Dub 142009
 

Mezi drobnými památkami-upomínkami na stopy člověka ve volné krajině zaujímají zvláštní postavení kamenné kříže, křížové kameny a kamenné kruhové stély se symbolem kříže. Můžeme se s nimi setkat na mezích, u cest a silnic, a často jsou i dobře schované v lesích, tak, že o jejich existenci ví jen málokdo. Jsou zhotoveny z jednoho kusu kamene a jejich ztvárnění vypovídá o různé řemeslné dovednosti tvůrce. Někdy jsou kameny do tvaru kříže přizpůsobeny pouze několika údery sekáčkem, jindy prozrazují dobrou úroveň práce profesionálního kameníka.
Důvody vzniku a umístění kamenných křížů jsou obecně spjaty s působením křesťanství a všeobecným přijímáním symbolu kříže. Jejich význam je spojen s kultem smrti a podvědomou potřebou budování památníků zemřelým.

Nevěděli jsme, že jich zde, na tak malém prostoru, uvidíme tolik! V průvodci byl uveden pouze smírčí kámen u Lugy, ale nebyl vůbec blíže lokalizován. U Lugy jsme nakonec objevili společnost tří křížů a náhodně o 200 m dále u cesty kříž další. Ostatní jsme spatřili cestou z okénka auta anebo při procházce obcí. Domnívám se, že jich v této oblasti bude ještě více! Vždyť tyto spatřené jsme nehledali a o žádném z nich nevěděli. Mám pro hrubou krásu těchto křížů slabost a dojímají mne.
Dnes jen jejich přehlídka … zajímalo by mne ale přece, zda je známa u těchto drobných kamenných památek pověst k nim náležející … prostě co se o nich v okolí traduje, či zda se to ví zcela přesně dle starých pramenů …

/files/smircikrizeluga3.jpg

Luga

/files/lugakriz2.jpg

Luga, poškozený a opravený kříž

/files/ralbitzkriz.jpg

 Ralbitz – zde nepochybně vyryt vražedný nástroj!

/files/crostwitz1kriz.jpg

Crostwitz – kříž ve středu obce

/files/crostwitz2kriz.jpg

 Crostwitz – kříž poblíž hřbitova

/files/crostwitz22kriz.jpg

Crostwitz – kříž poblíž hřbitova  – pohled od masivní kamenné lavice

 Musím se přiznat, že již před naší cestou do Lužice jsem navázala spojení s turistickou informační službou v Budyšíně. Pan Bierke nám poradil s časovým rozvrhem velikonočních jízd a dnes nám za pomoci paní Knopp z městskeho uradu v Panschwitz-Kuckau odhalil i identitu lužické babičky v kroji, jak jsem psala zde. Paní se jmenuje Agnes, máme adresu, a již zbývá jen nechat vyrobit klasickou fotografii – pan Bierke správně předpokládá, že paní Agnes ve svém krásném věku 84 let určitě nemá založenou e-mailovou adresu.
No a ještě jedna oprava … napsal mi před chvílí strýc z Kolína: Všimni si, že na první fotce na webu z Mariensternu nemáš sv. Jana, ale Marii. Hmmm, má pravdu, sekla jsem se, zítra to opravím. Dobrou. Zuzi

O kamenných křížích více zde

 Posted by at 21.43

  17 Responses to “Horní Lužice smírčí kříže”

 1. Tak jsem ty sochy ještě opravila a přidala fotku. Strýc Zdeněk z Kolína má také cit pro dobrou kompozici – stejně jako já!

 2. Jsou krásné!

 3. Tak, Mod, krásné a tajemné…

 4. Ty kříže jsou opravdu velmi zajímavé. Škoda, že takováhle drobná architektura (nebo jak to nazvat) z krajiny mizí. Podobně smutně mizí z krajiny tvz. selské lomy – zavezeny odpadem atd. A přitom maličký kus obnažené skály dělá v krajině tak nádherný prvek, o biologické hodnotě ani nemluvit!!!

  P.S. Když sem před chvílí hlasoval, dal jsem hlas, který zvýšil náš náskok o rovných sto hlasů a to se počítá:-)))

 5. Také mi je líto těch nenahraditelných ztrát v krajině … ubývá lid, kteří mají cit pro tyhle věci a váží si toho, co zde předchozí generace zanechaly… myslím tím kulturní krajinu a všechny její součásti … jak píšeš lůmky, stezky, boží muka, studánky, patníky, hraniční kameny, remízky, opěrné zídky atd.
  Fakt, povedl se ti jubilejní klik. Zato já ráno "bodovala". Ve spěchu klikla na hlas medaili pod "Kurskem". Jako když kopneš vlastňák 🙁

 6. Ještě že máme takový náskok!!!! Tvůj vlastňák se snadno ztratí:-)

 7. Zuzi,díky za krásný a naučný příspěvek! Ty fotky jsou fakt super. Tos mi zas rozšířila obzory 😉

 8. to teda jó, jeden vlastňák nás neohrozí, ale je to teda vostuda :)… nevím zda sis všiml, žes vlastně udělal hattrick – Kursk 341, Matyáš 241 a Peking 41… dobrý!

 9. Wlčice,To mě těší, Wlčice … dívala jsem se, že marodíte, tak se brzo uzdravte, abyste mohli vyrazit do Slatiňan, v zámecké zahradě jistě kvetou rododendróny!
  Zatím mrkněte na virtuální prohlídky:
  http://www.virtualczech.cz…tinany nebo
  http://www.vychodni-cechy.info…ow

 10. Zuzi,obdivuji jaká jseš cestovatelka. ;o) Takové kříže se nacházejí i u nás,ale udajně měli sloužit jako vykoupení za spáchané vraždy a zločiny.

  Fotky,jako vždy zajímavé. ;o)

 11. Ahoj Jenn, vím, v Jizerkách je takovách a podobných křížů hafo, píše o nich Nevrlý v krásné knížce o Jizerských horách. Máš pravdu, v tom živém odkazu v textu je o tom psáno, o tom vykoupení…

 12. Mám knížku o smírčích křížích v okolí Vel. Meziříčí. Fascinující téma. Ale ty příběhy vážící se k nim bývají strašlivé.

  K té přírodě – letos mám dojem, že je zvířat okolo domů víc – víc ptáků, hmyzu… kéž bych se nemýlil!

 13. Motýli: Sleduj také motýly! Poslední roky mám prvního motýla žluťáska a bělouši jakoby se vytratili! Většinou samá paví oka. Smírčí kříže … vražda je vražda, kdysi stejně jako dnes…

 14. No to se mi ovšem povedlo, jsem na sebe hrdý!!!!!!

 15. Ták, ták … a až vyhrajem ten maratón, to teprve! budeme na sebe hrdý všichni :)… těším se na to…

 16. Letos paví oka a bělásci.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient