Dub 192009
 

úvod a první zastavení – Crostwitz / pokračování

Horní a Dolní Lužice, jejíž obyvatelé náleží spolu s Čechy, Slováky a Poláky k západní větvi Slovanů, byla až do třicetileté války součástí zemí Koruny české. Od té doby musí její obyvatelé, kterých je asi 60 000, obklopeni německou většinou, bojovat o svou svébytnost.
Písemně doložená historie Velikonočních jízd spadá do 15. století. Je však pravděpodobné, že se jedná o zvyk ještě starší. Udržování tradice není pouze projevem víry zdejších obyvatel, ale i jejich hrdosti na svůj původ a odhodlání uchovat si své slovanské kořeny.

/files/crostwitzvelikonocnijizda4.jpg

 Na cestu vyrazí každoročně celkem devět procesí, vždy dvě proti sobě. Pouze to, které začíná v Budyšíně (Bautzen) není párové. Celkem se jich účastní na sedmnáct set jezdců, pro které není vždy jednoduché zajistit si koně. Půjčují se od chovatelů z velmi širokého až vzdáleného okolí, vždy minimálně týden dopředu, aby se zvíře se svým jezdcem sžilo. Vzhledem k tomu, že si každý jezdec hradí pronájem koně i jeho dopravu sám, není účast v průvodu levnou záležitostí.
Křižáci jsou svátečně oblečeni a také koně jsou bohatě vyzdobeni. Typický je mimo jiné osobitý postroj a pestré stuhy na ohonu. Pokud je tato stuha černá, je znamením smutku v jezdcově rodině. Křižák, který se jízdy účastní poprvé, má na prsou připevněný myrtový věneček. K jubilejním jízdám se pak připínají stříbrné číslice "25", respektive "50".
Jezdí pouze muži, a ti ve dvojicích v dlouhé řadě za sebou nejprve objedou 3x hřbitov své vesnice. Před kostelem jim farář požehná a jsou jim předány korouhve, kříž a soška vzkříšeného Krista. Pak se již průvod vydává do sousední farnosti.

/files/crostwitzvelikonocnijizda2.jpg

V obcích, jimiž muži projíždějí, zpívají písně zvěstující Kristovo zmrtvýchvstání a mezi vesnicemi se pak během jízdy modlí růženec nebo litanii.
Průvod křižáků konečně dojede do sousední farnosti a zde opět třikrát obkrouží hřbitov. Jezdci sesednou  a rozejdou se do rodin, kde jim hospodyně už připravily občerstvení. Koně se odvádějí do maštalí. Po jisté době se ozvou zvony, křižáci se scházejí bez cylindrů a koní v místním kostele a absolvují společně mši. Po jejím ukončení odcházejí a po chvíli se již opět objevují na koních u kostela a vracejí se důstojně za zpěvu nábožných písní stejnou cestou zpět do své farnosti.
Toto je stručný výtah z několika zdrojů nacházejících se na internetu doplněný lehce naší zkušeností.

 /files/crostwitzvelikonocnijizda1.jpg

A nyní pár postřehů okouzlených návštěvníků … píšu za Tetu, Strejdu i Zuzi a už ani nevím co kdo řekl… pocity však jsme měli podobné.
Jeden den v Horní Lužici byl naplněn zážitky. Věděli jsme, co chceme vidět a kam se podívat. Spatřili jsme nejen plánovaná místa, ale i mnohem více. Přesto jsme odnikud a nikam nespěchali … Celý kraj je velmi úhledný , podél cest mnoho hezkých božích muk a smírčích křížů! Milá kulturní krajina dýchá svátečním poklidem a úpravnou čistotou.
Crostwitz ….. Čekáme u kostela na příjezd jezdců. V obci se zdánlivě nic neděje. Nevidíme jezdce ani koně, nikde žádná seřadiště jako u nás na 1. máje. Lidé se pomalu scházejí u kostela, postávají u svých hrobů, rozmlouvají a pan farář se zdraví s farníky. Počasí se vydařilo! Poklidná atmosféra nedělního dopoledne nenasvědčuje tomu, že by se zde něco mělo dít. V poledne se rozezvučí zvony a rázem nastane vzrušení, neboť průvod jezdců na koních se kolem hřbitovní zdi blíží k nám, stojícím u kostela …
Jak popsat své pocity … moc jsem nefotografovala. Vážní, černě odění jezdci na koních projížděli těsně kolem nás, zpívali náboženské písně a já se vpíjela všemi svými smysly do toho divadla a dostala se do jakéhosi transu. Jezdců bylo odhadem více než 100 a míjeli nás 3x…. Podivuhodné představení! Velmi sváteční, důstojné, krásné … Zcela si dovedu představit pocit hrdosti být hercem v tomto ojedinělém spektáklu, které touto podívanou zdaleka nekončilo …
Pokračování zítra. zuzi

/files/crostwitzvelikonocnijizda3.jpg

 všechny fotky jsou dílem strejdy z Kolína

Zdroje a odkazy:

http://www.bautzen.de/ (kde sídlí náš milý rádce  Jens-Michael Bierke -Tourist-Information Bautzen-Budyšin)
http://luzice.euweb.cz/
http://ski.sorben.com/site/docs/czech/index.htm
http://www.tyden.cz/rubriky/cestovani/turisticke-zajimavosti/velikonoce-v-nemecku-krizacka-horni-luzice-a-hravi-bavori_50148.html

http://www.novinky.cz/cestovani/165147-velikonocni-jizdy-luzickych-srbu-jsou-projevem-viry-i-narodni-hrdosti.html

http://www.kugel-panoramen.de/index1.php?datei=&region=&player=auto&version=Equirectangular

http://www.marienstern.de/

https://rozvedena.blokuje.cz/779195-velikonoce-v-srbske-luzici.php
https://rozvedena.blokuje.cz/779322-srbska-luzice-2.php
https://rozvedena.blokuje.cz/779558-horni-luzice-smirci-krize.php

https://rozvedena.blokuje.cz/780478-horni-luzice-velikonocni-jizdy.php 

 

 

 

 

 Posted by at 21.03

  15 Responses to “Horní Lužice velikonoční jízdy”

 1. Krásný, Zuzi, jsem úplně namotivovaná na příští Velikonoce. 🙂

 2. dík, petisee, tak to se tam sejdem 🙂

 3. Ahoj Zuzi!
  S velkym zajmem sleduji jak tady popisujes velikonocni jizdu, co vsechno jsi k tomu nastudovala, jake pocity jsi pri tom mela. Take jsem se jedne takove jizdy zucastnil, a to v Ostritz 27. 3. 2005, takze pred ctyrmi roky. Byla to cesta na popud syna Honzy (take), ktery bydli v Liberci a rad se ucastni masopustu a jinych spektakularnich akci, zvlaste v Nemecku. Snad je to i omluvou, ze jsem nemel zadnou vedomostni pripravu a urcite jsem to tak neprozil jako ty (rodinny vylet s ditetem). Tam jizda koncila v klasteru (http://www.kloster-marienthal.de… moc peknem. Tehdy jsem jeste vice fotografoval na film, ale z digitalnich fotek jedna vypada jako kdybys mi ji ukradla. Posilam mailem. Koukal jsem, ze Honza neco take dal do sveho alba na webu: http://travel.webshots.com…dXeta.
  Takze diky za informace a fotografie, velmi pekne. Skoda ze letos Honza nikam nechtel jet, byli o Velikonocich zde a jezdilo se jenom kolem baraku.

 4. Omlouvam se, ty odkazy jsem spatne vlozil, nefunguji:
  http://www.kloster-marienthal.de
  http://travel.webshots.com…jdXeta

 5. NO tedaa NADHERA :-))
  Diky z a nakouknuti Zuzi 🙂

 6. Já že mi tam furt něco nepasuje a už vím co! Ty elektrické dráty a obzvláště ty větrné elektrárny tam vypadají tak nějak…cize. Nepatří tam.

 7. Mirku,díky za ohlas. Před chvílí jsem si ty fotky prohlédla a porovnala korouhve u té co jsi mi poslal e-mailem. Jsem ráda, že jsi moje texty ocenil. Protože vím, že ty mě klidně sprdneš když se ti něco nelíbí…

 8. Cheo, děkuju, děkuju už podruhé :)).

 9. Sejra, člověče, mně se ten industriál líbí. Právě jako kontrast doby a tradice.

 10. no vida, konečně je tu těch koní víc a zblízka 🙂

 11. ještěrko, ještě nějaký fotky přibudou, strejda Zdeněk má pěkný detaily postrojů.

 12. Zuzi,já tě opět musím za seriál velik.jízd jen a jen chválit! To je super počtení! Krásný výklad doprovázený stejně krásnými fotkami. Díky, žes mi osvětlila další kus historie, vlastivědy…a vůbec: žes mi zas rozšířila obzory 🙂

 13. Milá Wlčice, já děkuji, ale největší zásluhu má strýc Zdeněk z Kolína. Iniciátor, organizátor a dobrý duch této akce. Též řidič. Také mi texty rediguje, ale až po jejich zveřejnění :)) – snad zítra už seriál dorazím a poopravím dle strejdových doporučení.

 14. pozdravi z nemeckaAhoj Zuzi,
  hezky velikonocni clanek! Bohuzel jsem cetl ho az letos 😉

 15. Díky!Diky za pozdrav a pochvalu, mej se fajn, radce 😉

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient