Lis 292008
 

tak nám spadla Bára …

bara rajnis zdroj archiweb

 Poblíž Chrudimi, na Podhůře, u skalky Čertův hrádek, byla na první letní den, v sobotu 21. června 2008 v 17 hodin slavnostně otevřena nová rozhledna Bára. Bára byla postavené podle projektu architekta Martina Rajniše jako takzvaná hráň, z dřevěných prvků skládaných na sebe s minimem spojovacího materiálu, a stavěla se od 29. března do 30. května 2008. 25. června ji však poničila vichřice…

bara 1

bara 2

Viděli jsme zbytky Báry před týdnem na rande s Pepou a upřímně řečeno jsme se té katastrofě nedivili. Křehká stavba, jejíž pozůstatky působily dojmem domečku se sirek, držela pohromadě pár šrouby a systémem ocelových táhel … nerozumím tomu, ale jde TO vypočítat, aby TO nespadlo???
Moc jsme si jí tedy neužili … S dokončenými projekty architekta Rajniše a jeho kanceláře e-MRAK, jsem se setkala v Reflexu. Znám je prý především svou věží vyskládanou ze dřeva poblíž své chalupy v Jizerských horách pod názvem Deponie dřeva, na kterou nemá povolení a také podle jeho názoru na takové a podobné lehce rozložitelně nepevné stavby, hráně, povolení potřeba není…

deponie dreva

Zdá se, že kolem "Deponie" se to výletníky jen hemží! Ano, každá neobvyklost láká k sesednutí z kola a spočinutí. U této architektonické ikony se jistě také dobře svačí :))), ale romantika dostala na frak!

Další mediálně známá je jeho Poštovna na Sněžce. Podívejte se schválně na fotky restauračního domečku poblíž Báry. Podobně vypadá na fotkách ta Poštovna. Nevím jak zde, nestudovala jsem na místě princip, ale na Sněžce jsou ty žaluzie" pobyblivé a podle počasí a ročního období se profuky mezi dřevy uzavírají nebo otvírají – to když se do nich opírá slunce… no, nejsem odbornice, ale se zateplováním to společného moc nemá a v takovým lehkým domku bych v zimě musela moc a moc topit, aby mi všechno teplo neutíkalo škvírami ven …

bara 3

bara 4

bara 5

Zde stávala Bára …

zanikla rozhledna Slatinany

Tohle je ta stará ruina rozhledny poblíž Kočičího hrádku – chybí dřevěná nástavba

To je ale nadělení! Dumali jsme nad těmi zbytky zda nová Bára bude jako Bára stará či bude zvolen pevnější systém! A mě napadla úplně jiná věc…. Bára stojí mezi výletní restaurací Monaco a podobnou restaurací na samotě, zvanou Kometa (nyní není v provozu, ač opravena). Mezi těmito body stojí Kočičí hrádek a cca 1,5 km od něho zbytky staré rozhledny. Je to vlastně takový kamenný suk, na nějž kdysi byla nasazena dřevěná romantická stavba s vyhlídkou. No prostě taková miniaturní rozhledna. Je pravda, že zalesněním kopce na němž její torzo stojí, ztratila rozhledna smysl. Ale všechno mít smysl přece nemusí. To místo totiž má svůj nezaměnitelný genius loci a zuzi by byla šťastná, kdyby právě tam ta krásná rozhledna, ze které není vidět do dáli, stála. V tom místě cítím pohodu, klid, štěstí, soukromí intimity. Oproti tomu u Báry se mi nelíbí. A ani ty stavby nejsou podle mého gusta. A co s tou otevřenou restaurací v zimě.. , safra, není to zbytečně naddimenzovaná efektní kůlnička ??? Nebylo těch hrání už dost, pane architekte?, vyzkoušel jste, no dobrá a co dál? Zkuste zase něco z jiného soudku. Vůbec bych se nezlobila, kdyby Bára nepovstala a byla rekonstruována rozhledna stará a mohla jsem se zastavit na kafe na Kometě! Chválím sice kdeco z moderní architektury, ale tohle mě jako uživatele romantické krajiny poblíž Slatiňan nenadchlo ani trochu. zuzi

Zdroje:

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=5497&type=1 

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=5368&type=1 

bara 6

Vkládám zapomenutý obrázek. zuzi

 

 Posted by at 17.26

  20 Responses to “Někdy se to nepovede &”

 1. Bára se mi líbí, je jí škoda, ale na druhou stranu bych se na ni asi i před vichřicí bála vylézt.

 2. Dewberry, jsem si vědoma, že vidět Báru v pořádku, v létě, a s otevřeným občerstvením, a v milé společnosti, mluvila bych jinak. Ale tenhle obraz s člověkem zamává. Včetně té otevřené naddimenzované boudy, kde se drží sníh. Asi nestačí, že je to hezké, nápadité, šokující, a z přírodního materiálu. Ještě jsou tu hlediska praktická. Tedy aby to vydrželo přežilo a sloužilo. Od autora se mi moc líbí zenový pavilon postavený na fontánce. zde její stavba:
  http://www.gjf.cz…tavy/rajnis.htm
  Myslím, že drobnější doplňkové stavby v chráněném prostředí tomu stylu sluší lépe. Chce to duši odvážnou risknout to a postavit z prkýnek větší stavbu na “větrné hůrce”. Kdybych o tom rozhodovala, držela bych se zde tradice a rekonstruovala tu zbořenou….

 3. viděla jsem o Báře reportáž v tv. je jí škoda ;o)

 4. Fakt divný stavby. Mám dřevo rád, ale nějak mi tam chybí ten uživatelský komfort.

 5. Džejsí… reportáž … to se tedy mrknu do archivu, dík.

 6. Sejra, správná připomínka!!!Sejra, to jsi teda fakt parádně vystihl! Není to žádný umění ani památník architekta, ale je to stvořený pro lidi, tak by tam ten uživatelský komfort neměl chybět… a co s tím v zimě??? Ani není kde se ohřát, přestože tam stojí bouda jako hrad!

 7. Pro MR mám slabost, nejenom proto, že je to takový pochodující MRAK (www.e-mrak.cz 🙂
  A taky mu nedávno mu vyšla parádní monografie, i s výkresy..

 8. Ne neslevím :)))… přestože to vypadá tak úchvatně :))). Nanejvýš zenový pavilonek a v létě :))).

 9. pohledná rozhlednaRozhledna ode dna je velice pohledná,
  Stabilní , výstavní, ale mírně debilní.
  Šéf rozhledny žabák nemá rozum za mák
  Jeho žena Libuše do rozhledny nakluše
  Kouká se do budoucnosti, komárů že bude dosti
  Také sviní bude dost, labužníkům pro radost.
  Vidí všechno růžově, jako zprávy na Nově

 10. Ó děkuji,děkuji za poetický komentář s kritickým podtextem. Doufám, že báseň je původní, složená pouze pro tuto rozhlednu :)))

 11. Bára je vlastně plně recyklovatelná. Jen to trošku smrdí obecným ohrožením. Zuzi, buď klidná jsou lidé, kteří pevnost a životnost tohoto jehlanu spočítají za 10 min, ale už po prvním pohledu by řekli, že to spadne (většinou pracují pro seriózní firmy). Být architektem tohoto díla, asi bych se nad svým podnikáním zamyslel.

 12. Šedý, hezké s tou recyklovatelností … Četla jsem, že chtěli na Báru použít něco z původního dřeva, ale nepůjde to. Znehodnoceno. Takže znovu a bude to dražší než obdrží peněz od pojišťovny. Souhlasím s tvým názorem na architekta, je zvláštní, že jsem se nikde nesetkala s R. názorem. Že takovou smršť pamětníci nepamatují není omluva. Ale to nebylo jeho vyjádření, jen obecné na ceduli… Možná to měl vzít chlapsky a na archiweb k tomu něco podotknout. je to smutné, že se k poražené Báře veřejně nezná. Ale třeba mu křivdím a někde něco “visí”.

 13. pro zájemce doplňuji video
  http://media.bloguje.cz…obody.php

 14. IMHOJestli je to umění, mělo by to víc vydržet a mít víc myšlenek/kouzla. Jestli to má mít nějakou užitnou hodnotu, tak by také neměla být tak krátkodobá. Takový nanicovatý luxus/škoda dřeva. Ale třeba to někoho ohromilo;-)

 15. Tak po vcerejsim vystupu mohu potvrdit,ze Bara uz zase stoji.
  Jeste ze jsem ten tvuj clanek cetl az dnes,byl docela ficak,tak nevim jestli bych riskoval ji zatizit jeste svoji nadvahou:-)
  Ale vyhledy paradni.

  • Super, tak ještě podruhý nespadla!!! A měl jsi se stavit na Monaku na kávičku s rakvičkou nebo něco tak… Já teď nevýletuju, dávám dohromady zanedbanou zahradu. Jedu jak motorová myš, vyspím se a nanovo. Miláček si zatím na letišti hýčká letadlo….

 16. Jo vidis,to jsem mohl,to Monaco.
  Videl jse to tam nekde na ceduli.
  Ale stihnul jse se pocourat kolem zamku(park je zavreny)Svycarnu a Kocici hradek.
  Chtel jsem jeste do Nasavrk,ale v tom vetru jsem to kousek za Slatinama otocil a jel radeji do Chrudimi na pivo:-)

 17. Aha… škoda, pojíst u kulaťáku je pro mě vždy vrcholem blaha a když není volnej, není to prostě vono. Dobrá je i ta restaurace U Zámku na hlavní ve Slatiňanech. Tam mají superčesnačku, to jen kdyby ses tam vrátil. Fotek na blogu odtamtud hafo, tak třeba ta nedávná, povolební.
  http://rozvedena.blokuje.cz/krasny-den-je-dar

 18. Jeste jsem projizdel tudy:
  https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Bartoloměje_(Kočí)
  Moc fotogenickej kostylek.
  No nic,uz te necham ryt zahradku,ja bych mel zase vyluxovat,ale to nevim jak dopadne.
  To je hrozny,kdyz clovek zchudne az tak,ze se musi obejit i bez sluzebnictva:-)

  • Kočí!! Kočí je v dosahu, a tak na to hřeším, že jako tam mohu kdykoli. Pravda je ale ta, že jsem vevnitř nikdy nebyla a venku jsem to obhlížela jenom jednou a už si ani nevzpomínám kdy. To jsem snad ani ještě nebyla rozvedená… Inspiroval jsi mne s tím luxováním, ale protože jsem si to nechala až nakonec po zahradě, odkládám to na jindy. Jsem z toho dne tak zlikvidovaná, že jdu do hajan. Koupila jsem si výjimečně sobotní Lidovky a byl tam inzerát na výstavu mařákovských krajin v Litomyšli z majetku rodiny Mackových (??). Protože v práci na zahradě musím pokračovat i nadále, udělám si v týdnu jeden den radost a vyrazím na celý den do Litomyšle, tam je pořád co objevovat. Foťák mám v Hranicích, tak to bude víc v klidu… V pátek tam bude večer na Toulovcově náměstí Jan Burian koncertovat. Ale já bych se už nedostala domů. Jednu dobu jsem ho mívala ráda, teď jsem na něho nějak zapomněla a mám raději něco jiného. Třeba Ventolina…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient