Dub 202009
 

druhé zastavení – Ralbitz / pokračování

Pokud jsem vám zaujala a příští rok zamíříte o velikonoční neděli do Horní Lužice, je nezbytné zajímat se předem o některá fakta. Nejdříve si vyberte obec, odkud průvod vyjíždí. Vaše možnosti vidíte na mapce. Průvody jsou kromě Budyšína oboustranné, jak jsme se dočetli.

/files/luzicejizdy.jpg

My jsme zvolili Crostwitz. Dočetli jsme se, že zde bývají průvody nejpočetnější.  – A dále musíte znát přibližný čas příjezdu jezdců před kostel (v tu chvíli se rozezvučí zvony). To vše a další informace naleznete zde 
Po rituálu u kostela můžete jako my zamířit do jiné obce spojené s velikonočními jízdami. Cestou spatříte zcela jistě smírčí kříže, neboť jich je zde jako h…n, jak pravil emotivně strýc z Kolína. Budou-li křižáci zrovna obědvat a nic se nebude dít, nevadí. Je příjemné trávit čas jen tak prohlídkou poklidného městečka, místního hřbitova či kostela. Nebo se neobratně zahovořit s Lužany. Hovoří vesměs německy a jsou opravdu milí a ochotní. Ti v našem věku … Stalo se nám dvakrát, že sami s námi zapředli hovor.
Naše skupinka zakotvila v Ralbitz a čas jsme trávili tak jak popisuji … podívejte se na pár snímků…

/files/ralbitzhrbitovcerstverovy.jpg

Zcela unikátní hřbitov v obci Ralbitz se stovkami bílých křížů. Les stejných křížů se shodnou úpravou rovů působí sice stroze, ale o to velkolepěji. Symbolizuje, že po smrti jsme si všichni rovni. – "Podoba našeho hřbitova souvisí s chudobou kraje, byla to záruka, že ač byli lidé většinou chudí, došli po smrti rovnosti s těmi, kteří žili v bohatství," říká otec Michal a vysvětluje také, proč jsou všechny kříže běloskvoucí: "Bílá, to je Boží barva, ale je to také barva smutku, v němž se skrývá naděje." – Již jsem vám ralbitzský hřbitov představila, ale zde pohleďte na čerstvé rovy s provizorním křížem. Velmi precizní a pečlivá práce. Obdivuhodné a krásné.

/files/ralbitzmse.jpg

Mše pro křižáky v katolickém kostele sv. Kateřiny v Ralbitz.

/files/ralbitzvelikonocnijizda1.jpg

Odložené korouhve před kostelem o přestávce na občerstvení

/files/ralbitzvelikonocnijizda3.jpg

Průvod vyjíždí zpět do své farnosti

/files/ralbitzvelikonocnijizda4.jpg

Nedovedu to vysvětlit, ale velmi fascinující pro mne byla účast několika kněží na tomto průvodu. Kněz jel vždy na pozici mezi dvěma křížáky a ve mně to vzbuzovalo dojem jeho jisté ochrany. Velmi slavnostní výjev.

/files/ralbitzvelikonocnijizda11.jpg

/files/ralbitzvelikonocnijizda2.jpg

Zítra seriál o Horní Lužici zakončím fotografiemi se spatřenými místy ještě nezmíněnými a několika zajímavostmi a pozváním na neobvyklou pouť …vlastně poutě dvě.
Zde fotografie z farnosti Ralbitz:
http://www.wosada-ralbicy.de/deutsch/main.htm

 

zuzi

 

 Posted by at 20.34

  5 Responses to “Horní Lužice  velikonoční jízdy”

  1. Čunek! Až nyní si všímám, že se tam ocitl i Čunek s plaketou na krku a křížem v ruce! Ten se ale vyzná!!!

  2. 🙂 taková poetika a ty to dorazíš Čunkem! :))

  3. Zuzi,neměla jsem potuchy o slavnostech v Lužici, ale teď vím, jaký program asi budeme plánovat na příští velikonoce :-)). Dík na návštěvu našeho blogu, Míša

  4. koníky maj pěkně ozdobený… já ozdobila Kašpárka v sobotu před Velikonocemi… foto na blogu 🙂

  5. Ještěrko, jdu se podívat …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient