Říj 022007
 

všehochuť, hlavně však zvířata a houby

krajina pred bouri

Vraceli jsme se od sochaře přímou cestou necestou a když jsme obcházeli loukou úpatí zalesněného kopce v Nových Hradech s křížovou cestou, setmělo se a začalo blýskat. Domů jsme docházeli v dešti. Spěchali jsme. Obloha byla zatažená, ale místy se protrhávala. Jak náhle déšť začal, tak náhle skončil. Ale sotva jsme za sebou doma zavřeli dveře chaty, nastalo dopuštění. Došli jsme jen taktak.

Nove Hrady kavarna

Počasí střídavé. Zkraje týdne vystřídaly slunečné dny dny deštivé a poslední dny dovolené -slunce opět hřálo jak v létě. A objevili jsme, že zámecká cukrárna funguje do konce října. Tedy jen o víkendech.

houba

V Maštalích žije spousta zvířat. Lesních, polních i domácích. Tohle je ale houba.

Letos jsme díky nestálému počasí měli štěstí na mloky skvrnité. Je to velmi bizardní zvíře, které mi připomíná výrazným desénem dalmatina, jenže mlok je mnohem více  výtvarnější". Proč jen je tak nápadný? Snad aby na něj nikdo nešlápl? V létě se nám podařilo nafilmovat mločí mládě. Nyní jsme viděli již jen velmi statné kusy, ale než jsem stačila zaměřit čočku, vždy hbitě utekli do díry nebo jinam. Pak jsme také pozorovali mnoho srnek, kroužících dravců a v noci nám dupali kolem chaty ježci.

 kocka

Cestou za nákupem jsem pravidelně sledovala hejno kačen, kterým velel majestátní kačer. A kočky a psy. Bylo by to dlouhé povídání … o lidech a zvířatech, už se prostě trochu v tom místním novohradeckém koloritu vyznáme.
Kočka, to je rozkošnice. A ani se jí nedivím. Vidíme se poprvé a přesto se nehne a nechá se fotit ze všech stan. Jsou to možná poslední teplé dny. Jó kočka, ta si dovede užívat života!

kaceny1

Kačení siesta.

kaceny2

Co se děje, teta ?

kacer

Ále, … támhle jde starej!

muchomurky cervene

Přiznám se. Na houbech jsem nebyla ani jednou. Nějak mě to nebere. Ale určitě rostou. Jen těch muchomůrek a klouzků! Občas něco jiného, ale jinak nevím. Jednou jsem neodolala a podél cesty do Proseče jsem nasbírala co jsem jedlého viděla. No, samé klouzky, tři druhy: obecný, sličný a ještě ten co se mu říká u nás kačenka, asi zrnitý… Udělala jsem si z nich smaženici, takovou podivnou, bez vajec, ale s různými přísadami a v noci mě bylo zaslouženě hodně zle. A ráno ještě dozvuky. S houbama letos prostě končím! zuzi

 muchomurka solistka

… a tohle je ta poslední tečka! 

 

 Posted by at 20.50

  6 Responses to “Vzpomínky na Maštale”

  1. Jééé,……na tom zámku jsem byláá, jojojo (už jsem Ti to někde psala, že?), i u daňčí obory, a mám někde orázky.
    Krásný fotky, zuzi, to focení Ti moc jde!

  2. Psala, Kash, daňky jsem viděla letos poprvé, ale povalovali se hodně vzadu, takže na nějakou reportáž z jejich života nebylo pomyšlení. A jsou to lenoši. A dík.

  3. Byla na houbech…
    No, to je krásný východočeský výraz :-)))

  4. No to tedy nevím čemu se divíš???Já tenhle výraz používám úplně samozřejmě a až ty první mě upozorníš, že je to nějaká východočeská úchylka. Já doteď myslela, že je to spisovně, tak to mám zažitý :o)))

  5. Zuzi, ta první fotka mě úplně uchvátila. Fakt!

  6. Tak to mě těší, Iv, ale je to stejně jen slabý odvar skutečnosti!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient