Zář 222007
 

Boris Jirků a fotka z koupadla

Asi že se už těším na dny volna nebo, že vysvitlo slunce, nebo že se nechci plánovaně dnes rozčilovat a trápit, je mi fajn. Od rána kmitám jak divá, a také od chvíle co jsem si přečetla jednu poznámku v novinách, chci o tom sem vložit pár vět, ale dnes je takový den, že bych mohla psát lehce o čemkoli. Jak mě baví poprvé v životě číst kuchařské okénko, myslím to v Reflexu, co píše Hana Michopulu a jak jsem k němu přistupovala s nedůvěrou, a jak mě zaujal v souvislosti s tím, co mne teď zajímá – čemu se věnovat prvořadě, více, do hloubky, když jsem tak roztříštěná a rozlítaná a nejraději všestranná, text v Pátku od Tobiáše Jirouse – jak na to přišel on a taky mě zajímá jestli to není syn Jirouse řečeného Magor a pak taky konečně něco o té otázce sázky na dobrého koně", a ještě ty buchty … proč stále peču jen buchty ??? no to asi proto ze samý radosti, že se jich už nebojím a vždycky se povedou a v té souvislosti jsem si vzpomněla na Loupáka, jak také peče každý týden perník pro štěstí a také jsem chtěla napsat 2 e-maily, ale napíšu jen jeden a také, že jsem si všimla, že v nedělní příloze LN Orientace změnili titulního ilustrátora – za Pavla Reisenauera z Respektu se tam objevil Michal Cihlář a v hlavě mi taky leží, co jsem ráno četla v Lidovkách … opíšu to

BJ"Rajče směřuje ke všem primadonám, ať už drží v ruce taktovku nebo se ohrnují nos nad klavíry, případně prokáží-li své lidské kvality způsobem, jakým se to povedlo rektorovi Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavlu Liškovi. V dopise premiérovi Topolánkovi vyjádřil pochybnosti nad tím, že si tento dovolil vystavit obrazy Liškova předchůdce Borise Jirků ve Strakově akademii. Liška označil tvorbu Jirků na úrovni třetí oblastní ligy, která si v principu nezaslouží být spojována se jmény nejvyšších reprezentantů našeho státu". Boris Jirků se zotavuje po vážné operaci srdce. Loni v létě byl kvůli neshodám se studenty a vedením školy z čela VŠUP odvolán."

Kul

Udělalo se mi z toho nanic. Nevím jaké byly neshody a nechce se mi hledat to na netu, je mi to jedno, chci napsat něcoBJ obraz vetsi jiného. Šokuje mne, že ten muž-rektor mohl něco takového napsat, a stydím se za něho stejně jako jsem pobouřena. Kvality uměleckého díla se sice posuzují velmi těžko a je to vždy spíše jen subjektivní pocit než co jiného, ale stejně, nějaké obrysy, nějaký dojem, nějaká esence z díla stoupá, něco vás osloví.  Kdo se s uměním, třebaže amatérsky, setkává zcela normálně jako s jídlem, lidmi apod… snad má alespoň trochu přehled a získá časem sice možná trochu povrchní, ale svůj pohled na věc, pohled člověka, který se dívá na umění spíše srdcem než čímkoli jiným. A vnímá co jeden člověk druhému vysílá prostřednictvím svého díla! Navíc, když jste senzitivní, tak vás prostě jisté věci uhranou! Očarují. Okouzlí. I když jim třeba tak moc nerozumíte. A to se stalo právě mně, když jsem poprvé viděla obrazy, tedy ilustrace Borise Jirků. Vzpomínám si zcela přesně na ten den.
S přítelem, Kolíňákem Zdeňkem Běhalem , vlastně obě rodiny, jeho i ta má, jsme hledali smírčí kříže v Chrudimském okrese a náhodný občan z obce Ostrov nás poslal do Chrudimi, kde jeden takový kříž viděl. Našli jsme ho, byl rozlomený a povalený a tak jsme se tam ochomýtali a objevili jsme také skládku odpadu. A byly tam vyhozeny také knihy. Mezi jiným zcela nový, jen trochu opršelý román Mistr a Markétka od Bulgakova a v něm ty ilustrace. Šílené ilustrace, jako je i ta kniha. Text. Fascinovaly mne. Mohla bych je charakterizovat slovy živelné, dynamické, s neobvyklým viděním skutečnosti – svérázná optika, exprese, fauvismus, naturalismus, vzrušující barvy, ty obrazy byly prostě jak erupce sopky, ohňostroj. Málokdy se vidí něco tak spontánního, pudového, něco co přesahuje a vyskakuje" z papíru. Není to moc něžné, ale divoké jako nezkrotný živel… Ilustroval i Sto roků samoty od Márqueze. Knihu jsem si odnesla domů, a i když už ji nemám – mám jen některé knihy co otvírám, na tohle první setkání s jeho dílem jsem nezapomněla. A BJ obrazsakra ať mi nikdo neříká takové žvásty o třetí oblastní lize! To není ani trochu slušné, natož nestranné. To dílo má naopak velký vnitřní náboj a nemusí se o tom diskutovat jako o Knížákově muchomůrce. Tak.
Je to ostuda, když rektor napíše takový dopis, který je spíš zlobou, plivancem a podivnou závistí než čím jiným. Je to nedůstojné stejně jako ordinérní. Nevím jaký byl BJ rektor a pedagog, ale to je vedlejší, jeho dílo má smysl, protože mne uhranulo. A když uhranulo mne, určitě zasáhlo i jiné. A má právo na to viset na Vládě. A je to pro vládu pocta, že tam visí právě Jirků. Víc než kdo jiný. Visel tam třeba Ringo Čech. zuzi

A na závěr něco, co spolehlivě zabere. Fotka z koupadla.

kos u koupadla

Je vzduch čistý? Že bych se teda vykoupal …

 Posted by at 16.34

  17 Responses to “A je tu další euforický den”

 1. 🙂 zabralo… Nedávno jsem pod svým oknem viděl králíčka, seděl tiše. Vyfotit jsem ho nemohl… ale potěšilo mě to. 🙂

  jinak máš pravdu. B.J. je díky své práci osobnost.

 2. TS,ano, kdo dočetl do konce dočkal se odměny. Králíčci u mě na zahradě nejsou a to bydlím jak na vesnici, a to mě není jedno! To je tím, že vy Pražáci prostě musíte mít pořád něco extra!

 3. Zuzi, jsem vždy okouzlena Tvým rozohněným písemným projevem. Jak Ty se do toho umíš opřít…

 4. Iv, to mě těší někoho okouzlit, a rozohněná jsem byla, nedovedu však posoudit, jestli je to z projevu poznat. Však psala jsem to velmi krátce.

 5. Pro vážnější zájemce o tuto problematiku – objevila jsem tento text v BL:
  http://www.britske-listy.cz/2007/9/21/art36360.html

 6. Ještě se musím opravit. Text jsem psala z hlavy, vlastně schválně, nechtěla jsem být ovlivňována, článek v BL jsem našla před chvílí a dočetla až teď, vidím, že jsem se spletla, výstavy umělců jsou také pořádány v Parlamentu ČR, pravděpodobně tam, v záběru z TV, jsem viděla obrazy F.R.Čecha. Ve “Strakovce” se jedná o novinku a BJ byl prvním vystavujícím. Pardon.

 7. Tobiášje syn Věry Jirousový a Jiřího Němce

 8. už taky čtu, co chci číst… prej “A je tu další erotický den” cha cha…

 9. Ahoj lidi! To jsou zvraty, ještě odpoledne jsem se opalovala a teď leje jako z konve. Vlastně dívám, zrovna přestalo, a tak raději jdu, čekají mě 2 km přes les. Tak zase někdy…. zuzi.

 10. Ahoj zuzi!!!!!!!!!!Mě teda, přiznám se, tenhle styl neoslovuje, nerozumím mu a nejspíš ani nikdy nebudu. Vím, že podstatný je tady spíš dopis, ale nechci se k tomu vyjadřovat, když jsem to pořádně nečetla a díky přetrvávající chřipajzně na takový čtení nemám pomyšlení.
  Zato se ráda vyjádřím ke zde přítomnýmu ptákovi – máš ho nádhernýho!!! *smííííích*
  zuzi, přijeď už!

 11. Ahoj Zuzi,u nas neprsi!! bylo cely den krasne a mame tady jednu krasnou teplou noc!! mej se krasne a bacha na vlka v tom lese:-D

 12. zuzi,……už to přeháníš s tou rekreací, ne? Vrať se! *smích*

 13. Exhibicionista Knížák zase řekl o Kristiánu Kodetovi, že je obyčejnej mazal. ;-/

 14. … Tak jsem/jsme doma. První podzimní dovolená v Maštalích byla snad nejhezčí co jsem tu kdy zažila, však povím. Asi protože tu nejsou žádní turisté, je tu větší klid a tak se tu děly věci!!! Jen fotky zatím nemám, ztratila jsem někde kablík od foťáku k PC, zatím nevím kde ho shánět tady v našem zapadákově, musím se mrknout jestli to není universální nebo má FUJI svoji speciální zásuvku … tak to mě mrzí … zuzi

 15. Vítej zpět…..;-) Už jsem si říkala, kdy se tu objeví něco nového.

 16. Tak díky za zprávičky … Kash, Lexulko, Teo, Jenn, Ještěrko … a takovejch ptáků mám tady plnej dvorek!!! Vlci … žádnej se na mě bohužel nedobejval, a tak jsem si moc neužila :o( vlastně vůbec!!! a že zase Knížák někoho sprdnul mě nepřekvapuje, čas od času tak činí, ale má jednu stálici – Klause!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient