Kvě 142008
 

a nanejvýš ještě nějaký smuteční obřad. Víc nestíhám… zahrada je sice po dnešním zásahu skoro dokonalá, ale ptám se: Na jak dlouho? O víkendu abych zase drncala se sekačkou a přemýšlela – vážně přemýšlela! o vypletí všech záhonů. Moc jich není, ale i to málo mě nyní docela štve. Zkoušíme divadlo 3x týdně a já si stále nic nepamatuju. Ale přednes mám prý dobrý. Hraju protivnou a odměřenou maturantku a pak protivnou a odměřenou členku komise univerzity třetího věku. A hlavně, je mě slyšet i vzadu v sále. Z toho jsem měla obavy.
Plánovala jsem,že dnes konečně dojde na ty zbývající kytky, ale jako vždy poslední dobou zase začínám zívat a vadnu. Snad ještě chvíli vydržím a prozradím vám alespoň jak se jmenuje ten podivný strom z císařské zahrady, na který jsem se vás ptala. Už to totiž vím.

zahadny strom

zahadny strom detail

Strom je to docela hodně vzácný a říká se mu lidově kapesníkový strom. Český název druhu zní Davidie listenová. A píše se o něm třeba tady tohle:
Až téměř sběratelskou hodnotu má davídie listenová. Impozantní strom, který je málo k vidění, rozkvétá v květnu dvěmi velkými bílými listeny, které uprostřed zdobí drobný květ. Díky tomuto zvláštnímu efektu kvetení se jí také říká kapesníkový strom". Kvete už jako relativně mladý strom – v cca 10 letech. Podle polohy a podmínek dorůstá 6-20 m a nelze jej udržovat řezem v menší podobě. Dopřejte mu tedy prostor, aby vynikla celá jeho krása. Jako mladý strom má spíše pyramidální růst, v dospělosti rozkladitý. Potřebuje vlhkou zem.

Jak jste si všimli, laik zuzi se plete téměř do všeho a nejde zpravidla za ničím až do důsledku a tak občas přestřelí. Ano, ty hadrovité bílé okvětní plátky" jak jsem je nazvala jsou ve skutečnosti listeny (listy výrazně přeměněné do jiné podoby – známá je vánoční hvězda, ty červené lupeny vypadající jak krásné velké květy nejsou okvětní plátky ale listeny, opravdový květ je docela nenápadný)

Tak a když jsme u toho tématu, ještě přidám nějaké fotky z císařské zahrady v rakouském Welsu, kde jsem nafotila ten vzácný exemplář. Zítra snad už konečně dojde na ty květiny. zuzi

Wels kaisergarten

Wels kaisergarten 2
 Na té předchozí fotce vidíte pohled na císařský palác. A ještě nás čeká císařský lovecký zámeček v lázeňském městě Bad Ischlu. Mám pocit, že s tím regionem vás budu seznamovat ještě hodně dlouho a pak tam možná všichni odjedete na dovolenou. 

 Posted by at 22.32

  2 Responses to “Z práce do divadla a z divadla do postele”

  1. Teda ta zahrada se mi moc líbí. Ale přiznám se, že ačkoliv s foťákem prolezu co se dá, tak tenhle strom taktéž neznám.

  2. Jenn, když jsem to zkoumala na netu, jistý dendrolog v diskuzi říkal, že ví jen o jednom exempláři v celé republice (je choulostivý – ten strom)… já jsem ho do té doby nikde a nikdy neviděla, ani na fotce.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient