Led 062009
 

Slévači v Hedvikově podruhé

Milí čtenáři tohoto blogu, není to tak dávno, tak si to ještě pamatujete. Aby ne! Po smršti mých novoročenek kolísavé kvality (pejsek a kočička, sněhulák, jmelí), jsem vytvořila tu poslední versi, která mě samotnou dokonale uspokojila.

peef zz

Na sousoší Slévači v Třemošnici – Hedvikově mě upozornil Rowdy a nezávisle na Rowdyho informaci též kamarád přítel Zdeněk, který dobře zná můj vytříbený vkus. Sám vlastní podobný! A trefil se. Plastika slévačů mne okouzlila natolik, že jsem spontánně ihned stvořila novoročenku definitivní!
Vyměnili jsme se Zdeňkem několik e-mailů a domluvili se na termínu, kdy vyrazíme do terénu a sousoší podrobíme důkladnému rozboru. A bude to akce ne ledajaká. Takovou příležitost musíme oslavit, a tak si u Slévačů připijeme, zazpíváme kolektivně Píseň práce a kdovíco nás ještě případného napadne! Zdeněk také rozumoval nad autorstvím sochy, zkoušel odhadovat  … snad padlo i jméno Otto Gutfreund (tvůrce mj. známého sousoší v Babiččině údolí!).
Otazníky narůstaly a tak jsme si rozdělili úlohy. Zdeněk připravoval podrobný scénář onoho dne a já napsala do Hedvikova, do slévárny, zdvořilý dotaz, zda by nám mohli pomoci v odhalení autorství sousoší a sdělit i další zajímavosti související s tímto. Dnes, v prvním pracovním dnu, jsem to nevydržela a do slévárny zavolala. Překvapilo mne, že sekretářka ihned po mém představení do telefonu věděla o co jde! A také mi okamžitě promptne sdělila, že na poradě vedení tuto záležitost řešili a vyřízení mé žádosti dostal na starost ing. Jiří Staněk a jistě se mi také sám ozve!
A ještě týž den, dnes, se také tak stalo. Dovolte, abych se s vámi podělila o první výsledky bádání a přetiskuji odpověď pana Staňka:

Vážená paní zuzi,
  děkuji za projevený zájem o sousoší, který nás inspiroval k hledání odpovědí na Vaše otázky. Denně okolo soch chodíme, pokud si jich vůbec všimneme, tak jen potud, že by bylo vhodné jednu z konifer poněkud prořezat, aby v létě tolik nebránila pohledu na slévače. Krátce a stručně obvyklá provozní slepota."
 Zatím neumím poskytnout přesné údaje o sousoší umístěném asi v polovině cesty mezi Třemošnicí a  naší společností, ale zástupce ředitele p. Koudelka mi předal poměrně rozsáhlý historický materiál, který zpracoval p. Cyprián, náš  bývalý zaměstnanec. Je toho opravdu dost ke čtení a určitě se nebudu po večerech nudit. Texty jsem zběžně prolistoval a pokud se nemýlím, autorem sousoší by mohla být Blažena Borovičková – Podpěrová. Berte to jako předběžnou a možná i nepřesnou informaci. Jakmile něco zjistím, budu Vás informovat.
 
Hezký den
  RNDr. Jiří Staněk
vedoucí úseku ŘLZ , Kovolis Hedvikov

Mám radost. I malé zázraky potěší. zuzi (pokračování příště)

PS: Těm nejnedočkavějším z vás nabízím pohled na samu autorku při tvorbě ….  cituji:

Po válce se věnovala sociálním motivům. V r. 1956 dostala za rozměrné sousoší Mír Československou cenu míru. 

… Dovolte, něco mi říká, že to bude ona,  a hned mi také naskakuje jiné jméno!!!  Anežka Hodinová-Spurná, HA!

 

Doplnění o Anežku a "Slovutná TROJICE"  je kompletní:

hodinova-spurna anezka

Anežka Hodinová-Spurná: Byla to za republiky aktivní dračice, kdy se účastnila různých protestů, působila s oblibou rozruch na ulici, nechávala se zatknout, prala se s četníkama a až na četnické stanici pak řekla, že je poslankyně a má imunitu a dala stížnost na brutalitu. Trochu divné jenom bylo, že ty ostatní bez imunity, který provokovala, ať ty četníky majznou, pak tam vždycky zůstali zavřený, když ji pustili. Zaujalo mě, že si s prvním mangelem koupili pozemek na Žižkově a tam bydleli v železničním vagóně. Měla organizační roli v únoru 1948, kdy zajišťovala obstrukce v parlamentu, aby náhodou nebyla vyjádřena nedůvěra vládě. Pak se stáhla spíše do ústraní a žila skromně. 

Text převzat zde (podle knihy: Komunistky s fanatismem v srdci . vyprodáno) , drobet nepovedený sken použit z téhož titulu (fotografii Anežky jsem na síti internetu hledala neúspěšně)

 

 Posted by at 15.27

  39 Responses to “Sdílená radost – aktualizováno”

 1. Moc pěkné, chválím!!!
  A vstřícnost firmy překvapila, ažlapám po dechu. Já se třeba bavil v listopadu a prosinci posíláním poptávky na vydláždění dvora kamennou dlažbou, cca 100 metrů čtverečních. A co myslíš? Nevozval se nikdo. Asi málo, možná dlážděj jenom náměstí, nebo co.

 2. Sejra, ty reaguješ tak rychle, ještě jsem to ani nedoladila a ty už tady! Viď, to je vstřícnost… úžasné, někdo by to shodil se stolu :)))

 3. Kdo jiný měl by dostat cenu míru, nežli borovičkou podepřená teta bláža za svou černou díru, ve které zmizelo ledacos: ideály, víra v lepší příští, jen lhostejnost tu zbyla a nezájem, o který se všechny snahy tříští.Snad příští generace zažijí víc legrace, než my, děti vychované k slepé poslušnosti a ztrátě vlastního rozumu. zůstaly nám jen šaškovské červené nosy na gumu.

 4. No prosím, čeho všeho si ten Rowdy ze svého kola nevšimne!
  V mém rodném městě jsme měli jednu velmi zdařilou plastiku, situovanou před obchodním centrem, kterému se podle výjevu, pak začalo říkat ” U vykopnutého zákazníka”.
  Ovšem “Slévači” to je jak výjev z bolševické padesátikačky:-)

 5. P.S.Staněk je tedy Ing. nebo RNDr?:-)

 6. Jaromíre, tak se mi zdá, že máš něco proti soudružce Borovičkové-Podpěrové, ale tahle plastika se jí náhodou povedla… není hezké, že na ni házíš celou bídu padesátých let :))) i když ve verši vázaném .)))

 7. Mod, Slévači jsou opravdu klasika, mně ta slévačka připomíná typ italských hereček z neorealistických filmů. Staňkovi říkala sekretářka inženýr, zřejmě neformální oslovení nebo místní forma dialektu,.. jsi všímavá…

 8. Naopak, do podpěry jsem se zamiloval na první pohled.

 9. Jaromíre, stává se mi to zřídka, že vyprsknu smíchy u nějakýho komentu, ale teď ano. Jakoby z tebe vystoupil duch Miloslava Šimka :)))

 10. Teda, zuzi a Rowdy se Sempém v avataru, vy jste úplní M. Ivanov! A je hezké, že se ta firma tak pěkně ozvala. Akorát Gutfreunda bych nebýval tipoval, o tom vím, že umřel nějak hrozně brzo a že se neví jestli to byla nehoda.

 11. Tak to se na to Henry podívám, o jeho smrti nevím nic, ty máš ale mozkové kapacity …. a přitom se na mě z avataru díváš jako bys neuměl do pěti počítat. Kdoví zda to není tím, že nemáš rolák!!!

 12. On se v 37 utopil ve Vltavě, buď nehoda, nebo dobrovolně. Já si ho chudáka, budiž mu země lehká, pamatuju od roku ’94 kdy byl v přijímačkách na FF MU, a z Ivanova, o B. Němcové.

  Tak já na tom obrázku vypadám jako hlupák? Většinou lidi říkají “smutně”. No, nevadí, stejně děkuju.

 13. 5 @0718@0O 4>@>38, >= 701@5; =0 :@09 3>@>40, =0B:=C;AO B0< =0 701>@ 8 =018; =0 ;1C H8H:C. AB0=>282H8AL, >= ?>4=O; 3;070 8 C2845; =0 701>@5 =04?8AL: �57=09:0 4C@0:�.
  C 2>B! A:070; 57=09:0. #65 ?@> @0E.

 14. Hlupák jsem neřekla…. připadáš mi tam že chceš vzbudit jen takový dojem … anebo opravdu … vidím i oči smutného a oddaného dobrotiska …

 15. Rozumím, jen jsem nevěděla, že v originále je Neználek Něznajka. Moje jedna z nejoblíbenějších knížek dětství byla Neználek ve Slunečním městě. Příhody a na Měsíci se mi už tak nelíbilo. No jo, máš takový e-mail…

 16. A já mám tuhle fotku na obálce několika svých knížek! Tam jsem se snažil působit spíš hluboce, ne neználkovsky – aspoň pan fotograf na mne neustále volal “kolego, jak se mi to tváříte?”. Já měl nejradši Příhody.

  Ale vidíš, máš pravdu. “Neumím do pěti počítat”, a zatím prý umím! Tomu říkám kompliment, zuzi, a hned jsem si ho vybral z kraje roku!

 17. ach, něznajka…

 18. ZuziJsem rychlý jako průjem…
  Jinak musím ještě podotknout, že s. Podpěrová měla v úmyslu vytvořit opravdovou podpěru socialismu, což se jí celkem podařilo. Dýchá z toho na mě duch socialistického realismu, politická agitace a další fekální pachy doby nedávno minulé…

 19. Henry, zkoukla jsem tě na větším formátu a ta fotka se mi líbí, výraz už není tak jednoznačný jak jsem popisovala, tváříš se mnohem mnohoznačněji a výklad by byl nejednotný. Zdá se mi ale, že jsi se opravdu snažil nějaký výraz zaujmout. K dokonalosti chybí černý rolák. Myslím, že to mírné strniště ti sluší víc než dohola.

 20. Něznajka … ano zní to na to “ach”…, ale nenechme se rozněžnit, bo skloňuje se podle “pěrestrojka”…

 21. Sejra, ano to vše z toho dýchá, ale nemohu si pomoci, je v tom kus našeho života a toto dílko je tak čisté, na mně z toho spíše vyzařuje duch soudružského tepla (jak v továrně tak i v postýlce), stejně jako z popěvku: Šel Frantík kolem zahrádky …když ráno frézu roztočil,svou druhou krasavici& ..šťastně se na ní zazubil a měl jí hned co říci … víš to je jenom tím .. . atd ..
  viz Růžena Sypěnová:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz

 22. Škoda Růžy i Blaženy, bez nich jsem jako ztracený, byly mi kormidlem kalnými vodami, škoda, bláhová Růžo, že je to za námi.

 23. Jaromíre, myslím, že ti mohu poděkovat, s největší pravděpodobností mi tvoje vstupy zvyšují návštěvnost, ale přesto mám jednu připomínku, a to, že jsi zapomněl na Anežku H-S. Růžo … Blážo … Anežko … marné volání … odkud já to jen znám …

 24. Jak bych mohl zapomenout na zakladatelku sítě světoznámých hotelů (hodinové hotely)!! Jejich obliba opět stoupá, na zakladatelku jako by se zapomnělo. Navrhuji proto na Letné, místo různých úletů, postavit sochu až sousoší,která by světu znovu připomněla tuto skvělou osobnost.

 25. Jaromíre, děkuji za připomenutí, aktualizovala jsem text a zařadila i medailon Anežky.

 26. … a nyní již víme, kde čerpala Kateřina Jacques svou inspiraci, čili nic nového pod sluncem …

 27. Je mi líto nechat jen tak bez povšimnutí nechat proběhnout okolo Kateřinu Jacques- Pajerovou (dívčí příjmení po matce, otec Jiří Dientsbier), je to skvělá herečka, její jaujau zní teď ve všech emancipovaných domácnostech. Své zkušenosti čerpala u rodičů, později u bezdomovců na Ladronce. Odtud vyrážela se svými kamarády na loupežné přepady, zvláště jeden vešel ve známost, když násadou od lopaty zmydlila těhotnou ženu tak,že potratila. Papínek Kateřininy průsery už nestihl napravovat a tak chudák Katka volky nevolky musela do parlamentu. Dobře jsme si vybrali své zástupce (nebo jen tupce?).

 28. Černý rolák nemám, jenom bílý. Do černého nemám bodieovské charisma ani licousy. Místo “frézu” jsem četl “fezu” – to je ten May!

 29. Jaromíre, to co jsi napsal mě dává jistou naději, že syn není tak docela ztracený …

 30. Mirku, neboj se černého roláku. Mám dva pánské černé roláky ze sekáče, nenošené – tedy nošené, ale jen předtím :)) ráda bych ti je věnovala, ale jsou široké v těle, podle tvé fotky “mireček v přírodě” soudím, že máš menší velikost. Přesto se tě ptám.

 31. Jsi moc hodná, ale musím odmítnout; rolák si mě musí adoptovat jako kočka. Jinak stejně nevím jakou mám velikost. 188 / 60, nebo se to říká jinak?

 32. Jasně, roláky jsou pro tlouštíka, a to ty nejsi 🙂

 33. Portréty (ČRo 6)
  Anežka Hodinová-Spurná
  http://www.rozhlas.cz…0550790.mp3

 34. Polyk1, dík za doplnění …!

 35. Socha pod HedvikovemČirou náhodou při hledání něčeho jiného jsem se vyskytl na této starší diskuzi. V Kovolise v Hedvikově jsem dělal od roku 1983, ale o tom se zmiňovat fakt nechci. Jen bych prohodil poznámku, že co tam tu sochu pamatuji, říkalo se v tomto místě "U votroků" – prostě "lejou a lejou" ať je léto nebo zima, ať je den nebo noc. To, co zbylo k dnešnímu dni z fabriky nemá se sochou nic společného. Zůstalo jen tlakové lití hliníku. Původní slévárna šedé litiny (což podle mě socha znázorňuje) prošla před časem drtičem a zbyl z ní jen ujěžděný rovný plac s pár hromadami cihlového recyklátu. Tak asi tak… Jo.. a není Staněk jako Staněk – jeden je ing a druhý RNDr 🙂

 36. Ahoj Wendy,navázali jsem s panem Staňkem, tím co má na starosti lidské zdroje styk a poslal strejdovi z Kolína nějaké materiály. V posledním Minerálu o té lokalitě vyšel od něho článek (strejda – Zdeněk Běhal)a na předním místě bylo toto sousoší, od pana Staňka jsme též věděli, že se jim říká Votroci a Zdeněk to také do textu vpašoval… dík za upřesnění …

 37. […] odkaz na dřívější text  a ještě zde, a ještě zde, a o AUTORCE SOUSOŠÍ zde […]

 38. Sochy byly přeneseny do slévárny.
  https://uloz.to/tam/_DEAqVNn2oWVq

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient