Srp 102009
 

Ty letošní neobvyklé tři týdny dovolené strávené s přerostlými dětmi a batoletem – částečně doma a částečně v Maštalích … zvažovala jsem , čím vyplnit volné chvíle večerní samoty na chatě, nastanou-li. Nemělo smysl si přibalit do batohu filosofické romány nebo jiné podobné náročné publikace. Byla jsem si vědoma, že po celodenní snaze být v neustálé pozornosti a účastnit se, třeba okrajově, ale přece, kolektivního sledování milého neúnavného batolete, které jde do všeho s vervou a mnohdy neodhadne své možnosti a též strká s oblibou do úst vše co tam běžně nepatří, hlavně hlínu…
rasmusskelligmoudraNakonec jsem narychlo popadla tři dětské knihy: Rasmus tulákem – 1. vydání knihy známé Astrid Lindgrenové, Tajemný Skellig Davida Almonda (onehdá se mne ptal právě na ni Henry Psanec, zda jsem ji četla, a já ji měla kupodivu odloženou… že někdy …. ) a Muminí moudra – sebrané průpovídky a útržky z knih Tove Jansson.
Vybrala jsem si dobře. Nezklamala mne ani jedna z oněch knih. Čtou se lehce, ale přece v žádné z nich nechybí opar tajemství, dobrodružství, skrytá jímavost a nezdůrazňované podněty k hlubšímu zamyšlení … nebudu vám popisovat děj knih, třeba někdo z vás dostane nápad některou z nich v létě otevřít místo prázdninové detektivky nebo historického milostného románu … nevím… a četli jste už Dívku s pomeranči norského spisovatele Josteina Gaardera?

2x z muminků:

Na východě se jasnilo nebe v očekávání východu slunce. To už bylo připraveno vystrčit hlavu. Za několik minut noc skončí a všechno může začít od začátku znovu.
Měli před sebou novou bránu neuvěřitelných možností, nový den, kdy se může stát cokoliv, když proti tomu nic nemáme.

********************

Kdysi za dávných časů odešel muminkův tatínek z domova. Nikomu nic neřekl a vlastně ani sám nevěděl, proč to dělá.
Maminka pak říkala, že byl už delší dobu podivný, ale podivnější než obvykle snad ani ne. Takových výmyslů se vždycky používá dodatečně, když jsme zmatení a smutní a chceme se utěšit nějakým vysvětlením.
Nikdo si nedělal starosti a to bylo dobře. Dohodli se, že si jeden o druhého nikdy nebude dělat starosti. Tímto způsobem si vzájemně zajistili klidné svědomí a co největší míru svobody.

zuzi

Dnes poprvé po dovolené v práci. Noc předtím jsem spala jen velmi málo, přestože poprvé na nové příjemné pružinové matraci … nastaly nějaké komplikace s odjezdem. Proto jsem odpoledne hodně dlouho spala. Pak jsem žehlila a spravovala prádlo … tohle mě uklidňuje. Skončila jsem až za tmy. Opravdu se prodlužuje noc, a jde to k podzimu.  – Je možné se opravdu dohodnout, že si o sebe nebudeme dělat starosti? To ale chce aby se ti spiklenci měli rádi, jinak je to výmluva a alibismus…

Zítra večer mne čeká  něco velmi zvláštního. Dostala jsem pozvánku nebo nabídku, abych v penzionu PEN klubu v Budislavi,  jisté uzavřené skupině návštěvníků, povídala o Maštalích. Nebo si s nimi o nich povídala. Přijala jsem ráda, a jsem zvědava jak to tam všechno bude. Pozvali mne, protože je zaujaly moje texty o Maštalích na webu … 

 Posted by at 22.04

  12 Responses to “Alternativní čtení na dovolenou”

 1. Moje nejlepší kamarádka se jmenuje Zuzka a na Tebe jsem narážela v komentářích u mé internetové velké kamarádky – tak všechno nejlepší k svátku!

 2. Ahoj Nomi, můžu ti tak říkat? díky za přání a o té narážce zatim nevim??

 3. Vše nejlepší k svátku!!!

 4. poděkováníAhoj Sejra, děkuji moc. Jsi jedinej gratulant. Nevím, zda víš, že se jmenuji podle KL Zdenka, ale každé přání beru!!!

 5. Tak tomu tomu říkám "fó pá" Tak si na tebe vzpomenu, až uvidím v kalendáři Zdenku:-)

 6. Sejra, jaký fópá? Udělal jsi mě radost, já na to tady slyším :)). A jak to máš taky vědět jak se jmenuju???

 7. To je pravda, jak to mám vědět? Ale teď už to vím!!!
  Shodou okolností moje žena se jmenuje Zuzana, tak jsem na tvůj blog "nakráčel" najisto za účelem blahopřání…

 8. Kroky tvé šly správným směrem, Sejra :)). A jen tak dál!

 9. Jé, mumínci 🙂 Ty já ráda! Musím se poohlídnout, kde je jim konec – jestli se se mnou přestěhovali do Jese nebo šli s našima do VP…

 10. heh…knihy, to bych si moh taky zas někdy nějakou přečíst

 11. Ahoj ještěrko! Mumínky mám i na dývku, vyšly v té večerníčkově edici.

 12. Ahoj loupáku! Jo, není nad to občas si nějakou knihu přečíst! Říká to 10 knihovnic z deseti a prej se na to neumírá!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient