Zář 082007
 

design

 Co mě překvapilo. V pátek přišel na net Jarda, basový kytarista ze SayWhy?. Ukazoval mi plakátek na jejich akci v Pardubické Ponorce a vyráběli jsme z té předlohy takový malý vizitky akorát do peněženky. Ten plakát se mi zdál moc povedený. Netříštil se a ten výjev… to tedy snad nešlo vybrat líp, ta jejich šílená hudba s tím zcela koresponduje. Musela jsem to zas pochválit, stejně jako předtím obal na jejich desku, tedy splitko, jak říká on. Líbí se mi že jsou takoví nadšenci. Hrají naprosto menšinový žánr, a nemají z toho hraní vůbec nic než tu radost z toho hraní. Deska jim měla vyjít v pátek, ale – nevyšla. Máme dvě kopírky. Jednu strašně starou a ta nám blbne, dělá čmouhy, nepoužíváme ji, zvláště ne pro zákazníky, ale je na formát A3. Nová na A4. Tak jsme na to už už rezignovali, J. chtěl totiž zkusit plakát v A3, ale pak přece jsem to tam strčila a zvětšila a čekali jsme co z toho vyleze. No, žádná velká sláva, čitelný byl normálně, ale takový čmouhatý. Jarda byl ale z toho doslova nadšený. Že to je prý lepší než kdyby to bylo čistý, že to vypadá jako by to bylo udělaný schválně, že je to tak hodně alternativní. Tím názorem, vlastně okamžitou reakcí na ten vadný výtisk, mě doslova nadchnul … kroutím hlavou a říkám mu, že to je to, že člověk se kolikrát dívá na věci tím svým úzkým pohledem a chybí mu pohled na věc v širším kontextu… a je fajn, že to někdo tak dokáže přirozeně vnímat.

plakat

 

V té souvislosti si vzpomínám na nedávný rozhovor s Alešem Najbrtem. Studio Najbrt vyhrálo soutěž na logo Prahy. Logo je velmi jednoduché a barevně výrazné, zaujalo mě. Je tak těžké vymyslet lapidární, strohý, ale universální symbol a zde se to podařilo a také je fajn, že komise ten styl, to pojetí, ocenila. V tom smyslu se mi líbilo vysvětlení AN zde (Lidovky)

  studio najbrt logo praha LN Designéři se ale o práci často ucházejí v soutěžích, kam jen pošlou své návrhy – bez možnosti je vysvětlit – a rozhodnou jiní.

Ano, soutěže jsou problém. Neabsolvujete onen dialog, a snažíte se trefit do vkusu šesti osmi lidí, kteří pak často rozhodují subjektivně. Pokud je však dobré zadání, může být dobrý výsledek i ze soutěže. Ovlivňuje to však mnoho faktorů a náhod. Musíte mnohem víc spoléhat na vlastní prozkoumání úkolu. Pro nás je dobrým příkladem soutěž o vytvoření loga Prahy.

Je dobré si nejdřív uvědomit, čemu má věc sloužit, v jakém kontextu vzniká. Spousta lidí nemohla pochopit, jak můžeme červený čtverec se žlutými názvy Prahy ve čtyřech jazycích myslet vážně. Čekali Hradčany nebo Karlův most. My jsme se snažili vymyslet velmi výrazné logo s obsahem. Nestojí samotné, často ho vidíte malinkaté, na vizitkách, pozvánkách, plakátech, neboť Praha podporuje mnoho různých akcí a aktivit. Jednoduché řešení má vliv na jeho viditelnost a dominantnost.

  

A to je dnes vše, dobrou noc zuzi

   

 Posted by at 21.34

  11 Responses to “Pohled v kontextu”

 1. Jenn,ty už tu nejsi?

 2. Zuzi,jsem tu i nejsem.Ráda čtu blogy určitých lidí a určitě tu pořád budu komentovat i číst.V tom se nic nemění.Jenonže jsem v poslední době zjistila, že nemám chuť na blog cokoliv přidávat.A když tohle blogař zjistí, je zbytečné, aby dál blokoval server.Nevím jestli svého rozhodnutí nebudu za čas litovat, ale už se stalo.

 3. Ahoj Jenn, chápu, ale návrat je časem možný … až se třeba něco změní. Čím dál častěji o tom také uvažuji, ne zrušit ale na nějakou dobu přestat, jen čekám na nějaký silný impuls… ale jako ty, zvykla jsem si tu. Tak se měj hezky. z.

 4. Zuzi,samozřejmě, že pokud bych se pro návrat někdy rozhodla, určitě se ozvu.Ale číst Zuzi i ostatní oblíbence budu dál…..Takže piš a foť, ať je to co ke sledování….Páčko Jenn.

 5. No zuzi,……to jsem jako neviděla (o tom uvažování a čekání na impuls) (zděšenejsmajlík!!!!)

 6. Ještě jednouVidíš, zuzi, jak jsi mě vytočila, do jména místo svýho napíštu Tvý (smííííích)

 7. Ty jsi ale milá popleta Kash :o))))), znáš to, nic se nejí tak horké, jak se to uvaří :o)

 8. haha, letáček docela dobrej 🙂 ten muj hraje techno… taky maj sem tam dost dobrý letáky 😉

 9. Ještěrko, tak přítul hraje techno … zajímavé, mohla bys někdy vložit ukázku :o)

 10. Já už toho mám dost.Furt samá blbost a tady asi další 100.

 11. Já jsem já a ty jsi ty. Když tu shledáváš blbosti, tak sem prostě nelez sade 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient