzdravení, ale i ubytování na úrovni. Dokonce je zde i jeden úplně autentický zachovalý pokoj z doby, kdy v této budově bývávaly lázně, mám na fotce, večer přidám. Pan majitel to nemá lehké, ale nestěžuje si a něco pro tu "prosperitu" dělá, no, jak píšeš ty!

 5. Řeka Žejbro? Drsný! Jinak penzionek pěknej, akorát pro mě trochu z ruky 🙂 ještě že máme zuzi, ta nám všechno zajímavý zdokumentuje a popíše 😉

 6. Ahoj! V Jičíně je krásně, vracím se v až v pátek… zdraví zuzi

 7. Ahojky Zuzi, koukám, že už si zase zamířila do Jičína…:-) No, to je fajn! Já jsem si na letošní léto pořídila zlomeninu a tak už osmí týden ležím na gauči…tak snad už se mi to krátí…:-))) Dostala si od nás CD? Baj Baj Jo, to místo je fakt úžasné…

 8. LÉńo, ahoj, bez tebe to tu není takový, vzpomněla jsem na tebe už nostalgicky několikrát a chci ti už půl roku napsat zevrubný dopis, a nakonec, vidíš co jsem za neřáda ne a ne se rozhoupat… ale polepším se, si slubuju. Pozdrav z Jičína posílá Zdenka.

 9. Hezký. Někdy tam musíme s Kashikou na výlet…

 10. To bych byla moc ráda a určitě byste byly navýsost spokojené!!!

 11. na internetu jsem našla otevírací dobu od 10.00 kromě úterý,, ale když jsme hladoví a žízniví
  v 11hod.dorazili do Podskaly, na zamčené bráně penzionu bylo od 14.00 (od 10.00 pouze so, ne). Fakt bomba!

  • Dkz za zprávu, to je samozřejmě věc nemilá a naštve to ne-li nas….:). jsem ráda, že to však vím, protože se tam chystáme.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient