Čvn 022008
 

Dnes jsme měli malé ženské setkání v Proseči. Výborné malé buchtičky s tvarohem a když došel tak ještě s ostružinovou marmeládou (svatební koláčky, ale o hodně větší!), slaní šneci s ořechem a náplní sýrovou a česnekovou a vepřové masíčko v ostré omáčce. Občas jsem zašla s kolegyní ven zakouřit (doprovod) a jak mám ve zvyku, okukuji přitom stromy a meze.

jilm horsky

V trávě mě zaujala tato typická semena … nevěřícně koukám, neviděla jsem je desetiletí … je to JILM, musela mně ho nakonec ukázat Maruška, nebyl vdohledu, ale nevěděla, že je to jilm! Jen že to smetí padá z něho! Nevyznám se v jilmech, a tak jsem utrhla list a doma určila druh: Protože tento list byl drsný a štětinatý, jednalo se s největší pravděpodobností o náš nejběžnější jilm – Jilm horský. A mimochodem. Jilm poznáte podle nejen podle těch semen, ale také podle speciálního nezaměnitelného listu. Vždy je na bázi – u řapíku – nesymetrický!!! Zde to není tak výrazné, ale věřte mi. (ta pusa u panáka je z lístku brslenu ze zahrady, ale jinak je to autentický jilmový list a semena)
Jilmy v celé Evropě byly od 20. let min.st. postiženy houbovou chorobou zvanou grafióza (ucpává cévy stromu, ten chřadne a umírá), proto bylo vzácností potkat se se zdravým jilmem.

Zahrada je v cajku, a tak mám čas na lenošení a pozorování ptáků a koček na podvečerní zahradě. Kočky se dnes nekonají, a tak se ptáci neostýchají a rozlejzají se po celé zahradě. Tedy, to se tu zase dějí věci! Nejsem odbornice na chování ptáků, ale leccos vytuším. Na čerstvě posekané trávě se honí dvojice ptáků. Co to má znamenat? Chvíli je zkoumám a najednou mi bleskne! Je to kosice s mládětem, které ještě neumí létat a kosice krmí nejen sebe, ale i toho malého kosáka. Chvíli byli u mne na dohled, ale pak se mladej schoval u plotu za smrk a stará ho chodila krmit tam. Bohužel se mi nepodařilo zaznamenat ostře důkaz – krmení ze zobáku do zobáku, byl to vždy jen mžik, ale celé divadlo trvalo tak � hodiny. A tak pár fotek. Ptáci pěkný, ale chybí tomu ta akce, tak snad se mi podaří ostrý záběr příště! Zuzi

madam kosice
Madam kosice

kos v akci
Tohle je starej kosák, ten si lovil sólo!

kosi mlade
Mladýmu ještě nenarost pořádnej rejdovák …

kosice s kosackem
Jedna z těch nepovedených fotek mámy a syna

 Posted by at 21.49

  9 Responses to “Kosáci na zahradě a po dlouhé době vidím JILM!”

 1. fotografové se dnes na čtenáře domluvili http://eliza.bloguje.cz…hrady.php

 2. Hmmm, dík, rehek sem také lítá, ale je neposedný, a také občas stehlíka zahlédnu, jen je vyfotit,včera jsem nachatala u napajedla i sršána jak pije, ale ten tak pospíchal, že mám fotku rozmazanou…

 3. zuzi,díky moc!!! Já mám s jilmem moc hezký zážitek z poslední doby, kdy jsem byla šťastná a jako sníh se na mě sypala ta plachtící semínka, všude jich byla spousta a já si jich hrst nechala na památku a mám je v autě v přihrádce a když je mi smutno, tak si je pohladím.
  Jen jsem nevěděla, co je to za strom. Tak teď už to vím.

 4. Tak to se teda máš, Báro, hezký zážitek pod jilmem – to bych brala též, a nebránila bych se ani smrku, i když to by trochu píchalo :o)))

 5. Jééé,tak až takový zážitek to teda nebyl :-))
  Jen jeden kamínek v mozaice moc hezkého dne.

 6. Báro,aha, tak snad někdy příště :o))))

 7. díky za kosáky a jilmový semínka. ty jsem asi ještě v životě neviděl a zrovna jsou fakt hezká

 8. Ahoj Lado, já je znala doteď jen z knížek… vzrostlý jilm jsem ještě nikdy neviděla! Zkusím je zasadit…

 9. Kosi jsou senzační.

  O kosovi znám básničku, tak ji sem dám. Překlad je můj, tedy neprofesionální.

  Patrick Kavanagh

  Pro kosa

  Pohanský básníku,
  já s tebou jedním jsem
  jako ty boha ztrácím
  se slunce západem.

  My příbuzní jsme když
  nám vítr z kopců bere dech
  svou písní sladkou jako květy
  na klidných zelených jezerech.

  Sníme, a smutné děti Země
  pomalu míjejí nás, a tiše
  prosí ať se obrátíme
  k tomu, co je nejvýše.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient