Kvě 112009
 

Ne, že by se nic nedělo, naopak, děje se toho moc. A tak zatím jen heslovitě, než se vzchopím a zaznamenám, co se stalo, podrobněji.
Konečně mně byla sestaveno nové pracovní křeslo a nový pracovní stůl. Ten stůl sestavil o víkendu Bohouš. Bohouš … domnívám se, že mnoho budoucích zážitků, výletů a také velmi prozaických životních věcí budeme mít s Bohoušem společné.
Byla jsem okolnostmi přinucena si koupit novou napařovací žehličku a vybrala jsem si model PHILIPS GC 3310. Doufám, že jsem si vybrala dobře. …-  Ještě pár fotek z nedělní návštěvy krásného kostela na Chlumku v Luži. Ještě se k němu vrátím. V blízké době bude uzavřen z důvodu rekonstrukce interiéru.

/files/luzekostelchlumek1.jpg

Široké lužské kotlině vévodí dvouvěžový poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocnici Křesťanů. Jedná se o ojedinělou, stylově čistou stavbu postavenou ve slohu raného baroka.

/files/luzekostelchlumek2.jpg

/files/luzekostelchlumek3.jpg

 /files/luzekostelchlumekjezuite1.jpg

Za kostelem byla koncem 17.století vystavěna jezuitská rezidence, původně dvoupatrová, koncem 19.století přestavěná na jednopatrovou, s dochovalým refektářem. zuzi 

(Jiří Šotola – Tovaryšstvo Ježíšovo – kniha vztahující se k této lokalitě)

 

 

 Posted by at 22.43

  22 Responses to “Kostel Panny Marie v Luži a to ostatní”

 1. A ja tam chci,chci si do toho kostela sednout a citit tu jeho vuni.:)

 2. Já do kostelů přestala chodit,naposled jsem byla v kostele v Polsku s Milovaným a i přes jeho přítomnost a výjimečnost té chvíle, mi ta katedrála připadala malá a nicotná.

 3. Cheo, přišli jsme více jak hodinu před mší a co bylo dostupné jsme si prohlédli. Měla jsem ale při fotografování interiéru provinilý pocit že rušíme. Každé cvaknutí zaznělo lodí jako prásknutí bičem a určitě rušilo těch několik návštěvníků rozmlouvajících o samotě s Bohem. Volněji jsem se cítila venku na slunci.

 4. Mod, tvůj postoj nebo vlastně sdělení tvého vztahu ke kostelům mi přijde normální. Vždyť každého z nás okouzluje a jitří naše smysly, něco jiného. Pro někoho je katedrálou příroda, pro jiného milovaný člověk, socha … chrámy a jejich působení na spiritualitu člověka – určitě téma tisíckrát zkoumané z mnoha hledisek. Já nejsem věřící, jsem milovnice přírody a přece se v kostelech cítím velmi svátečně i přes pocit jisté plachosti, a současně i vnímaného pocitu malého hodného zlodějíčka nemajícího zde mezi pravověrnými věřícími co pohledávat, vnímám atmosféru chrámu s pocitem povznesení, čistoty a krásy, místa, kde lze na chvíli spočinout a oprostit se od starostí běžného života, občerstvit … je to fenomén. Kostely, náboženství.

 5. Já jsem milovnice života a v kostelích jsem si začala připadat, před pár lety, mrtvá.

 6. Modono: ja taky miluju zivot,ale v kostele me to nuti pokore,ktera mi asi obcas schazi.

 7. Zuzi: tomu praskani bicem rozumim,presne tak se to rozleha-uplne to slysim :-))

 8. Mod, ján také se hlásím k milovnicímm života, ale i kostelů. Je to protiváha, zklidnění a jak píše Cheo …

 9. Cheo, ano.

 10. … a už jsem domluvená. Příští týden jsem si sjednala s prohlídku té opuštěné jezuitské rezidence. Bude to napínavé, protože prý tam už není ze starýho nic. A právě to mi nedá spát !!!

 11. Já jsem těsněvedle, zakoupila jsem GC 4630i, ale je to na samostatný příběh.
  MSF

 12. Já jsem si v sobotu koupil typ 3330. Podle fotky je úplně stejná – růžová 🙂 Ať dobře slouží.

 13. tak ta babička o holi je dobrá, jak se sápe do těch schodů… úhlem fotky jsou ty schody ještě delší a větší a příkřejší 😉

 14. Helou Zuzi,co tady noveho? ty mas noveho chlapa? 😉

 15. Ahoj Jarmilo, safra ty sis ale koupila RAKETU! O tisku lepčí než já!!! Chystám se jí za chvíli pokřtít!

 16. Díky šedý! Jsem zvědavá na ten zázrak, jak za 10 let šel vývoj dopředu! Dívala jsem, tu původní napařovačku Eťáckou, jsem dostala před 10 lety, tak porovnám. Tvojí žehličce také přeji hladký chod!

 17. Ještěrko, ty schody jsou fakt příkré a babičku jsem nafotila ráda. Některou architekturu je potřeba oživit lidmi…

 18. Hej, vy Vsetíňáci na to jdete zpříma, což? Byla jsem ráda, že se na to nikdo neptal, až se tu objevila dosud pauzírující lexulka a už je to tady! Přijdu si jako v Blesku. Safra … jednou jsme se viděli a už abych podávala prohlášení. No, ale nakonec … chlap je to fakt novej, všechny starý zmizeli v propadlišti dějin, tak je to!

 19. hezky fotky, ta babicka je kouzelna, chudak, takovejch schodu! Vevnitr’s fotila bez blesku tak to zas takovy praskani bejt nemuselo?
  Ja mam ke kostelum uctu, i kdyz oddana ovecka zrovna nejsem.

 20. Čéče spoon, v tom tichu to fakt řvalo 🙂 až se věřící otáčeli…
  S babičkou jsme si povídali celou dobu než vyšlapala schodový kopec, chvílemi odpočívala… byla příjemně naladěna, přišla stejně jako my více jak hodinu před začátkem mše a zřejmě se těšila na tu chvíli klidu v takřka osamělém kostele…

 21. […] do lázeňské ležérní světovosti a frivolní pohody daleko. Dominanty zde však nechybí. Poutní kostel sv. Panny Marie na Chlumku, jezuitská rezidence, zřícenina hradu Košumberk a Hamzova dětská léčebna se svým […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient