Bře 252009
 

Vyhledávání v databázích Národní knihovnyKdyž je ti zle, cítíš se nevalně, horečka stoupá …  víš kam se obrátit a kde hledat pomoc? No jak by ne – je tu pro tebe vždy připraven tvůj lékař nebo jeho dobří kamarádi z nejbližší pohotovosti.

Ale co má dělat milovník literatury když se o půlnoci dostane do zapeklité situace?? Něco neví, zapomene autora knihy nebo si právě v tuto chvíli potřebuje rozšířit obzory atd. … a jeho knihovník je na dovolené nebo zrovna nemá pohotovost … safra … jak si poradit???
Není nic snadnějšího! Máš-li písíčko a internet, dostaneš se snadno, znáš-li správnou adresu, do katalogů a databází Národní knihovny a zde můžeš šmejdit jak tě jenom napadne.
Doporučuji soubor ČNB – Česká národní bibliografie. ČNB nabízí nejucelenější zdroj bibliografických informací nejen o českém písemnictví, ale je i hlavním zdrojem informací o produkci vydané na území ČR.

Naklikni ČNB a můžeš operovat: Hledáš knihy vydané jistým autorem? Zadáš jméno autora a vyfiltrují se všechny názvy knih s ním spojené – může to být nejen autor, ale i ilustrátor, překladatel ….. Rozkřiknutím živého odkazu se dozvíš o knize vše podstatné.

cnb 1

A další možnosti následují … níže jsem zadala údaj Nakladatelství a Labyrint – následně vyjedou všechny knihy v tomto nakladatelství vydané a opět po rozkřiknutí můžete se o nich dovědět všechny základní bibliografické a nakladatelské údaje. Také lze vyhledávat knihy dle klíčového slova … třeba renesance, květiny atd … vyzkoušejte.

cnb 2

Ponořte se do této přehledné databáze a objevte její možnosti.  Je to nádherné dobrodružství pro milovníka knih! zuzi

*************** medaile roku ***********************

VIVAT!!! Dnes jsme dosáhli plichty – procentní plichty, a tak se na to napijem!  Však naše bdělost nesmí polevit a nechat se ukolébat tímto dílčím úspěchem! Já třeba jsem upoutávku na hlasování dnes vtipně umístila na naše knihovnické stránky! A co vy? Prosím nepřestávejte. Děkuji, zuzi

 

 Posted by at 20.06

  10 Responses to “Pár dobrých rad milovníkům literatury”

 1. 190:190teď jsem vyrovnala skore
  srdečně zdravím

 2. Už jsme o dva vepředu. Dnes jsem měl výjimečně puštěný zvuk, tak jsem se lekl, že mi do McCartneyho cosi bzučí ta stránka. Zuzi zuzi…

  NK jsem se dokonce naučil vkládat do Wikipedie. Ten vyhledávač je stejný jako v MZK. Myslel jsem zdas četla práce Hiršala a Grögerové pro dospělé?

 3. VeraAhoj! Děkuji za dobrou zprávu, chvátám se podívat 🙂

 4. Hurá! Komentuji předešlý koment a ono už to je zase jinak! Mám radost! Stejný systém, ano, Aleph, je to titiž praktické :). Ale ČNB je lepší v tom, že je tam zcela VŠE! Aha, tak s H a G jsem tě nepochopila, dívala jsem se v katalogu nahlížejíc včera právě do ČNB, nečetla, ale je to pravděpodobně zajímavá dvojice, soudím podle titulů, i zájmu v oblasti překladu. Všimla jsem si, že vyšel i rozhovor s nimi, autorka ona, ale rozhovor vedl někdo jiný … Ty jsi četl?

 5. medailePchá, už vedeme!!!!

 6. teda!Sejra, koukám na to a vzpomínám na časy, když jsme začínali s handicapem tuším 20%? Teď by byla škoda usnout na vavřínech,- podrtíme TO, do útoku!!!

 7. Zuziútočím, co to de!!! Jednou doma, jednou kliknu v práci, však mi zvítězíme!!!!

 8. Četl jsem toho spoustu, jak jejich původní věci, tak překlady. Zvláště jejich paměti jsou neskutečné. Let let (z let 52 – 68) znovu vyšel nedávno; Vínek vzpomínek (z Hiršalova mládí) mám doma ještě z dob revolučních; Píseň mládí je geniální svou formou (tu jsem měl jen půjčenou) – začne jako stručné curriculum vitae, které má poznámkový aparát, a tento má také svůj poznámkový aparát (takže vrstvené poznámky). Moc doporučuju.

  Četlas mimochodem Celý život (Zábrana) a Teorii spolehlivosti (Diviš)? Zajímalo by mě co ty na ně.

 9. Henry,nečetla jsem, já toho nyní už moc nepřečtu! Zábranu máme v knihovně, Diviše nikoli. Jsi v autoritách, to se máš!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient