Lis 222008
 

 prvni snih 22-11-08 aa

A je to tady! …..  první sníh. Včera dopoledne krátce varovně zasněžilo a nic po tom nezbylo, ale ranní pohled z okna do zahrady mě opět překvapil. Zdá se, že jsem si na to ani za něch několik desetiletí nezvykla, že každý rok někdy ke konci ten první sníh přijít musí! Ne, pokaždé na to ranní nadělení po prospané noci koukám stejně udiveně. No, ale že ho napoprvé napadalo! Snad abych šla stavět sněhuláka!!!

prvni snih 22-11-08 a

Tak rychle do toho: hups z noční košile do pracovního a odklidit ty kupy. Odházet sníh ze zápraží a vymést cestičky od baráku k ulici, od baráku ke kotelně a k vedlejším dveřím, kde mám složené uhlí a ještě pár desítek metrů ke kůlně. Zde mám zase naházené rozřezané dřevo… a ještě jednu úzkou stezku  k ptačímu krmítku, které jsem svépomocí vyrobila" nejdříve.

prvni snih 22-11-08 krmitko

Mám sice zimní krmítko na stromě, ale je daleko a nedá se tam moc fotit . Teda přiblížit se k němu. A tak si už několik let buduji ještě takové alternetivní, abych mohla ptáky fotit z okna a nemusela na mráz. Ostatně kdybych věděla, že se nebudou lekat zvuku spouště, klidně bych na ten mráz i zašla, ale to je vždycky na dlouhý lokte a výsledek krajně nejistý. Prostě lovit záběry za oknem je snazší, je to něco jako  úkryt" lovce beze zbraní 🙂 – ovšem na úkor kvality.
Zatím ale koukám z okna co se venku děje. Kosáci a velký černí ptáci. Je jich plná zahrada. Kosi klovou do sousedovic červených neočesaných jablek anebo sedí jen tak na holých větvích neproniknutelného houští jiné vedlejší neobhospodařované zahrady. A najednou nějaký hluk …co se to děje! Vidím odlétat jakéhosi ptačího vetřelce od staré hrušně, kde od samé země postupuje nahoru strakapoud. Ale to byl jen mžik a také zmizel. Na jablkách hoduje spolu s kosy i nějaký neznámý druh většího ptáka. Ale kosáci mu ten kus zmrzlého žvance nepřejí a nalétávají do něho tak dlouho až se vzdává toho sousta a odlétá jinam. Je kam. Sousedi letos nechali bez očesání více ovocných stromů a tak bude mít ta ptačí svita ještě dlouho co jíst.
Vymeteno je a odcházím do města koupit noviny, brambory a slunečnicové semeno. Oživím ještě v kotelně oheň v kotli, nanosím uhlí a nějaké dřevo zezadu a honem se ohřát domů a mrknout na fotky, které se mi podařilo mezitím na zahradě nafotit. Chvíli sype jak o závod a pak zas nic, obloha mění barvu ze špinavé bílé do špinavé modré a v jednom vzácném okamžiku i zasvítí slunce… Myslím na to, jak bude zítra. Mám r…. a rozhodla jsem se od toho minulého už všechna další nastávající prožít stejně. Lesní procházka a Monaco. A nazvu to projektem nebo performancí :). Dnes to totiž letí. Hmmm, několik dalších figurantů se jistě ještě přihlásí. Nejraději bych ovšem v neděli ten projekt" (který jistý šprýmař od Brna nazval Vojenskou cvičnou dráhou…!) radostně ukončila. Ale znáte to … nebo neznáte???? zuzi

PS je po jedné hodině a ptáci moje alternativní krmítko se slunečnicovým semenem ještě nenavštívili! Asi jim není dost dobré a mají ještě ze včerejška plná břicha jinejch dobrot. Mezitím ale semena pokryl sníh a nejsou vidět. Ach jo, asi budu muset vyjít na mráz a omést krmivo. A také cestičky už zapadly a je potřeba přidat do kotle…  bože, ať to utíká a už aby bylo jaro :)….

 

prvni snih 22-11-08 as. reynek

prvni snih 22-11-08 as. reynek

Dva snímky za oknem, rozmazané. Ale připomínají mi svou atmosférou drobné zimní grafiky Bohuslava Reynka z Petrkova

prvni snih 22-11-08 ptaci v krovi

Kosáci posedávají nehnutě v houští a evidentně jsem jim v tu chvíli lhostejná. Ovšem těžko je vyfotit. Buď jsou ke mně ocasem nebo změť větví brání dobrému záběru. A ovšem také jsou i při té letagrii prvního sněhu trochu plaší  …

prvni snih 22-11-08 ptak jablko a

prvni snih 22-11-08 ptak jablko b

prvni snih 22-11-08 ptak jablko c

Chce to čas. Ptáci si zvyknou a nechají mne přiblížit na několik kroků. Ovšem málokdy je dobrá konstelace je-li jich více v houfu. Jeden se poleká a všechno je v pytli a v té zimě se opět musí začínat znovu. Nejprve počkat až se vrátí a pak opatrně krůček po krůčku a doufat, že se něčeho neleknou dříve než zmáčknu spoušť …

nezmamy ptak 1

nezmamy ptak 2

A tohle jsou neostré fotky neznámého ptáka, který byl kosákům nevhod. Nevím, který ornitolog by si troufl vynést stanovisko. Ale já se s tím tak nemažu, protože jsem amatér! Ptáka jsem identifikovala jako drozda kvíčalu. Když si dáte do vyhledávače obrázků slovo kvíčala vyběhne vám nejspíše výtvarník

Kvíčala a jeho obrazy, tak tady máte na toho ptáka ještě spolehlivý odkaz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Drozd_kv%C3%AD%C4%8Dala   (popis odpovídá)

a fotku

 

 Posted by at 13.20

  17 Responses to “Dalo se to očekávat !”

 1. Jé, kosí prdelky z teleobjektivu :-))) hezké :-))

 2. Pravda, prdelky, Rowdy, ale né z teleobjektivu (to by se fotilo!), jsou poctivě vyšoulané a vyzoomované 🙂

 3. Krásné fotky, jako obvykle!

  Atmosférou mi připomněly
  http://www.thereligionnetwork.com

 4. Hezky vyzoomované prdelky.;-)Tohle mě se zatím nepovedlo,ale asi to bude v tom,že na sídlišti se tito krasavci moc nedrží. 8-))

 5. Dík Henry, obraz znám, ale dlouho jsem ho neviděla, vlastně si nejsem jista zda to není freska ??

 6. Ahoj Džejsí, bylo to napínavé, jestli model postojí nebo odfrčí do jené jídelny :). prosím tě, nejsou fotky tnavé? jsou hezky vykreslené? Myslím 3x kos a jablko. První jsem schválně neupravila, ale ty dva ano. Dík.

 7. Je to freska, máš pravdu. Třeba tady: http://commons.wikimedia.org…otto

  Ta druhá “a la Reynek fotka” je čím dál senzačnější; asi utrhnu splachovadlo!

 8. Vida, ten cyklus vidím poprvé kompletní. Výjev s ptáky je asi “nejpopulárnější”, nejčastěji zveřejňován…. Ta fotka se mi taky hodně líbí, je náhodná, ani nevím pořádně jak vznikla, a ty červený jabka ji tvrdí!

 9. Ad “ani nevím pořádně jak vznikla” – takové jsou nejlepší.

  Ad sv. František, mně naskočí nejdříve tento: http://www.stanthonyprovince.org

 10. Obrázek z tvého odkazu jsem viděla asi poprvé …hezký den tobě a všem…

 11. Vzhledem mi nejvíce připomíná kukačku, ale to bude nesmysl, protože je tažná. Také by to mohl být brávník či drozd zpěvný, ale ti jsou většinou s kosy kamarádi.

 12. Šedý, jsem si jista, obhlédla jsem v atlasu kdejakýho ptáka, opravdu… ti kteří by mohli vzhledem konkurovat jsou tažní, a tak mi metodouz vylučovací zbyla jen ta kvíčala … pozorovala jsem je i v něděli na nádraží, bylo jich malé hejno!

 13. Asi to bude jak píšeš. Podle fotky na wikipedii je to zřejmé. U nás kvíčaly moc nežijí. Musím dovzdělat aspoň podle wikipedie.

 14. “obhlédla jsem … kdejakýho ptáka” – no tos mě dostala! je vidět, na co myslím, haha :DDD

 15. ještěrko, chceš půjčit můj atlas ptáků ????? :o)))

 16. Atlas ptáků pro ženský. Originální nápad! 🙂

 17. šedý, že by to byl opravdu originální nápad? kdoví jestli něco takového neexistuje, dnes je možný i nemožný 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient