Úno 112008
 

hádanka druhá

zasobarna slunce

Na chodbě máme knižní bazar. V bednách neuvěřitelná spousta neuvěřitelných knih. U nás si vybere každý! Ze zrušeného fondu pro vesnické knihovny a také se stalo zvykem, že nám lidé přináší knihy z pozůstalosti. My nečteme a knihy je škoda dávat do sběru nebo pálit, říkají.
Chodím kolem beden dnes a denně a jak lidé vytahují zasuté poklady ze dna, objevují se na povrchu pozoruhodné kousky. Jako třeba tenhle… Michail Prišvin: Zásobárna slunce. Vypadá to zajímavě a optimisticky a navíc mě neodbytně začalo zajímat, co vlastně znamená ta zásobárna slunce. Neusnu dokud se to nedozvím! A tak si knihu beru domů a studuji. Příběh je prostý. V jedné vesnici u Bludných Blat v okolí města Pereslavi-Zalesskij osiřely dvě děti – Nasťa a Mitraša. Matka se roznemohla a umřela a otec padl ve velké vlastenecké válce. A děti začaly sami hospodařit. A byly to panečku moc chytré děti: jak jen mohly, účastnily se i veřejně prospěšné práce. Jejich nosíky bylo vidět na kolchozních polích a lukách, na schůzích i v protitankových zákopech. Jednou obě děti odešly do tajgy, aby nasbíraly klikvy. A cesta to byla nebezpečná, tatínek povídal, že keře nejvíc klikvami obsypané rostou u hrozného slepého palouku u těch Bludných blat. Ztratily se, ale cestu domů nakonec našly.
Tohle je ta zásadní povídka s názvem Zásobárna slunce, ale v knize nalezneme ještě tři kratší útvary, kde se třeba dozvíme jak se zavádělo včelařství za polárním kruhem…
Ale k otázce. Tipnete si co je to zásobárna slunce? Zkuste hádat. Já už to vím. zuzi
 

 Posted by at 18.49

  4 Responses to “Zásobárna slunce”

  1. zásobárnou slunce moh bejt v tý pohnutý době samotnej SSSR nebo přímo pátého první Lenin

  2. zásobárna slunceje to Loupáku daleko prozaičtější … tak vzletně nazývají v knize ložiska rašeliny v těch Bludných blatech.

  3. Vida, ani jsem nemusela hádat, jinak by mi to taky vrtalo hlavou. Ahoj zuzííííííí!!!!!

  4. Ahoj Kashiko, kdo by na tohle přišel, musel by tu knížku číst, na tohle jsme všichni bloggeři krátký …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient