Lis 112007
 

Ořechové řezy a rychlá pizza

vanocni kaktusKaždá práce lepší než se jen tak poflakovat a bloumat po domě od ničeho k ničemu… Venku je nasněženo, větrno a současně prší a taje. Žádná zimní idyla. A jsme v očekávání vánoc.. I když na to nemyslíte, ono se vám to stejně připomene a nemusíte chodit ani do supermarketu a poslouchat koledy. Nemám v tom přehled, protože u nás má monopol Jednota a nově i moravská Jednota zvaná Enapo, ale každý rok o tom všude slyším a čtu, jak prodavačky na to nadávají. Je to devalvace vánoc a začíná čím dál tím dřív. Tržním mechanismům už není startovací pákou první adventní týden, ale začíná se už na podzim. Nedivila bych se, kdyby to někde spustili hned po prázdninách… Ale jak říkám, ono se vám to připomene i doma … za oknem jsou v plném rozpuku vánoční kaktusy a na kelímku se smetanou vám vyhrožují z Kunína : Veselé vánoce! …Varovani

Ten sníh mě zaskočil. V pondělí ještě hledali tažní špačci mezi listím v zahradě obživu a tak mě uchlácholili, že jsem v ten sníh nevěřila. A tak mám neshrabanou zahradu a jak jsem se dočetla nemá se to, protože neshrabané loňské listí a popadané ovoce je semeništěm různých chorob. Nejsem dobrý hospodář!
Ale nejsem stálý stěžovatel a neruda, jinak mám vánoce docela ráda, ale letos prostě po mně koledy nechtějte …

***********
Někdy vaření odbývám a vařím ze zmražených pytlíků, ale přijdou chvílekdy mě to popadne a vařím jak o závod, ale kdo to má všechno sníst … Vařila jsem totiž pilně už včera. Z celé plejády chutných jídel jsem vybrala dvě. Rychlou pizzu jsem vymyslela sama a dělám ji, když dostanu chuť na něco malýho teplýho slanýho. Fantazii se meze nekladou. A ořechový koláč jsem dělala dnes poprvé, našla jsem ten recept kdesi založený a vzbudil moji zvědavost svou neobvyklostí.

  Mlékárny Kunín varují: Veselé vánoce!

 

 

 pizza

Rychlá pizza


Lístové těsto zmrazené – množství obvyklé na jeden závin, u nás prodávají balení 350 g – 2 obdélníčky, použiji tedy na jeden plech jeden kus …a náplň podle vaší chuti.
Já dnes využila co jsem našla v ledničce – cca 15-20 dg šunkového salámu, 20 dg nakrájeného tvrdého sýra (upřednostňuji druhy mající chuť ementálu), 1 zelená paprika a 1 šunková klobása, cibule, kečup (nebyla rajčata).

Postup: předem jsem si na pánvi osmažila směs: do sklovata proužky cibule, podusila proužky papriky a nakonec vhodila tenké plátky klobásy. Vyložila pečícím papírem plech, plát těsta pokladla plátky sýra, potřela kečupem, dále plátky šunky a nakonec poházet směsí. Péct na 150-180°C cca 20 minut, 5 minut před koncem pečení na povrch poklademe volně plátky sýra. Pizza je slaboučká a šťavnatá.

orechovy kolas

Ořechové řezy


4 bílky, špetku soli ušleháme dotuha a vmícháme do směsi:
4 žloutky
20 Dg cukru
3O Dg polohrubé mouky
1 dcl mléka
1 dcl oleje
1 prášek do pečiva
2 lžičky mleté kávy
1 lžíce rumu

Vše se smíchá a peče na 160° C na vymazaném a vysypaném plechu.

Krém: 1 slazené mléko Salko v plechovce 2-3 hodiny vaříme až zkaramelizuje, dáme vychladit třeba do sněhu, 1 máslo se rozetře a přidá Salko a trochu rumu, našlehat a potřít vychladlý piškot. Nakonec povrch hezky přes cedník posypat sekanými nebo mletýni ořechy. zuzi

 

 

 

 Posted by at 18.58

  8 Responses to “Provařený den”

  1. Mňam mňama změna designu stránky … hmmm … hezké

  2. Ahoj Gombo, stereotypy se občas mají narušit a dík za pochvalu, poradil Rowdy…

  3. Hmm, Zuzi, pizza i řezy vypadají lákavě, hned bych si dala. Já zas pekla pravý kváskový chleba.
    A ty vánoce … snažím se nenechat se znechutit. Díky Anežce to jde dobře, zaměřujeme se na prožívání, ne na konzum :o)

  4. Iv, já už zase zamrazila nebo bych to snědla všechno sama, jak jsem se moc rozjedla!

  5. No paráda Zuzi 😉 Řezy sice znám, ale mohu jen potvrdit, že je to mňamka.Ale osobně bych dala přednost té pizze. Ač jednoduchý recept , tak jistě musela být supr…..

  6. Ahoj Jenn, zdá se, že řezy obletěly celou naši vlast! A tu pizzu určitě zkus je to rychlovka mňam!

  7. Ahoj Zuzi,fakt to tady je tedka este hezci!

  8. Ahoj Laxulko! I malá změna oživí! A dík.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient