Dub 272008
 

než přiznám barvu …

lesni rybnik kde asi

Hmmm, kdo by poznal tohle místo…? Nikdo!

zidovsky hrbitov kde asi

Tohle už by mohlo něco naznačit… i když… je to trochu stranou obce a nevedou sem turistické značky …

Se starými židovskými hřbitovy se setkáváme obvykle na skrytých, odlehlých a jakoby trochu magických místech. Vždy jsem si myslela, že toto místo bylo pečlivě vybíráno, ale opak je pravdou. V souvislosti s náboženským příkazem zabezpečení hrobů na věčné časy se Židé snažili při zakládání hřbitovů získat pozemek do trvalého vlastnictví a za tuto výsadu museli zaplatit značné částky. Získali však většinou méněcennou půdu, která se nehodila pro žádné jiné využití. To je důvod, proč se s těmito starými hřbitovy potkáváme na strmých stráních nebo pahorkatých lesních pozemcích, na  svazích údolí řek a potoků, na místech ležících často ve značné vzdálenosti od příslušné obce nebo jinak obtížně přístupných. Kvůli ochraně hrobů před znesvěcením a poškozením byly hřbitovy obehnány vysokou kamennou zdí s uzavřenou bránou. Toto pravidlo uzavřené brány je dodnes dodržováno. I zde. 

dost bolo slehacky

Moje oblíbené místo! Dnes jsem to ale s tou šlehačkou opravdu přehnala!

na zdravi

Na zdraví! Ulovila jsem po delším čase jednu nádražku. Tentokrát jsem konverzovala s host� a tento pán si přál extra snímek. A aby řeč nestála pozval mne na chatu. Ale to víte, řeč se mluví  – pivo pije (nebo jak to je :))))) zuzi 

 

 Posted by at 22.18

  10 Responses to “Pár fotek z výletu”

 1. Tak třeba tu méněcennou půdu v centru Prahy bych brala:)) další méněcenná o které vím je na Vinohradech a další pak na začátku mezi Plzeňskou a Kartouzskou, to by taky šlo:-). Tady u Labe je židovský hřbitov na krásném místě vysoko nad vodou a pan Horáček se nádherně stará o jeho okolí:-)

 2. Mod, u nás v okolí jsou většinou všechny žh takto položeny stranou obce a na nelukrativních pozemcích, mimo Zájezdce, ale ten je myslím taky u vody ikdyž ve vsi… závisí to na lidech, kupujících i prodávajících… teď po sametovce se hodně změnilo. Dříve volně přístupné hřbitovy mají opravené ploty a jsou uzamčeny a mají svého správce.

 3. zuziani se jim nedivím, s tím zamykáním 🙁

 4. Teda Zuzi, ta šlehajda…..mňam 😉 hned bych si ten pohár dala.

 5. Teda Zuzi, ta šlehajda…..mňam 😉 hned bych si ten pohár dala.

 6. Jenn, myslím,že šlehačky není nikdy dost!!!

 7. krasne fotky!
  moc se mi libi na nakterych žh, jak srustaji postupne s prirodou, jak se do ni vpijeji, aniz by to bylo jejich opustenosti.
  krasny den! jana

 8. zuzi, hubnu, tak mi přestaň dělat chutě! grrr vrrr 🙂

 9. jeste se omlouvam, komenty ctu, odpovim az doma, vracim se v patek. moc se mi domu nechce. dcera je muj nejblizsi clovek.

 10. Teda ZuZi! Sedím tu u kompu už pěkný čas po půlnoci a to kafčo s pohárem mne dostalo – ovládla mne ohromnou chuť na něco sladkého, tak si jdu máznout alespoň rohlík medem.
  To mi prosím v noci, kdy už se nemá nic jíst, nedělej!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient