Zář 042007
 

ONCE

 Zapomeňte na Rodena, nejznámější česká filmová hvězda pochází z Valašského Meziříčí, letos teprve maturovala a jmenuje se Markéta Irglová. Že jste tohle jméno nikdy neslyšeli? To se brzy změní. Devatenáctiletá zpěvačka si totiž spolu se sedmatřicetiletým Glenem Hansardem, frontmanem uznávané irské skupiny The Frames, zahrála hlavní roli ve filmu Once, který získal cenu diváků na slavném Redfordově festivalu Sundance.

Jde o prostý příběh pouličního muzikanta a opraváře vysavačů, který sní o profesionální dráze, a prodavačky květin, jež se od všedních starostí uchyluje k pianu. Jednou večer se náhodou potkají na ulici v Dublinu. V dalších dnech se procházejí, povídají si, hrají a zpívají a začnou natáčet demo.

Ač se jedná o nezávislý snímek, jenž stál pouhých 150 tisíc dolarů, za tři měsíce, po které se promítá v amerických kinech, vydělal víc než 7 milionů. Sklízí nadšené recenze, které píší o jednom z nejlepších filmů roku či o úchvatné muzikálové romanci. A třeba Steven Spielberg prohlásil, že mu dal inspiraci na rok dopředu. Soundtrack k filmu s písněmi Glena a Markéty se drží již dvanáct týdnů v první desítce nejúspěšnějších desek na Amazonu a prodává se po statisících. Mimo to natočila Markéta Irglová s Glenem Hansardem cédéčko The Swell Season, koncertují před vyprodanými sály a na podzim se chystají třeba do Japonska. A Glena Hansarda  oslovil Bob Dylan a kapelu Frames přizval na společné turné.

 

Tohle je úryvek z hezkého textu v páteční příloze Lidovek. Redaktor Milan Vidlák  představuje Markétu Irglovou a hovoří s ní o tomto zajímavém jevu, kdy se vrtkavé štěstí usadilo na rameni obyčejné české dívky, ovšem dívky muzikální. Vzniklo tisíce milostných romancí, ale jak poznat, jak zařídit, aby filmová romance okouzlila, aby zaujala? Nevyzpytatelná nevykalkulovatelná věc!

Snad je to ZDE  tou chemií (jak i píší v textu) obou hlavních protagonistů, kteří spolu nyní JSOU i v osobním životě. Film jsem neviděla, ale jistě svou roli hrálo i to, že milostnou dvojici pouličního muzikanta a prodavačky květin s klavírními sklony hrají opravdoví autentičtí hudebníci a ne známé tváře hollywoodských hrdinů.

Kdo můžete, běžte se na film rozhodně podívat. Lásky není nikdy dost.

 

Česká premiéra se koná 20. října v pražské Lucerně za účasti obou protagonistů. 

 

A ještě klip z ONCE

zuzi – povíte mi, jak se vám líbilo?

 

 Posted by at 22.11

  16 Responses to “Jako sen &”

 1. Zuzi,už pokolikáté: Mluvíš mi z duše. Na tenhle film se těším od první chvíle, co jsem viděl trailer!!! Chtěl jsem o tom blogovat, ale čekal jsem až bude premiéra. The Frames, z nichž pochází Glen mám hodně rád, objevil jsem je díky soundtracku ke Krásce v nesnázích (nádherná balada Glena s Markétou Falling slowly a Lies) a v rámci Britského týdne (VB a Irsko) u mě na blogu to mám na zítřek připravené jako písničku!!! Dneska mám pocit, že jsme naladěni na stejnou vlnku… Díky!

 2. Ó jé, tak to teda jo, dnes jsme na jedný lodi jménem Fram-es. Já do kina nechodím, u nás teď není, tak si tu Krásku půjdu poslechnout k tobě, v rozhovoru jsem se to dozvěděla též… taky dík.

 3. Loupáku, hezký! To muselo být hezký….

 4. A už jdu opravdu spát. Pustila jsem si olejový radiátor, protože jsem celý den větrala a v podkroví bylo zatuhlo. Ale teď je tam zase jako v sauně. A to mám ráda. Teplo. zuzi. Dobrou noc.

 5. zuzijen si někdy udělej výlet do stověžatý a uvidíš, že Kuba Noha(band) je vopravdu skvělej, nejlepší v Balbínce

 6. Loupáku. To je nápad. Já si na to čas udělám. Však mám i pozvání z léta od Orfeuse s noclehem.

 7. Zuzi, zjišťuji, že jsem kulturní analfabet. Film si určitě nenechám ujít. Díky.

 8. Iv, nejsi. Jen jsem si přečetla článek v novinách a zaujal mě. A protože jsem o tom předtím vůbec neslyšela, dala jsem to k dispozici. Já se na tu romanci taky hodně těším, ale jak to tak u mne bývá, uvidím ji až v televizi a ani tam možná ne … protože o tom nebudu vědět.

 9. správně – lásky není nikdy dost. na film jduuuuuu

 10. Chci to videt!!!.. bude tak fascinující jako Ztraceno v prekladu od Sofie Coppoly?… díky Zuzi.

 11. Babet, chtěla bych to vidět stejně jako bych chtěla vidět Ztraceno v překladu, ale je tu jedna věc. Na takový filmy je smutný chodit sama. Chodí ještě dnes vůbec někdo sám do kina? asi ne … a sama žena, to je ještě smutnější…

 12. uzasny…diky za tip!!!sezenu si to

 13. tak dej vědět, jak se líbilo …

 14. do kinasem vždycky chodil nejradši sám…nikdo mě nevytrhuje a můžu se soustředit…ovšem na co poslední dobou chodit?

 15. Máš pravdu, myslím na co chodit … já nevím čím to je, ale jsem nějak votrávená už předem. A ani nadšené kritiky mě nenaladí na to, abych šla třeba na Láhve nebo Tajnosti,- já beru kino odjakživa jako když jdu na rande. Když se chci v klidu podívat, užiju si to v televizi. Na dvojce pořád něco běží…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient