Kvě 122009
 

Výslunný svah u kostela na Chlumku a polní mez u Rosic – květen

 /files/salvejlucni.jpg

/files/salvejlucnidetail.jpg

Šalvěj luční – spolu s níže dokumentovaným Vičincem setým (ligrus) tvořily spolrčně s různými druhy trav základ pokryvu výslunné stráně u kostela na Chlumku.
Vytrvalá, až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části obvykle větvená, chlupatá, s 1 až 3 páry listů. Nacházíme ji zpravidla na výslunných stráních, loukách, mezích, okrajích cest, náspech, příkopech. Přestože to není Šalvěj léčivá, hodí se zejména k zevnímu použití např. ke koupelím končetin při revmatismu.

/files/vicenecsetyligrus.jpg

/files/vicenecdetail.jpg

Vičinec setý (ligrus) – vyšší vytrvalá bylina, rozšířená na lukách, na suchých stráních a v příkopech. Někdy se pěstuje jako pícnina.

/files/zdravineknachovycelek.jpg

/files/zdravineknachovy.jpg

Zemědým lékařský – na mezi …a zde jsem právě zjistila, že jsem se spletla. Zemědým je bylina která je zdravínkovi (špatná popiska fotky!!!) podobná, ale zjednodušeně – zemědým má jiné listy – roztřepané  a zdravínek kvete zase později, od srpna do září … Zemědým lékařský je léčivá bylina. Snižuje krevní tlak, léčí některé žlučníkové problémy, je močopudný, podporuje látkovou výměnu. Je jednou z nejlepších drog k léčbě kožních nemocí. Tiší migrenózní bolesti. Sbírá se nať. Nesmí se překračovat doporučené dávky drogy, jinak působí toxicky.

/files/penizekrolni.jpg

/files/penizekdetail.jpg

 Penízek rolní – na mezi … U nás je penízek rolní hojným polním plevelem. Vyskytuje se na všech typech půd, od nížin do horských oblastí. Zapleveluje ozimé i jarní plodiny v počátečním období vegetace.

/files/kokoska.jpg

/files/kokoskadetail.jpg

Kokoška pastuší tobolka – na mezi … Plevelný druh. Hojně se vyskytuje na všech půdách od nížin do hor. Nejlépe se ji daří v plodinách, které nevytvářejí zapojený porost a také ve sklenících, pařeništích. S kokoškou se setká zcela jistě každý zahrádkář, při pletí svých záhonů zeleniny, kde může vytvořit při špatném obhospodařování i souvislé porosty a může se stát po vysemenění nepříjemným plevelem. Kokoška se používá v lidovém lékařství především k mírnění krvácení (vnitřního i vnějšího). Známá je mezi lidmi jako "všemocná bylina", zejména však jako bylina používaná při gynekologických obtížích. Především pomáhá při menstruaci. Dále se užívá při hemeroidech a při vysokém krevním tlaku. Je třeba používat drogu v malých dávkách a po konzultaci s lékařem, protože větší dávky mohou být zdraví škodlivé. Především by se měly ženy vyvarovat užívání drogy po dobu těhotenství, kdy může mít nepříznivý vliv na vývoj plodu.

/files/pomnenkarolniafialkarolni.jpg

nepovedený snímek: fialka rolní a pomněnka rolní

 

zuzi- omlouvám se, ale jsem uitahaná jako kotě a na vaše komentáře odpovím zítra, kdoví co byste se dnes ode mne dozvěděli, ješto už napolo spím, dobrou!

 Posted by at 22.44

  4 Responses to “Květiny 20”

  1. Kdyz jsem byla jeste Malinka,carovala jsem.Z kyticek jsem varila carodejnickou Polifku.Zuzi ,ani nevis,jak si mi TED pripomnela krasny kousek detstvi.Diky :-* 🙂

  2. Krásná kvítka 🙂 Kokošku pastuší tabulku mám velice zarytou v paměti – byla součástí poznávačky u matury z bižule 😀

  3. Cheo, to jsem ráda!

  4. Jasně Ještěrko, kokoška a penízek, to je klasika!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient