Lis 072007
 

a minulý čtvrtek jsem konečně vyfotila tu nejslavnější v Ústí nad Orlicí – HERNYCHOVU VILU

Jojo, do Ústí jsem jezdila moc ráda. A užívala jsem si i cestu … pamatujete? Rozcestí štěstí, psala jsem o něm zde snad 3x, a mám zde i fotky (ale kde??? nemohu je momentálně vygůglovat, že by byly na tom starým smazaným blogu??) Andrlův chlum s křížovou cestou …. A pak to příjemné město v hezké krajině, lavičky na malém náměstí s podloubím, úzká nudle cukrárny, kam jsem vždy zašla a procházky ulicemi kolem náměstí, staré vily. Nejhezčí jsou ty, které jsou trochu omšelé a nikdo na ně ještě tak moc nesáhl. Stejně tak i zahrady. Potrpím si na ležérní patinu. U vil, a vlastně také u mužů. Lehká nedbalost a ta patina stárnutí… to se mi na nich líbí. Hmhm…
Tentokrát jsem měla na Ústí celý den. Odjížděla jsem až kolem 16. hodiny. A tak jsem stihla všechny příjemné požitky. Cukrárnu, posezení na náměstí u štátule (tak se u nás říká morovému sloupu) a noviny (svítilo slunce), zašla jsem obhlédnout tu nejslavnější ústeckou vilu a cestou objevila dva sekondhandy, nic mě sice nezaujalo, ale byla jsem nasměrována do kulturního domu, kdy byla AKCE – cestující sekondhand. Ale ještě předtím jsem identifikovala na kulturáku mozaiku, která sice podepsaná nebyla, ale nesla rukopis a pečeť našeho místního výtvarníka Vaška Zemana. Děvče s kyticí přitisknutou na prsou. Poznám ty jeho náměty. Obdobný má i v Chrudimi na křižovatce Na bídě (freska na štítě), tam stejný motiv symbolizuje VZP, jenže VZP je doběla jako jsou bílé zdravotnické pláště a zde je mozaika pestrých barev, pravděpodobně představuje pestrost kulturních aktivit za socialismu :o))). Abych nezapomněla, koupila jsem si zde elegantní městské černé paleto za 48 Kč.

hernychova vila 1

Hernychova vila – a copak o ní píšou:
Secesní stavba vybudovaná v roce 1906 Froriánem Hernychem, představitelem firmy Jan Hernych a syn, která vlastnila textilní továrnu. Ve štítu vily je umístěna socha sv. Floriána, patrona stavebníka vily. Plány na vilu vypracoval pražský architekt Matěj Blecha.
Pěkná vila, ale nelíbí se mi natíraná fasáda, vevnitř už je možná hotovo a venku se finišuje. Vila má být otevřena v březnu příštího roku a právě sháněli do té vily uklízečku. Ale není to tak, jak jsem si mylně zprvu představovala. Unikátní interiéry s originálním nábytkem … vila bude využita jiným způsobem. No, není to moje starost co se tam bude odehrávat…

hernychova vila 2

Toto je pohled zezadu

vila v usti

Pro srovnání jsem vyfotila jednu hezkou vilu ze spodní části města, poblíž divadla. Její fasáda je úplně jiný kafe. Klasika. Napadá mě … neříká se tomu ale břízolit? Já fasádám vůbec nerozumím. Jen se mi líbí nebo ne.
Jak to tak vypadá, do Ústí zase pojedu příští týden a vůbec ne zvesela. zuzi

mozaika

a ještě pro zajímavost i tu mozaiku …

No, nebudu vás napínat – v komentáři popisuji setkání s tvůrcem mozaiky a jeho údivem, že to tam ještě je. Nemá to zdokumentováno, říkal… našla jsem na webu fotku, i ten socialistický protějšek je tam! To jen já si ho nevšimla. Vašek se nezřetelně vyjadřoval co tam je, myslím že to už ani sám přesně nevěděl, a z té malé fotky to nevyštuduju, doplním později. Určitě budete netrpělivě čekat … :o). Jsem ráda, že to kulturní barbaři nezničili v zájmu sametové revoluce. Pamatuji si na název jedné desky Vyklaťme modly … já nejsem tak radikální..

kd1

 Posted by at 19.57

  9 Responses to “Mám ráda staré vily”

 1. Hmm, pěkné… Zuzi, moc se mi na Tobě líbí, jak si všímáš okolních “věcí”, které jsou pro většinu lidí samozřejmostí a nevnímají je.

 2. vzpomínkaIv … když jsem si začínala vyměńovat krátké vzkazy s Liborem, napsal mi, že někdy ve svém městě zavře oči a představuje si, že se ocitl v jiném městě a dívá se pak “jinýma očima”, pozorněji. V cizím městě se člověk stává okouzleným dítětem, které chce všechno poznat a obhlédnout a objevovat. Časem ta dychtivost opadne. Někdy je to tak i s přátelstvím….

 3. Souhlasím s Iv…

 4. Mozaika…dnes jsem mluvila na náměstí s Václavem, tvůrcem mozaiky. Divil se o p a t r n ě, že to tam ještě je??? Já se divila proč? No, nakonec jsme se domluvili, že ty tři grácie měly protějšek. Z druhé strany vchodu byla mozaika dělníka a továrny, jinak prý to nešlo. Tak toho jsem si nevšimla, snad to opravdu odstranili? Průzkum provedu příští týden. Z.

 5. Kash a Iv, někdy si nevím rady co na komentáře odpovědět… není slušné odpovědět nic, ale najít vhodná slova na komplimenty … snad jen děkuji, že jste si všimly. Těší mě, že jste si všimly. Chvilka radosti :o)

 6. zuzi,……já jsem takovej chaotik a povrchník, že se divím, že si vůbec všimnu, jak Ty si všímáš. Ale to nejde si nevšimnout. (No, to je teda souvětí pojďmějebat, že?!) *smích*

 7. No, to bych ani neřekla, Kashm ty si taky všímáš a hlavně to umíš popsat krátce jasně s humorem.

 8. Fasády.sarburMalá chybička se Vám vloudila do komentáře. Omítce na vile se říká BRIZOLIT. (Tedy s břízou to nemá nic společného).
  P.S. I já miluji staré vily (nejen secesní).
  Přeji hezký den. Šárka

 9. děkuji zan připomínku experta 🙂Díky Šárko, ale já odjakživa slýchám Břízolit a i ve vyhledávači tohle funguje … tak opravdu nevím, asi brizolit časem zlidověl na břízolit a jen odborníci vědí svoje … 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient