Úno 222009
 

co se mi tu nahromadilo

***  Umění:  pojmy – výrazy
V souvislosti s Entropou se nám vynořilo hodně pojmů a nejsme si moc jisti co přesně vyjadřují … tak prosím:

Plastika:    Dnes používáme pro prostorové výtvarné dílo obecně, pokud jsme ale konzervativní a fajnšmekři, tak se držme původního významu: plastikou se označovalo jen prostorové dílo vzniklé nanášením hmoty (třeba hlína) – na rozdíl od skulptury
Skulptura:   Prostorové výtvarné dílo vzniklé odebíráním . odnímáním hmoty (třeba figurka ze dřeva)
Instalace:   Dílo realizované pro konkrétní prostor (např. mozaika na zakázku, okenní vitráž apod..)
Objekt:    víceznačný výraz – celek sestávající z více částí

Další základní pojmy – socha apod. hledejte třeba zde

***  Vaření 1: sezónní stravování – zima
Neříkejte, že jste o tom neslyšeli, vypadá to jako nový trend, ale v podstatě je to něco velmi přirozeného, NĚCO co tu už dávno bylo a postupně vznikalo a bylo zcela samozřejmé v dobách, kdy lidem nic neříkal pojem globalizace a kda lidé svůj život trávili v místě, kde se narodili a měli pro život k dispozici jen to místní". A to ostatní" byl jen velmi vzdálený a podivuhodný přepych. A co se děje jinde se dovídali s velkým zpožděním ústně od různých krajánků, obchodníků" a vojáků válčích kdysi na vzdálených frontách …
Dnes se tomu životnímu stylu říká Návrat ke kořenům a myslí se tím zdravá pokora a přizpůsobení. Přizpůsobení ročnímu období, přizpůsobení místu a zvyklostem, kde člověk žije.
Kromě jiných věcí (životní rytmus, vztah k věcem a lidem, k přírodě) se ten Návrat obráží také ve výběru surovin k vaření a k vaření samotnému.
Zelenina pro zimu:
Mrkev
Celer
Petržel
Pastinák
Ředkev
Červená řepa
Pórek
Cibule Česnek
Čočka
Fazole
Čekanka
Křen
Kapusta
Zelí
Syrovou zeleninu klidně můžeme v zimě vypustit. Dokonce bysme prý měli! Zatímco lidé žijící v teplejším podnebí potřebují svůj organismus víc ochlazovat, což jim umožňuje konzumace tropického ovoce nebo syrové zeleniny, lidé žijící v chladnějších oblastech potřebují v zimě naopak organismus zahřívat. Proto se v našem jídelníčku objevuje více masa, tuků a polévek. V zimě tedy vzpomeňte na pórek (třeba podušený se smetanou a muškátovým oříškem k rybímu filé na másle), cibule a šalotka (co takhle skvělé slané cibulové koláče se skleničkou bílého vína?), nakládané zelí (segedínský guláš a zelňačka) a samozřejmě luštěniny: cizrna nebo krupky (navařte více do mrazáku a přidávejte do zeleninových polévek), fazole a čočka (zkuste italskou verzi čočkové polévky s rajčatovým pyré z konzervy, tymiánem, slaninou a parmazánem). A Hanka Michopulu doporučuje červenou řepu.

***  Vaření 2: Pošli recept!
Kolegyně objevila v trafice nový??? (pro nás nový :)) časopis s recepty – Pošli recept! Né, že by toho bylo všude málo, ale tenhle malý formát A5 a recepty čtenářů s fotkou mne zaujaly. Jsou to praktické a vyzkoušené recepty, docela obyčejné – žádná kuchařská ekvilibristika, na nic si nehrají. Ten časopis má svůj web, ale to není ono, je tam spousta balastu a šumu, ale dobrý je zase vyhledávač receptů (zkuste třeba heslo noky… nebo tohle). Ten malej sešítek je fajn! Dá se jím dá před spaním hezky listovat a inspirovat…

***  Tušíte, co potřebujeme nejvíc?
Oázou klidu v časopisech, týdenících, zkrátka v seriálech  … je Týdeník Rozhlas. Neřeší se tam to, co všude jinde, ani se nepátrá po senzacích. Je to kulturní týdeník, a čtu ho, přestože rádio nemám (já vím, M., je dostupné i na internetu). Těším se na každoměsíční fejeton Petra Koudelky, který není nikdy moc optimistický, ba právě naopak. Ale člověk by se neměl vznášet jen na mainstreamové vlně, a měl by občas shlédnout i druhou stranu mince, dokud existuje někdo, kdo má odvahu ji obrátit a popsat. Petr Koudelka odpovídá na otázku Co potřebujeme nejvíc:
Zbožní lidé v minulosti potřebovali, aby jim někdo schválil jejich zbožnost, jinak by byla k ničemu a posmrtný život by byl jen chimérou. My dnes potřebujeme, aby nám někdo schválil, jak žijeme.
Vyhněme se, prosím, jednou provždy otázce, kterou si lidé zatvrzele kladou: Existuje bůh, či neexistuje? To nikdo nikdy nezodpoví a víme proč. Něco zodpovědět nelze, jinak by člověk už byl někým jiným, a ne člověkem.
Potřebujeme souhlas. Bez souhlasu nemohou žít spokojeně ani ateisté. I oni potřebují boha. Aby věděli, že to, co dělají, je správně.
Potřebujeme boha. Nejlíp, kdyby to byl bůh, který nevěří v boha."

Zde  celý text

***  Plánujete koupi auta? Na nic nečekejte.
Jela jsem do Prahy a v Pardubicích u nádraží stál nový stříbrný auťák Fiat Punto s cenou 139.000.- Kč. Ta nizoučká cena mě opravdu šokovala, vždyť mohovitá celebrita dá to samý za nejedny šaty nebo boty! podle informací z bulváru! .. i blesklo mně hlavou, že bych na to snad i měla … ale já auto nechci. Kdo ale nové auto potřebuje, má prý podle Lidovek poslední šanci na dobrou cenu. Nižší už nebude a brzy mají ceny aut stoupat.

***  Superman v osmi letech

Dočetla jsem se, že Jaromír Jágr zvládal v osmi letech 2000 dřepů za den!… Chtěla bych za den udělat tolik sklopek! Ale zda??! zuzi

***  Tak pravil soudruh Adamec:
Na zasedání předsednictva ÚV KSČ v lednu 1989 pravil předseda vlády Ladislav Adamec: "Soudruzi, věci ve státě se nevyvíjejí dobře!"
No, a od té doby se to s námi táhne …. 🙂

***  DVD Evy Olmerové
Vyšlo v Supraphonu a jmenuje se Blues samotářky. Dobrá investice!Čti a objednávej zde

***   "Mravní kodex intelektuála v době krize" aneb Desatero pro milovníky krásné literatury

Intelektuálové, inspirujte se, jak šetřit v době krize:

1. Čtěte knihy, které máte v knihovně, případně ty, které si můžete půjčit od přátel.

2. Pokud knihy, které máte doma, či ty, které jste si půjčili od přátel, nečtete, neváhejte a dejte je do antikvariátu.

3. Čtěte jen do té chvíle, než se setmí. Čtení při umělém osvětlení se vám prodraží.

4. Když padne tma, věnujte se jiným
volnočasovým aktivitám
.

5. Nebojte se před svými přáteli v intelektuální kavárně přiznat, že se po setmění místo četby proslulých filozofů věnujete zábavě pro chudé" -sexu, k němuž není třeba osvětlení.

6. Věnujte se večer sexu co nejdéle. Dokud se milujete, nechce se vám číst a nemůžete ani vyrabovat ledničku

7. Pokud už při sexu, jak říkají sportovci, opravdu potíte krev", lze tuto volnočasovou aktivitu přerušit a poprosit, zda by vám partner(ka) převyprávěl(a) děj nějaké knihy, kterou četl(a), a vy ne. 

8. Důležité ale je, aby vám partner(ka) dokázal(a) děj převyprávět bez používání mimiky a gest, jinak by totiž bylo potřeba rozsvítit.

9. Dokud je světlo, sexu se nevěnujte. Ostatní to ruší při čtení.

10. Po setmění vystřídejte vždy co nejvíce partnerů. Tím jednak snáze odoláte touze vzít do ruky knihu a jednak se tak můžete dozvědět více příběhů z knih, které vaši sexuální partneři přečetli.

11. Zajděte za svým senátorem a poproste ho, zda by nepředložil návrh na takzvané stoupovné.

12. Stoupovné by znamenalo, že kdo odevzdá knihu zahraničního autora, dostane peníze na zakoupení knihy od autora českého.

13. Za senátorem je výhodnější zajít až po setmění, ale není nutné s ním provozovat zmíněnou volnočasovou aktivitu, neboť peněz -a tedy i světla – má dostatek.

14. Pokud by se senátor vyptával, jaký příběh vypráví určitá kniha, nemusíte mu odpovídat.

15. Podpořte české dělníky pera a uspořádejte protestní akci Poplivej si svého agenta imperialismu" před Obcí překladatelů.

16. Akci Poplivej si svého agenta imperialismu" si naplánujte na dobu ještě před setměním, neboť jakmile padne tma, nezbývá českým agentům imperialismu, než aby se věnovali zábavě pro chudé.

17. Provozovat sex s agenty imperialismu není zakázáno. A po setmění to je samozřejmě výhodné.

Připojíte se i vy v této těžké době k této výzvě??? Je to něco jako podpořit stavbu blobu ….. Zde elektronicky, autor Ondřej Horák – Lidovky

novyavatarještě něco … asi si uložím nový avatar, ale ještě nejsem rozhodnuta, modrý kočky je mi trochu líto … a taky si pořídím nové motto. Však už je čas, abych se vzmohla na něco jinýho :))

Zdroje: Výrazy z umění: Ondřej Tuček, Jan Machalický (Lidovky)
Vaření s Hankou Michopulu

 

 Posted by at 13.17

  19 Responses to “Stručně, čili zase svodka AKTUALIZOVÁNO!!”

 1. avatar zkus oříznout na čtverec. u sebe si můžeš ošetřit rozměr, ale jinde na bloguje ne.
  čili toto je skupltura? http://ferry.webz.cz…ka.php?id=11

 2. Ano, identifikoval jsi správně a mrkni sem – tenhle medvěd je zase plastika:
  http://moderniobec.ihned.cz…dveda
  Avatar … vida, někde jsem udělala chybu, postupovala jsem podle návodu:
  http://bloguje.bloguje.cz…ogy.php
  ale vypadá to, že jsem zadala ty pixely jen do jednoho okýnka ze dvou – jinak by to přece byl čtverec!! Jinak dík za rady ohledně čistění, vydedukovala jsem, že ať dělám co dělám, nevyčistím zcela, a to mě otrávilo…

 3. zuzi,asi bych nechala modrou kočku. Ona to všechno na tebe prozradí kousek po kousku, článek po článku a kdo chce, tak se dobere i k tomuhle tvému novému obrázku, umě zašitému kdesi v záhybech internetové pavučiny :).
  Ale je to samozřejmě na tobě, já jen že už je taková tvoje sympatická neotřelá “obchodní značka” 😉

 4. Báro, díky, vezmu v úvahu i tvůj názor, ještě nejsem rozhodnuta, avatar jsem za dobu co tu jsem změnila už několikrát …

 5. hrozné slovo, budu tomu říkat socha. tu obec si dávám do odkazů.
  u avataru je ideální, pokud je umístěný jako http://rozvedena.blokuje.cz…r.png (jde přestěhovat ve správci souborů), pak se použije automaticky. png formát se vytvoří v libovolném bitmapovém editoru po ořezání fotky na 80×80 (nebo zmenšení a doostření), převedení raději do 256 barev, a uložení jako .png
  u čtenářů se zobrazí po čase, až se jim přepíše cache prohlížeče (nebo ihned po vynuceném reloadu stránky ctrl+f5).
  asi bych tvůj blogavatar nechal kočičí, a toto fotkou přepsal jen obrázek vpravo nahoře v profilu – pak můžeš nechat i jeho rozměry, formát i název na /img/novyavatar.jpg

 6. Díky Lední brtníku za radu, rozmýšlela jsem a dávám ti za pravdu. Změním si jen obrázek v profilu, až se k tomu dokopu :).
  Brtnice si tvůj odkaz zaslouží… je to podivuhodný příběh 🙂

 7. no vidis to… o tech autech si to mysli vsichni – proste kdo potrebuje, je ten nejlepsi cas na koupi… i moje segra si to mysli, lec ten jeji bohuzel ne… pry pocka, az budou jeste levnejsi… nebudou… ale hadej se s nim, ze jo… a odnese to tak leda segra – jednoho prcka uz maj a ted cekaj druhyho… pravdepodobne dal budou otravovat vsechny okolo – odvez nas prosim sem, odvez nas prosim tam… mno nic, nektery chlapy proste radsi neresit… 🙂

 8. No, v tom se shodnem, Ještěrko, a co takhle Sedmnáctero?? budeš dodržovat? Z blogu vím, že čteš, tak pozor – pouze do setmění!!! :))

 9. Teda to “desatero” to je masakr. Obzvlášť rada č. 7 nemá chybu. Mám pocit, že by po její aplikaci asi partnerka zvedla kotvy a už se neukázala.
  Já už snad tu krizi i budu chtít, když nás čekají takové věci:-)

 10. Sejra, děkuju.Jsem ráda, že to podpoříš, vždyť přece nebudeme na tu krizi pasivně koukat a čekat až sama přejde! Musí se pro to něco udělat a začít má každý sám od sebe! To je známá věc! A vedlejší efekt není vůbec zanedbatelný. Uspoříš, a ještě si užiješ!

 11. Zuzihned dneska večer zavedu několik bodů do praxe – budu sedět u krbu a Z. mi bude vyprávět nějaký poutavý příběh, dolévaje mi kvalitní víno:-)

 12. Sejra,ano, i krize má svoje světlé stránky … jen připomínám, zhasni, jinak to nemá patřičný efekt. Ach jo, zato já dnes neušetřím ani korunu … ještě jsem nezhasla a když zhasnu, tak bych mohla tak akorát vyrabovat ledničku, ale to je jen na chvíli, protože je skoro prázdná!! ….no …a na ten sex jsem tu sama a to není prostě vono. Dnes se na desatero vykašlu. vedeš 1 : 0, Sejra!

 13. pár vět …Nechce se mi dnes nic psát, i když námětů je všude kolem jak naseto! Začínám se zase cítit o něco líp, tak krůček po krůčku, protože mladej začíná trochu jít do sebe a získali jsme v Praze nového spojence, kterému Honza věří a &. A se uvidí. V pátek jedu do Prahy a jdeme s Honzou a tím spojencem (je to žena!) na velký rozhovor do čajovny a pak zamíříme my dva domů na prázdniny & V sobotu vlakem do Jindřichova Hradce, kde máme sraz se Zorkou a naší malou Emmou. Přesedneme do auta a odfrčíme všichni domů. Prostě ten týden risknem, aby se vidělo. Bude to ale náročné na provozní podmínky. Doufejme, že barák vytopíme … :)) Musím do té doby alůespoň vymést komín. Teda, já se do toho moc plést nebudu, ale snad se nějakej kominík najde & tak dobrou, zuzi

 14. Krizový plán se mi líbí, ovšem vzhledem k tomu, že eM není doma, budu muset vyrabovat ledničku 🙂

 15. Ahoj Off!To je fajn, že ses stavila !! Jenom nevím odkud přecházíš, ale to nevadí. Krize je všudypřítomná! Vítám tě tedy to Spolku přátel krizového vývoje! :)) Konečně jsme se dočkali! Sex není jen pro krátkodobé rozptýlení a ukojení vášní, teď se sexem zcela seriózně bojuje proti krizi … :))

 16. Me rozesmala DEVITKA:-)A pak jsem hodne zaslapavala smich o par hodin pozdeji, jiz za tmy… Nastesti v te tme nebylo nic videt,takze si to muj Drahy nemusel spatne vysvetlovat..Me se v te chvili vybavilo toto sedmnactero a jen diky zvladnuti smichu jsem mohla dal spolecne “bojovat proti krizi”:-)

 17. Bossorko, nojo, devitka je taky dobrá, apropo … je dobře, že bojovníků “Za krizi radostnější” přibývá. Jak se říká: Jen houšť nebo Jen tak dál :). zuzi:)

 18. zuzi: jojo, sedmnáctero je krutý! 😀

 19. Ještěrko, ale nejkrutější je, když není s kým po večerech pravidelně čelit krizi! ale to se tebe netýká :)))

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient