Dub 072009
 

Co dostal Obama od Havla?
Václav Havel dostal od Obamy masivní skleněný talíř, na němž je vyryta část americké ústavy a Barac Obama od Havla obří obraz (2 krát 1,5 metru ) sebe samého. Dílo španělského malíře José-María Cano, který měl nedávno výstavu v centru DOX. A tam to také uvařili. Havlovi se malířova díla zalíbila a netrvalo dlouho … přišla nabídka, zda nechce VH Baracku Obamovi věnovat právě tento portrét, a pan exprezident ji uvítal.

baracobama

Nalogovala jsem se na stránky malíře José-María Cano. Ačkoli mně jeho tvorba není zcela blízká – tato její oblast – říkám přesto, že to má šťávu a tah na branku. Rozhodně nepatří do kategorie umělců samozvanců patolízalů jako na zdejším pískovišti působící amatér Zubov***, přestože v Canově nabídce figuruje ve stejném naddimenzovanovaném stylu i mnoho dalších státníků a veřejných osobností (Putin, Sarkozy, Moss, Mussolini. Dalai lama atd..). Autor používá v tomto "novinovém portrétu" výtvarnou techniku zvanou enkaustika, což je zjednodušeně malování horkým voskem, a jeho tvorba vykazuje řád, styl (zdánlivě neosobní, strohý, vycházející a navazující na informační sféru), jednotu, a také webové stránky jsou na vysoké úrovni a korespondují s rázem jeho  tvorby – zaujalo mě běžně nevídané množství jazykových mutací stránek. Prošla jsem i další nabídku jeho kreseb a obrazů z mnoha alb vystavených zde a musím smeknout. Před jeho uměním kresby (korida), humorem a dalšími a dalšími obrazy z jeho alb nabízejících všeliké oblasti jeho zájmu a s tím související vyjádření.

Cano LaMiradaHavel tedy zvolil dobře? Ano, ale je to jen jedno z mnoha hledisek. Dobrá, zvolil kvalitní dílo originálního umělce, stojícího pevně na svých nohou. Na tento dar se ale můžeme podívat i jiným úhlem pohledu. Havel, tolik v Americe vážený a obdivovaný, člověk s kreditem, který si může ze své pozice respektovaného filosofa a zároveň i tolerovaného nonkorfního podzemního umělce a lidské figurky trochu bezradného, nepraktického a ostýchavého nemotory … dovolit i malý úlet. I s ohledem na svou minulost bohémského disidenta, bych volila jinak. Nač ještě více zbožšťovat božské?! Je naopak potřeba tu zářivou auru trochu shodit, srazit, neboť nebudou jenom dny sváteční – přijdou i dny všední … a kdo to má udělat, kdo si to může dovolit … málokdo … ale Havel ano. Vím, není to dost košer, ale což on vždy rád nebyl JINÝ??? Já být Havlem, dala bych přednost umělci stejně šikovnému, vtipnému a našemu – nebála bych se toho. ATeo mohl být tím pravým. Od Havla by to Obama vzal jako dobrý vtip, a jestli je CHLAP, tak by se neurazil. Havel zmeškal svou příležitost. A mohl si vybrat:

ateo obama1

ateo obama3

ateo obama4

ateo BO 2

 

*** Mediálně známý z poslední doby svým obrazem Masaryka, který od něho koupil pro svou kancelář hejtman Rath za 10 000 Kč.

zubov masaryk

 

zuzi

 Posted by at 12.46

  16 Responses to “Zbožštění dokonáno!”

 1. Má to vadu. Nikdy jsem nebyl "umělcem" a nehodlám jím být. Moje fejky jsou prakticky bezcenný veřejný majetek. Prostě si jenom tak hraju a komentuju to, co mě a nás přesahuje. Podle názoru mnohých jde o regulérní trapárnu a zákeřné okopávání kotníků mocným. Což nemohu vyvrátit. Tak ještě nejčerstvější obamagořina: http://jdem.cz/a9449 a já jdu zase okopávat někoho jinýho. 😉

 2. Hmmm, je přece jedno, aTeo, jak si říkáš umělec nebo glosátor … píšeš, není to tvůj majetek. Je to podle mě dobrý postoj, když se ještě někdo chová takhle… v poslední době mám pocit, že každý člověk by měl mít svého asistenta aby mu pomohl s běžným životem …čím dále tím více svázaném různými pravidly a zájmy organizací, které za všechno chtějí platit a každý pšouk, každé slovo je chráněno autorským zákonem … v týhle divný době je ale všechno možný. Někdo si usmyslí a udělá i z tebe novou ikonu. Jako z Andy Warhola a jeho plechovky na rajskou polévku.

 3. matlal zubov to má u čsssd dobré, protože jeho stará je jejich bývalou a teď čestnou neoficiální soudružkou, ať už za prachy pro jeho mazanice, nebo z tuposti.
  montáže od atea jsou perfektně udělané a mají nápad. to spodní má akorát potřebu rozmatlat barvičky – pro čsssd nebo pro knížáka dobré.

 4. Lední brtníku,nechci se tady zviditelňovat na aTeových kolážích, ale snad mě nezabije, když ještě dodám:
  http://ateo.cz/obr/zubov.jpg
  http://ateo.cz/obr/shrek.jpg

 5. Já myslím, že je úplně jedno, co komu Havel dal, protože si to taky sám zaplatil.

 6. Hmm, já si Mod myslím, že mi nic nebrání v tom, abych řekla co mě u příležitosti toho daru napadlo a kromě toho je ten článek mírnou nadsázkou …

 7. myslím že, dobrý vtip bývá založen na něčem jiném než jen na kompozici. http://showstalker.net…virgin.jpg
  http://showstalker.net…virgin.jpg
  a zejména :
  http://www.theonion.com…38_motion

 8. to druhý mělo být
  http://www.theonion.com…_off_into

 9. TSJirko, tím sděluješ, že aTeovy koláže jsou založeny jen na kompozici? To nemyslíš vážně. Je tam vše co tam má být. Břitkost, jednoduchost, jednoznačnost, nápad! neumím anglicky, a tak nemohu stoprocentně ocenit tvoje odkazy. Ale ten outfit mimozemtana je opravdu moc pěknej :)). Dík.

 10. jedna věc je stylová čistota, jiná věc technická dovednost a další je tzv. jakovtipná tvorba na společenskou (i nevyřčenou) objednávku. Když zůstanu u těch vtipů a nebudu komentovat výměny hlav na fotce, tak mám doma sborník politických karikatur z roku 1968. Příjdou mi vtipné, aktuální, čerstvé a nápadité, víc než co je vidět dnes na webu nebo novinách.
  A ještě je tam kouzlo nechtěného.. třeba takové politické kresby od Jana Vyčítala .. celkem poučné.

  jinak ale technika z prvního obrazu je super, je v ní kus řemesla. Podobně se tvořila klasická litografie (i vícebarevná) a já si ji ještě zkoušel na foršpan s perem a tuší když jsem se učil řemeslo. To je dávno pryč, dneska ho převálcoval Fotošop i s těma barevnýma kolážema za pět minut hotovo 🙂
  Smůla je, že dnešní posudek si lidé dělají i z nedostatku poznání, se svým zoufalým nedostatkem srovnání. Tohle není vrchol. V kolážích (nejen počítačových) je celý vesmír stylů a technik, od Jiřího Koláře, přes ambaláže a muchláže 🙂 až po americkou školu dotaženou do jiných krajností. U počítačů už se to taky vyvinlo a to hlavně díky reklamě a filmu. Ale jsou taky neuvěřitelně kruté, odporné, a taky rafinované a jemné kompozice, u kterých člověk netuší ani JAK, ale nechává se znejistět i tím o CO jde. U nás se však táhne přímo na branku a od pokoutního fake pornohvězd už se pokročilo do hoch-stylu fake. Inu, každému co jeho jest 🙂

  to už jsem odbočil, jdu spát.

 11. pokud jde o outfit, je to spíš vtípek, který ocení počítačoví odborníci. Ten trikot s bambulkami se používá na snímání pohybu postavy a vytvoření 3D počítačového modelu. Ten se pak používá ve filmových tricích (prakticky každý flm z USA který dnes dělají) Obama plánuje, že v rámci bezpečnosti ho bude zastupovat na svých zahraničních výjezdech pouze vlastní 3D počítačový model, který se do TV záznamu vklíčuje.

  Objevná myšlenka, vyšla by levnějc o několik milionů a možná že by dostal i nějakýho Oskara za speciální efekty.

 12. Jirko,

  Děkuji za poučení. Neumím anglicky, nejsem historik umění a jeho kritik, jsem člověk, který do sebe ale celý život, hned jak jsem se narodila, nasával neformálně atmosféru umění, krásy – života s tatínkem, který žil svým zaměstnáním v propagaci a zájmem o výtvarné uměné, scénografii, karikaturu a současně s tím byl velmi společenským člověkem a měl mnoho kamarádů v různých prostředích. My dva jsme k sobě patřili a jak to jen šlo, bral mě s sebou i na své služební cesty a tak jsem byla součástí jeho světa, a to mě moc bavilo a zajímalo. Byl trochu nesystematický, ale vnímavý. Jsem po něm. Doma se povalovalo vždy hodně knih s „obrázky“ a novin a časopisů. Poznávala jsem jeho oblíbence – Bidlo, Štěpán, Vyčítal – vzpomínám … z té oblasti politické karikatury. No, to je jedno. Chci říci, že mám jako každý svůj vnitřní svět a svůj styl, ale nemám ve své blízkosti kromě dcery nikoho, s kým bych mohla to, co mne zajímá, vzrušuje, baví, každodenně sdílet. Proto jsem si založila blog … a také proto, abych se vyznala více sama v sobě a naučila se vyjádřit své pocity. Jistě, je to tak trochu divadlo, ale snažím se.
  Jména, o kterých píšeš, a jejich tvorba je mi známa, myslím Kolář a Vyčítal, ale mnoho jiných věcí se ke mně opravdu nedostane, mám mnoho zájmů a nic nedělám do hloubky a systematicky. Hlavně se nezabývám moderními technologiemi a jejich možnostmi a technikami jejich realizace. Proto je velmi snadné i vzhledem k mé jazykové nevybavenosti mne nachytati na švestkách.
  Vyjadřuji se takto zeširoka, protože v tvém komentáři cítím v pozadí výtku, že se vyjadřuji obdivně k něčemu, co by mě nemělo nadchnout nejsouc dostatečně vzdělána a obeznámena do hloubky a do šířky s danou problematikou.
  Ano, nejsem Šalomoun, ale věř Jiří, že přesto takto budu činit i nadále – reflektovat své pocity a sdělovat zážitky a představovat tvorbu lidí, které jsem náhodně potkala, poznala a mě zaujali tolik moc, že jim nadšeně tleskám a jsem jejich fanouškem.
  A řadím tam i aTea. Není to jistě žádné vysoké umění jak zmiňuješ koláže atd. Jiřího Koláře. Ale on hóchumění nedělá. Dělá užitkové umění. Proto se nedá porovnávat … je to jiný žánr. Teo je produktem této doby a k ní patří. Svoje řemeslo ovládá jak je potřeba a je úžasně vtipný na vysoké úrovni. Je drzý a provokativní, ale také odvážný a velmi akční. To, že je s tím hned hotovej, je jeho předností. A není pravdou, že jen mění hlavy. Ty to fakt nevidíš že to má svou hodnotu ve svém měřítku? Tohle píšu nerada, protože on žádný takovýhle řeči a obhajoby nemá zapotřebí, je sám chytrej dost nato, aby mu někdo takhle veřejně podstrojoval. Howg. z.

 13. Nebyla to přímo výtka, jen pokaždé (už několikrát) zareaguju na něco, co mě asi má oslovit jinak, než jak se nakonec stane. Příčina je možná v určité ne-normalitě* jak vnímám (já a taky ty-my všichni) vybraná témata a jak je k sobě vztahuju. Navíc bych si otevřeně netroufl posuzovat Tvojí povahu, vyjadřuju se k tomu, co je v článku. Asi jsem se netrefil.

  *ps. zajímavý článek. http://www.blisty.cz…t/23653.html

  Dnes má svátek Ema, přeju ji hodně zdraví.
  Tím bych navrhoval toto téma uzavřít. Se svými příspěvky se sem spíš nehodím.

 14. TS, jen jestli nejsem já moc vztahovačná … 🙂 Díky za přání, vlastně ani nevím zda má Emma svátek i v Rakousku. Důvod zavolat! Hezký večerm přeju.

 15. Fucking Headchangerje jeden z mých oblíbených titulů. Musím se tomu smát. Ale neboj, zuzi, nejsi primitiv, když se ti moje práce líbí. I TS se k tomu přiznal v komentáři č. 17 pod tímto článkem: http://chucpe.bloguje.cz…stvi.php
  Šlo o grafickou soutěž, kterou jsem s úlekem vyhrál a v níž TS neuspěl. Přečti si článek i jeho komentář, porovnej s tím, co je napsáno výše a hned je jasné, která bije… 😉

 16. Fc. Hch. aTeoÓ, byl tu sám velký Fucking Headchanger!!!! 🙂 – jojo, sníh padá, aby každé zvíře ukázalo stopu svou …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient