Rakousko – Solná komora – listnatý podhorský les a město, konec srpna
V tomto období odcházejícího léta je příroda na kvetoucí květiny docela skoupá. Cestou na kopec Gmundenberg v Altmünsteru nemám moc příležitostí k focení a také česnek medvědí, který si chci vyloupnout domů do zahrady, nechávám nakonec na svým místě. Prší nebo mrholí, všechno je umatlané od bláta a potkáváme cestou žádný lidi jen fešáky mloky. Hmmmm 4 kousky! Problém je s fotkou. Lezou jako mimochodníci, ale velmi čiperně. Proto brzy zalézají někam do úkrytu. Honza nakonec jednoho macka bere do ruky a rychle podkládá jednu dlaň za druhou vedle sebe, aby se nechali klucí vyfotit. Z mnoha záběrů žalostně málo ostrých …
Až tahle kytka – šalvěj lepkavá! Vidím jim poprvé v životě a ještě v takovém množství. To jsou tedy obrovské kalichy a ta sympatická barva květu. Decentní odstín čajové růže, tedy jemná bíložlutá, se subtilní kresbou -fialovou konturou, v nitru kalichu. Krása!
Ještě samostatně charakteristický list. Šalvěj lepkavá, vytrvalá bylina, 50-100 cm vysoká, roste ve vlhkých lesích, na zastíněných sutích a ve stinných roklích, na březích vodních toků, v pásmu od podhůří do hor. Její trojúhelníkové listy jsou jasně až tmavě zelené, dlouze řapíkaté, na bázi střelovité. Lodyha je na omak značně lepkavá, v dolní části chlupatá.
Ocún jesenní – foceno v Rakousku, poblíž kaple Kalvárie v Altmünsteru. Krásná, křehká, jemně růžovofialová, štíhlá a nedostižná kráska. Pozor nedotýkat, slečna je celá jedovatá. A to velmi. Listy ocúnu se objeví až na jaře, kdy rostlina vytvoří silnou lodyhu se semeníkem. Po dozrání semen se rostlina opět zatahne do cibule. Roste i u nás, poblíž Skutče, na mokřejší části louky a v silničním příkopě.
Brambořík neboli cyklámen. Roste v Gmundemu podél cesty v lesním parčíku u SOS vesničky a také samozřejmě na příhodných lokalitách v lese. Třeba cestou na Gmundenberg. Existuje několik druhů bramboříků a všechny jsou chráněné. Poznáme je podle příznačného květu, liší se listy. Ale všechny jsou tak krásně mramorované. Nádherný kontrast subtilního květu na tenké lodyze a listu s bělavým ornamentem secesního vzhledu. Velmi umělecké…
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba),focený v parčíku na esplanádě v Gmundenu, zvaný též ginkgo je dvoudomý opadavý strom – to znamená že plodnost semene musí být zabezpečena dvěma stromy – samčím a samičím (jako u lidí) . Jde o pravděpodobně nejznámější tzv. živoucí fosílii ve světě rostlin. Přirozeně se vyskytuje již jen na malém území v Číně. Ale fotím jinan v Rakousku a jeden máme i v našem městě a o dalším vím v Chrudimi. Všestranná léčivka a má údajně i účinky srovnatelné s účinky trávy.
Detail vějířovitých listů
Barota chilská (Gunnera Tinctoria), foceno cestou z Gmundenbergu po silnici, poblíž viaduktu.
Tato obří rostlina je zjevně stavěna pro jiné klima, než panuje v tomto podnebném pásmu. Pochází ze subtropických poloh Chile. Její listy mohou dosahovat průměru až 1,5m. V Evropě je pěstována jako úžasná okrasa vlhkých zahradních partií, přestože zimu může přežít jen díky mohutnému zakrytí oddenků před mrazy.
Pohádková džungle schovaná pod obřími listy …
dobrou noc, zuzi
Zuzi, nezoufej 😉 I já s ostrostí svých fotek velmi často bojuji.Fotím a pak zase mažu….:-)) A k tvým otázkám u mě na blogu: skála Hlídač koutu nese své místo podle toho,že se nachází nad vesničkou,která se prý kdysi dávno jmenovala Kout.A Hejnice si tipla přesně. Jinak pokud by jsi se měla chuť někdy zatoulat po pomníčcích,stačí říct a můžem něco spáchat.
Ahoj Jenn, děkuji za vysvětlení zde, na pomníčky bych ráda, nemusím pořád jen do Maštalí, vždyť víš, jen si říct: Jdu na to:)