Říj 222007
 

Motto dne:
Bolest – to je soud těla, že něco není v pořádku

Miloš Václav Kratochvíl, český historik a prozaik

**********

jan spataJan Špáta
Před 75 lety se narodil – 25. října – Jan Špáta, český filmový kameraman a režisér. Mezi hlavní témata Špátových filmů patřila konečnost života, víra, vztahy a pozitivní přístup ke světu. Profesionální kariéru ukončil v roce 1998 dvojdílným autobiografickým filmem Láska, kterou opouštím.

Pro mne jedna z několika osobností, kterých si bezvýhradně vážím. Jako hluboce lidského, charakterního, znalého a se životem vyrovnaného člověka.
Miluji jeho krátké texty a fejetony, které můžete najít na webu v archivu Týdeníku Rozhlas (odkaz na rozhovor s ním) a v knize Mezi světlem a tmou. Doplňuje je kniha Okamžiky radosti – vzpomínky, zamyšlení a životní rekapitulace.
Několik myšlenek (velmi volně, podle mých poznámek):
Vždy jsem chtěl být průměrný. Uprostřed. Ani jedničkář ani trojkař, ale dvojkař. Být nenápadný, neupozorňovat na sebe, abych mohl vidět. … Nechtěl bych být celebritou, kterým je čím dále tím více uzavírán vstup do podzámčí, odkud vyšli. Největší krása jim je postupně uzavírána. Ztrácí svobodu, aby mohli vidět.
Nechtěl bych natáčet nyní své dokumenty. Kolem nás je příliš velká agrese, kterou přináší i audiovizuální svět. Není moc naděje, jen velmi těžko by k někomu dolehl hlas jemnosti, křehkosti, poselství … byl bych raději dirigentem."

 

**********
Česká železná hlava v Americe!
/Černého obří fontána v USA/

hlavaFontána v podobě obrovské lidské hlavy z dílny českého sochaře Davida Černého (růžový tank, mimina na vysílači atp..) byla v sobotu 22. září 2007 slavnostně odhalena ve městě Charlotte v americkém státě Severní Karolina.
Plastika z leštěného kovu, vysoká 7,5 metru a vážící 14 tun, skrývá důmyslný mechanismus, jenž umožňuje, že se její jednotlivé části nepravidelně otáčejí. Díky vodě, kterou hlava plive ze svých obřích úst, dmoucím se vlnám v bazénku i různým lomům světla tak vzniká řada efektů. Autor dílo pojmenoval Metalmorphosis.
Dílo si mezi tři administrativní budovy své developerské firmy objednal Riprand Arco-Zinneberg, který v roce 1998 koupil od svého bratrance Williama Lobkowicze zámek Vysoký Chlumec u Sedlčan.

David Černý na zakázce pracoval dva roky. Vzal jsem ji, protože to byla nabídka na zajímavou práci a nebyl jsem ničím limitován," řekl. Na stránkách www.davidcerny.cz lze pohyb fontány sledovat v přímém přenosu.

 

**********

Rada pro bezradné umělce od pramene!
vvgO malování, obrazech, ale i o filozofii života a sexu psal slavný holandský malíř Vincent van Gogh v dopisech, které jsou vůbec poprvé přístupné veřejnosti na výstavě v newyorském muzeu Morgan Library and Museum.
Výstava nabízí 20 dopisů, které napsal van Gogh svému mladšímu malířskému kolegovi Émilu Bernardovi. Pocházejí z let 1887 až 1889, tedy z období krátce před tím, než van Gogh spáchal ve svých 37 letech 27. července roku 1890 sebevraždu.
V dopisech se však často vyjadřuje lehce a nabízí Bernardovi vcelku prostou filozofii, jak tvořit kvalitní díla.

Musíš dobře jíst, mít dobré bydlení, čas od času si zasouložit a v poklidu si dát dýmku a šálek kávy," poradil přímočaře van Gogh o 15 let mladšímu Bernardovi. Van Gogh si myslel, že přespříliš sexu odvádí pozornost od práce. Domníval se, že sexuální aktivita člověka vyčerpává," tvrdí kurátorka výstavy Jennifer Tonkovichová. Celý text

**********

Okamžitismus!
Bubeník Jiří Hrubeš a Jana Kratochvílová v Anglii hlásí do Čech: Teď máme období okamžitismu. Co to je? hrubes
Okamžitě uděláš, co tě napadne. Od váhačů pryč! Všechno brzděj. Umluví sami sebe, aby nic nedělali. Vypochybují se až do nepřítomnosti. Strašně mě štve, že zglobalizované informační kanály budují v lidech pocit, že prakticky s ničím na světě nehneš, že všechno je dané. Že v supermarketech musí být výhradně potraviny, které v nich jsou, že televize nemůže hrát nic jiného, než hraje. To je kravina. Celý rozhovor s bubeníkem

**********

Hrad a Karlův most je vám málo???

Hybaj pod zem! Pražáci už nevědí čím by té turistické sebrance udělali dobře a tak tam dole pod povrch, kde je v Praze unikátní a proslulá síť tunelů s potrubími a kabely – říká se tomu KOLEKTORY – bude teď moci každej, kdo si za to zaplatí. Říká se tomu zážitková turistika a nahrazuje to uměle pocit přirozeného strachu, který zažíváte třeba jdete-li sami v noci do lesa nebo když se zapletete ve sklepě do pavučiny odporného křižáka nebo když vám u kanálu na dvorku přeběhne přes botasku potkan.
No, až budu bez práce, myslím, že bych se mohla seriózně živit tím, že bych pořádala pro turisty pionýrské stezky odvahy…

Trasy prohlídky kolektorů budou odlišeny pro mladé dravce a důchodce a skupinka 16 lidí zaplatí za prohlídku 3000,- Kč. Tak od 1. října už můžete, ale musíte se objednat předem na http://www.kolektory.cz/

**********

Kateřina říká: Všichni jsme zablokovaní…
Nekonvenční Kateřina Janouchová je dcerou jaderného fyzika a žije ve Švédsku. Je krásná a má 5 dětí a manželství s nelehkou minulostí. Dnes píše knihy a v médiích se zabývá problematikou vztahů, rodiny, sexu a lásky. Staví na vlastní zkušenosti a umí se ohánět.
Pár dobrých rad:
Pokud si ženy myslí, že je pornografie nebo erotické prádlo utlačují, jejich sexuální život ztrácí napětí, dramatičnost a erotiku, a to není dobře. Muži se bojí být mužskými, aby se jejich partnerky necítily ponížené, a samotné je to utlačuje. Ženy se bojí si hrát v posteli na děvky. Všichni jsou zablokovaní. Tohle vůbec nejsou lehké otázky a je to velice komplikovaná situace."
Mně chodí spousty dopisů od švédských čtenářek v tomto smyslu, jak se k sobě už chovají s partnerem laxně. Recept je následující: partneři si musí nechat pro sebe nějaká tajemství, musí odděleně udržovat vlastní integritu, aby vzrušovali i po dlouhé
době jeden druhého. Ten druhý člověk musí umět být pro vás napínavý. Nejen sedět ve starém županu u televize … Také není dobré o všem do detailu diskutovat, ale zachovávat si odstup. A tak zůstávat sexy."
Je na nás, jak si to zařídíme. Jak si umíme partnerství udělat zajímavé, napínavé, překvapivé, aby nám to fungovalo při milování i ve vztahu. Abychom rozlišovali, kdy chceme vzrušující napětí a kdy partnerské souznění. Nedávno jsem četla v jednom americkém článku něco, co mi potvrdilo mou vlastní teorii. Když se lidé v páru k sobě příliš přiblíží, tak se jim společná realita nevyhnutelně změní ve všední den." Celý rozhovor na http://reflex.cz/Clanek29004.html

 

zuzi. dobrou noc. a prosím, omluvte mi mojí přechodnou … malou nesdílnost. Mám ňáký černý můry. díky.

 Posted by at 18.15

  16 Responses to “A zase jednou svodka”

 1. No tomu říkám svodka, od van Gogha po kanál :-)))

 2. Špáta a Janouchová!! jo!!! jo a jo.. jen toho Vincenta znám moc povrchně. Hezký večer, pošli můry ke světlu!

 3. Rowdy,jo: ode zdi ke zdi… :o)

 4. Ahoj Ofélie! Vincenta bys měla napravit, je to opravdový živel! Jeden z mála. Zkus si dát van gogh do gůglu, teda obrázky. Mám nejraději hvězdnou noc a obilné pole s havrany …

 5. … můry mršky vždycky zmizí a pak se vrátí, ale já s nima zatočím:o)

 6. ahoj zuzi,dnes večer se sice trochu opakuju, ale jsem v tom nevinně :-). Tři vykřičníky a veliké JOO pro Špátu (nová kniha Martina Štolla!) http://www.malaskala.com/cs/knihy/jan-spata.html) a Gogha (http://www3.vangoghmuseum.nl/vgm/index.jsp?page=194&lang=en), dva pro Černého a kolektory (líbí se mi ten protibezďácký systém) a proč to nepřiznat, i pro Janouchovou. Svodka delší, ale dobrá! T.

 7. když tak rádaRX, doufám, že ho máš předplacenej a choděj ti i DVD s bonusem starejch naskenovanejch výtisků…tam se najdou perly

 8. Tosku, byla jsem včera na stránkách toho nakladatelství a viděla tam dokonce zlevněný set všech jeho knih. Koupím si ten soubor k vánocům, nemám od Jana Špáty nic, jen vystříhané texty z TR.

 9. T., na odkaz muzea se podívám v klidu večer ,názory Janouchové mi jsou taky blízké, teda hodně. Proto tu jsou :o)))

 10. Loupáku,já si ho ráda kupuju na stánku, nevím proč mi vadí noviny a časopisy do schránky, není to takový jako si to koupit, a proto nic navíc nemám. Ale já bych to stejně nestíhala číst. Jsem ráda, když zvládnu to nový. RX je malá kniha, listů hafo.

 11. Díky za svodku, zuzi, bezva. A vylez už z tý nory nicnepsaní a smutnění, blýská se na lepší časy (někde)! *úsměv starýho pesimisty*

 12. …víš,že jsem si myslela, že to nikdo nečte…:-))) myslím tím ty časopisy, literární glosy atp.
  Nojo…a ty to čteš :-))) a ještě to předáváš dál…co dál k tomu říct…asi nic.

 13. …hele a kudy s tý fontány stříká voda…z nosu?

 14. … a teď jsem si přečetla i tu Janouchovou … díky za každé obyčejné ráno…a za má malá i velká tajemství…:-)))

 15. Kash,už budu muset, nebo mě to zavalí! /odhodlané kyselé pousmání/

 16. Ahoj Lenko,sakra, že nejsi blíž! Ale i tak to je dobrý ! No, já čtu ty glosy a recenze a zamyšlení ráda. Co k tomu dál říct … asi nic :o)… ta hlava plive vodu z huby (je to tam ale napsaný :o) tajemství jsou fajn… bez nich by nebylo to … jiskření … jsou různá tajemství. Spolu s Janem Špátou si můžem říkat, jak je fajn, že žijem v podhradí, protože tam je to o hodně víc vzrušení a tajemství…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient