…Zemřela kamarádka. Byli jsme si tolik blízké a důvěrné, a přece se zdráhám použít slovo přítelkyně. Asi ani žádnou vlastně nemám … nepočítám-li dceru. Ale to je spíš silné rodové spříznění, že. … Hodná žena, mírná, laskavá, neustále se přirozeně kultivující, které jsem si mohla kdykoli postěžovat, ale o jejích bolestech a trápeních věděl málokdo, nechtěla obtěžovat. Seznámili jsme se v blízkém ášramu, kam jsme obě pravidelně chodily cvičit. Tíhly jsme k Honzovi, který tam přebýval a přebývá. Honza pro mne znamená mnoho, ale nemusím se s ním pravidelně stýkat, jsem šťastna že je, a kdykoli budu mít potřebu, mohu se na něho obrátit a popovídat si s ním o čemkoli. Stejně to bylo i s Hankou. Ostatně, jsem samotářka a většinu času trávím sama, ale mám spřízněné člověky, s kterými o sobě víme a nemusíme se vidět každý den. Ani každý týden či měsíc. Jsme spolu na dálku spojeni a myslíme vzájemně na sebe, ale nesvazuje nás povinnost pravidelných návštěv… je to takové tiché spříznění, řekla bych.
Že je Hanka nemocná, a té chorobě tak dlouho vzdoruje a nechce využít chemoterapii, jsem se dozvěděla doslova před několika dny. Přestože jsme se občas viděly ve městě a promlouvaly spolu. A Hanka mi v posledním roce několikrát vytrhla trn z paty, když jsem nemohla mluvit na obřadce . Zastoupila mne. … Napsala jsem jí alespoň povzbudivou smsku, protože jsem nevěděla co a jak. Ale chtěla jsem jí sdělit, že na ni od té doby, co vím o její nemoci, každý večer myslím … myslím na její uzdravení. Odpověděla mi její dcera a pár dní nato Hanka zemřela.
Budu se s ní loučit v obřadce. Za rodinu, za sebe, za všechny blízké. Byla jsem bezradná a nemohla ze sebe dlouho vypravit ta správná slova rozloučení. Přestože je obřadní projev pokaždé trochu afektovaný, nechtěla jsem opisovat slova již několikrát použitá a třeba i opsaná z knihy vzorových textů. Vůbec to nešlo … a měla jsem pocit, že se nepohnu z místa. Napadlo mne, že bych mohla poprosit o pomoc autorku té knihy, paní Růženu Knollovou z Mokrůvek. Stále je ještě mnoho lidí, kteří neberou věci komisně a přísně podle různých nařízení… a tak jsem na tu paní získala telefonní číslo a zavolala jí. Asi jsme byly obě rády, že jsme si mohly chvíli popovídat a vzniklo mezi námi na dálku zajímavě důvěrné pouto … I slíbila mi, že mi pošle materiály co má, protože ona je už nepotřebuje. Neřeční, a vysvětlila mi své osobní důvody. Ten večer jsem ale dostala nějaký vnuknutí či co a najednou se mi celá smuteční řeč poskládala do sebe a během hodiny jsem měla hotovo. A ze své hlavy. Poslala jsem text e-mailem Hančině rodině na posouzení a byl schválen beze změny. I já jsem si byla tím textem jista, měla jsem pocit, že jinak to být ani nemůže … A dnes jsem ho poslala vytištěný poštou paní Knollové, chtěla si ho přečíst. z.
Čvn 262009
uprimnou soustrast, je smutny kdyz lide odchazeji, ale prirozene stejne jako zivot. Co by me zajimalo je ta kniha textu a ta odbornice – to je neco jako ta jedina ceska odbornice a posuzovatelka jmen? Jak se takova kvalifikace ziskava a jak se takovy obor vybira?
dekuju spoon, je to vice dotazu a odpovim v nedeli beze spechu, za chvili odjizdim na sever.
Ahoj spoon! Na smutečni recnici se nikdo neskoli, stava se ji clovek nahodou, ze se k tomu nejak nachomytne nebo jednou promluvi kamaradovi a chytne se drabkem. Ta pani BK vydala knizku smutecnich textu, novou, jinak pred prevratem existovalo mnoho kopirovanych brozurek v ramci nejakeho uzemniho celku – kraje, okresu, a delala se skoleni, ale to neni muj pripad … je to sluzba lidem jako kazda jina, jen trochu specificka a nemuze to delat kazdy, je to smutny a clovek nesmi plakat…