Kvě 222008
 

Rakousko – Solná komora – listnatý a smíšený les, květen

 

Prysec mandlonovity 1

Pryšec mandloňovitý – středně vysoká nápadná bylina, vyskytující se v listnatých nebo smíšených stinných lesích, zvláště podhorských a horských. Pozornost poutá přízemní růžicí listů a načervenalým stonkem. Po narušení roní mléko, a na rozdíl od jiných druhů pryžců je jeho barva namodralá. Zkuste porovnat …

Prysec mandlonovity 2

Pryšec mandloňovitý dopruhé – povšimněte si přízemní růžice listů a načervenalého zbarvení stonku, spíše níže.

A mimochodem – jméno pryšec vzniklo od staročeských slov "prysky", "pryskýře" či známějšího výrazu "puchýře" (mléko v pryšcích obsažené dělá na pokožce puchýře).

Okrotice bila.jpg

Okrotice bílá – lesní orchidej, středně vysoká bylina s ozdobnými květy, slonovinově až krémově bílými, středně velkými, polouzavřenými. Dolní pysk se žlutooranžovou skvrnou. Roste vzácně ve světlých lesích a na stráních s keřovitým porostem. Dává přednost vápnitým půdám. Je chráněná. U nás byly zatím nalezeny 3 druhy okrotice. Bílá, červená a dlouholistá (úzké delší listy, bíle kvetoucí). Nikdy jsem okrotici neviděla, ani jeden druh. Je chráněná. (fotila Zorka)

medovnik velekvety

Medovník velekvětý (meduňkolistý) – vyšší vytrvalá, velmi ozdobná půvabná květina (bílorůžové větší květy) světlých hájů a křovin. Chráněná. Patří mezi hluchavkovité (typický květ, nápadná velikost i zbarvení). (fotila Zorka)

Hluchavka zluta pitulnik

Mezi hluchavkovité patří i Hluchavka žlutá. Říkáme jí pitulník. Vypadá přesně jako hluchavka bílá, kterou každý z nás zná. Jenže má žluté květy. Není tak rozšířená, ale místy roste docela hojně – hlavně ve vlhkých lesích a křovinách.

stavel kysely

Šťavel kyselý – nízká bylina vytvářející rozsáhlé porosty ve vlhkých stinných lesích. Kdo by neznal šťavel! Je kyselý!

Pryskyrnik kosmaty

Pryskyřník kosmatý – vyšší vytrvalá bylina, kterou často nacházíme ve vlhkých listnatých lesích, zvláště podhorských. Typický je pro ni tvar listu (na snímku v levém spodním rohu) a jistá statnost . Je jedovatá. To ale není žádná novinka, protože pryskyřníky jedovate jsou. Zde si přečtěte, jaké hrůzy se stanou, jestliže požijete omylem pryskyřník prudký a jaká učinit opatření, abyste dlouho netrpěli. zuzi

 

 Posted by at 23.13

  2 Responses to “Květiny 17”

  1. v tom lese neroste nic k jídlu? rulík, medvědí česnek, medovník …
    hele co sem našel http://misiznitka.bloguje.cz….php

  2. haha … česnek medvědí? Toho tam byly lány, podívej http://rozvedena.blokuje.cz…5.php
    i vraního voka :).. a k tomu odkazu, nojo,už tu máme na náměstí malé lokomotivky a když jdeš, tak se musíš koukat pod nohy aby ses nezapletl do různých šňůr a hadic. A když náhodou přecházíš náměstí napříč, ani se nenaděješ a dostaneš se do slepé uličky. Zítra tu bude pěknej mumraj!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient