Dub 092008
 

ilustrované předsádky v knize Františka Skály

Vracím se k hádance, kterou jsem zde na blogu zveřejnila před dvěma týdny.

V knize FS o Cílkovi a Lídě jsou ilustrované předsádky. Vystavila jsem zde tento snímek a ptala jsem se vás co si myslíte, že je tam vyfotografováno nebo vyobrazeno.

 

Rozřešení: na obou fotografiích jsou plody břízy bělokoré. Na první

ilustrovana predsadka

fotografii jsou plody (nažky) ještě s trojbokou krycí šupinou, na druhé je již jen vlastní nažka (semeno je uprostřed a je opatřeno blanitým křidélkem).

Správně se ozvala Jenn, jsou to semena břízy. Jenže je tu jeden háček. Já právě tahle semna ve tvaru letících ptáků velmi dobře znám. Vždyť jich mám celý rok plný byt. Ve vedlejší muzejní zahradě totiž rostly donedávna 3 vzrostlé smuteční břízy, nyní už jen jedna, a jak zuzi stále větrá, ta semena stále vítr zanáší okny do domu. Zvykla jsem si na ně a nijak se jejich výskytem nezabývám. Mám stromy ráda.

Jenže kniha má předsádky dvě a vzadu jsou úplně jiná semena. Stejně malá, ale ve tvaru motýla.

ilustrovana predsadka 2

Rozřešení: na obou fotografiích jsou plody břízy bělokoré. Na první fotografii jsou plody (nažky) ještě s trojbokou krycí šupinou, na druhé je již jen vlastní nažka (semeno je uprostřed a je opatřeno blanitým křidélkem).  

Prošla jsem několik naučných knih a zjistila, že bříza bělokorá má všude nakreslená ta semena ve tvaru motýla. Tak tedy nevím… Je to vůbec možné, aby dvě břízy – jedna smuteční a druhá běžná měly tak odlišný tvar semen? Zdá se to podle všech indícií logické, ale je to opravdu tak? Protože chci mít jistotu ještě se zeptám na Infopultu. Znáte tu šikovnou odpo vědnu? Služba "Infopult patří Ústavu zemědělských a potravinářských informací. a jeho pracovníci ve spolupráci s odborníky výzkumných ústavů shromažďují informace na specifické dotazy. Tak uvidíme. Infopult mi již pomohl dvakrát. Pamatujete na invazi mandelinek na WuWej webu a nebo na můj omyl, kdy jsem zaměnila jedovatý bolševník za anděliku … infopult – tak to je jistota. Umělci jsou lidé nevyzpytatelní a František Skála, autor knihy, mi na můj dotaz neodpověděl. Trochu mě to mrzí, ale umělce musíme brát s rezervou. Vědci… to je úplně jiná kategorie! zuzi

Nový pokus amatérské badatelky zuzi o objasnění záhady ilustrovaných předsádek:

Ještě jednou jsem se na ty malé frňousky zaměřila a myslím si, že je to takto:

Na předsádkch jsou hen tý ony stejně veliké, předpokládám, že je tomu tak i ve skutečnosti. Našla jsem si na webu ve Wiki obrázek:

briza

Semena břízy zde jsou pod označením 7 ("motýlci") a "vlaštovky" vidíme pod číslem 8. Jsou to podle všeho plody a vidíme je v čerstvém zeleném stavu před rozpadem jako souplodí – zelená tlustá šištice zcela nahoře. Pod každým plodem je ukryto jedno drobné semeno a když souplodí uschne (zbaví se vody), zhnědne a "zdrcne se" – zdřevnatí, rozpadne (tj. uvolní se jednotlivé plody), současně se uvolní i semeno schované pod plodem, krytem semena.

Takže motýlci jsou semena a vlaštovky jsou asi zdřevnatělé plody. zuzi 

A nakonec slovo odborníka:  

Mgr. Dana Koubová oslovená pracovnicí infopultu vydává závěrečné svědectví. Rozřešení připojuji přímo pod obrázky předsádek, větším a tučným písmem.

Kdo se cítí býti touto problematikou osloven a rád by ve studiu semen pokračoval, tomu předávám adresu  poskytnutou mi taktéž z Infopultu. No a pro nás laiky už jen jednu fotografii opravdovských plodů a semen břízy.

betpen

 

 

 Posted by at 20.59

  9 Responses to “Hádanka”

  1. takžebřÝza to byla! semena byla jasná, jen určit tu dřevinu…

  2. jsem to ale popletaAno, Tosku, je to bříza, ale jednalo se asi o plody nikoli semena, viz doplnění textu…

  3. a já byla totálně vedle, že bych neměla fantazii???? Ale budu pokoušet osud štěstěny furt dál jakmile bude příležitost, co kdyby….

  4. Tak a teď babo raď ;-)…/ta baba nepatří tobě ,Zuzi/…

  5. Runy, já myslím,že jsi právě ty tu fantazii měla :o) a Jenn měla zase oravdu pravdu, Tosk napůl… Díky všem za účast!!!

  6. Betula pendulabylo zarikadlo v jedne pohadce. kdo by to byl rekl, ze to je “obycejna” briza?;-) at první fotka mi prijde jak super tapeta!! cim se lidi nezabavi:-)))

  7. tapetaMám pocit,že jsem si na tu pohádku taky vzpomněla,ale asi bych prohádala (jitka molavcová jako čarodějnice?), ta první fotka, teda předsádka, je “obyčejná” stejně jako ta druhá fotka,ale já ji nasvítila sluncem za záclonou a tak vypadá jinak :). Jsem ráda, žes to ocenila 🙂

  8. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i got here to return the choose.I am trying to to find issues to enhance my site!I guess its adequate to use a few of your ideas!! bddffdcekbdddaka

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient