Čvn 092009
 

 Fotka nedostupná

Československé děti v Rakousku. Emma a její slovenský kamarád Filípek. Mimoděk mi vyvstala v paměti jedna kniha, spíš brožurka, pro děti, vydaná před mnoha lety. Jmenovala se Dva kamarádi a možná vás překvapí, že ti dva kamarádi byli Marx a Engels.

/files/zulovyplotmuzeum.jpg

Vyfotila jsem kamennou žulovou zeď budoucí expozice lomařství vedle u sousedů. Ta vyrýpnutá kresba na kameni do hvězdy se mi nelíbí, ale prý se to dříve tak dělávalo. Nikdy jsem neviděla a podle mne je to prznění kamene. Nevím čí oko na to se zalíbením spočine… je toho tam nějak moc, snad kdyby tam byl občas nějaký, oživilo – rozrazilo  by to jednotvárnost hmoty plotu, ale tohleje divný!

/files/luzejezuite4.jpg

Záběr na holubí bejvák ve starém truhlíku na parapetu opuštěné jezuitské rezidence v Luži. Kamarádovi Honzíkovi se podařilo vyluštit část nápisu na erbu nad bývalým vchodem do této rezidence – fotka v odkazu. Na pravé straně je vepsáno jméno pro Luži významné historické osobnosti: Marie Maxmiliany Evy Teresie Hieserlové z Chodů, šlechtické mecenášky. Byla iniciátorkou stavby Kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů na uměle navršeném kopci Chlumek v Luži – fotka též v odkazu, jednoho z nejvýznamnějších poutních míst východních Čech a nepřehlédnutelnou dominantou města. Monumentální chrám je dílem architektů P. I. Bayera a G. B. Alliprandiho a vznikl koncem 17. století ve stylu raného baroka. Marie Maxmiliána Eva Terezie Hieserlová odkázala kostel jezuistkému řádu, který do Luže přizvala ještě před výstavbou svatostánku. Jezuité zde ještě dříve vybudovali dvoupatrovou residenci, později upravenou a sníženou. A odtud je ta fotka. Díváte se na nádvoří, kde bývalo dříve hospodářství, a to i za doby první republiky, kdy vznikla poblíž Hamzova dětská léčebna pro děti s tuberkulozou. Opuštěná rezidence (přestavěná později na byty) jí dosud patří a mají v plánu ji prodat. Snaží se ji prodat.

Zítra vyráží Bohouš s kamarádem Michalem do Švédska reprezentovat s lodními modely a já v pátek na rafty. Bude to komorní záležitost, neboť nás jede jen 10 – dva rafty. Začínáme prohlídkou kláštera Zlatá Koruna. Zuzi – a snad nebude pršet. Jedeme za každého počasí.

 Posted by at 22.00

  12 Responses to “Pár záběrů”

 1. Plánujete navštívit slavnosti Růže v Krumlově? Předpokládám, že pro samé vodáky půjde přejít Vltava pod zámkem suchou nohou 🙂

 2. Ahoj TS, ne jen klášter a jedeme. je to náhodné datum, mělo se jet původně minulý týden. Loni touhle dobou byl ještě na řece docela klid. V některých místech jsme pluli na řece sami. Je ale pravda, že v Krumlově, kde jsme končili, bylo přehuštěno :).

 3. Ta zničená žulová zeď je absolutně hrozná.
  Pár dnů na vodě bych si též dala. Vzhledem ke Kapitánovi se něco dá očekávat, ale asi až na příští rok, letos jede dvakrát, ale sám, plánovalo se to v době, kdy nás ani nenapadlo, že budeme pár.
  Zuzi, měla jsem nepříjemný zážitek s nahatou fotkou Destruktora. Visela na blogu pár dní a pak jsem na Toplistu zaznamenala obrovský nástup čumilů z ciziny právě na ten spot, kde byla fotka. Hned jsem to smázla…brrr…

 4. Ahoj Báro, "jet vodu" je zážitek nesrovnatelný s jinými, poznáš sama :). Fotku jsem smázla, i když jsem zatím žádnou reakci ve zvýšené návštěvnosti nezaznamenala. Než jsem tam snímek vložila, přemýšlela jsem o oříznutí spodního okraje z toho samého důvodu jak píšeš, pak jsem to zavrhla, zdálo se mi to bezpředmětné … vida …

 5. zuzi, fotky je škoda byla moc hezká, stačilo oříznout. Mě by to bývalo také nenapadlo, ale když přišly dva "chlípné" vzkazy, bylo mi z toho blbě.

 6. Báro, přemýšlela jsem nad tím a nebudu zveřejňovat malýho caparta, o kterém to jeho máma neví … ostatně oříznutý Filípek bez trika by také mohl mít námitky, kdyby byl seznámen se situací a uměl by mluvit :).

 7. Jaký je, milá Zuzi, rozdíl mezi řádem a neřádem? Co svět světem stojí, dostávali řády ti největší neřádi. Píšu to v souvislosti s výše uvedeným jezuitským řádem v Luži, který se nstěhoval do hotového bytečku a vesele tam řádil až do příchodu rudých neřádů.
  Velice mě zaujala investorka té chaloupky v Luži, její jméno mi připomnělo Velkého učitele národů taťku všech severokorejců Kim Ir Sena. Docela by se mi zamlouval její monogram na hedvábném kapesníčku – EMEMÉTÉHÁ.

 8. Zajímá mě minulost starých opuštěných domů a mizející stopy jejích dávných obyvatel. Je to pro mne vzrušující. Nesoudím, poznávám.

 9. ty poskrabany sutry jsou hrozny. Kamenicky znacky se delaly ale pokud ja vim maly a nenapadny, jinak netusim vo co ho, sgrafita tezko, ty by byly na omitkach…nu coz… BTW: vypada to jak betonovy sablony

 10. Zuzi a Baroja uz taky neposilam fotky male bez obleceni, byt sladke, ani mailem, eb nevim, kde skonci:-( Trochu schyza, ale radeji sichr.. Drive novorozenete ano, ale jen uzkemu okruhu a s nozickama u sebe..

 11. Ahoj spoon! I strejc kamenář z Kolína se ošklíbá nad tím nápadem, též nikdy neviděl! Architekt projektant to uspěchal… přijdeš do bývalé zahrady a jsi zavalen kamením! všude kolem vysoké monolitní kamenné zdi, na zemi šutry, tedy drť a nikde ani kousek zeleně. Říkala jsem si, že hned začnu provádět záškodnickou činnost a implantuju tam nějaký semena břízy a popínavky. Ty už pěstuju u sebe a táhnu nahoru 🙂

 12. Boss, máš recht!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient