Srp 202007
 

co se nikam nevešlo

kere kridlatka a pamelnik 

Tak tohle společenství jsem vyfotila, protože se toho tady sešlo docela dost, A vypadá to trochu jako v džungli. Co vidíme: v popředí větve invazní rostliny křídlatky, psala jsem o ní zde, kmen třešně poznáte, dále vykukuje líska a dole s bílými plody pámelník (když jsem byla děcko, drtili jsme je pod botou, krásně křupaly), a barevný akcent fotce dodávají plody jeřabiny. Bez nic by ta fotka byla smutná a jednotvárná. Ten třešňový kmen by to nespasil.

 babyka  

Babyka neboli javor polní. Na rozdíl od ostatních javorů má babyka malé listy a takové zaoblené, žádné ostré rohy. Podívejte na detail mladé větve. Je rýhovaná. Kamarád mi říkal, že se používaly na výrobu růženců. Ale já mám pocit, že se spletl, nikde jsem tuhle informaci neobjevila, snad se jedná o klokočí.

mochyne zidovska tresen

 

Mochyně – židovská třešeň. Záběr je z naší zahrady.

V ČR se nejedná o původní druh, často je však pěstován na zahradách a poměrně často také zplaňuje, zejména v teplejších oblastech. Jako léčivá rostlina byla mochyně v Evropě rozšiřována snad již od pravěku, v 17. a 18. století ji šířili údajně zejména kočující Cikáni, v Opavě je doložena již ve druhé polovině 16. století.

Starý herbář praví, že listy snědené způsobují omámení; ovoce prý žene na moč – tedy ta bobule skrytá v červených lampiónkách působí močopudně.  zuzi

 

Zdroj inf. o mochyni z webu wendys

  

 Posted by at 21.22

  10 Responses to “Pár fotek z přírody”

 1. Mochyni já ráda doma ve váze… klokočí… tos mi připomněla, jak jsme kdysi s jednou spolužačkou ze základky z prvního stupně chodily k jedné staré paní, které rostlo klokočí na zahradě… jsme si sbíraly ty úžasné kuličky, že si něco vyrobíme… ale nějak na to nikdy nedošlo…

 2. Ještěrko, já nikdy klokočí, myslím ten pravý keř, neviděla, mám na zahradě jen to nepravý, co ale taky tak kvečeru omamně voní, ale nemá ty kuličky!

 3. Zuzi,krásné záběry…jako ostatně i všechny předešlé.

 4. Mirko,díky…

 5. mesíky:))Zuzi to je dalsí slovní lákadlo?…nech si toho ale uz.

 6. Jojo, růžence se dělaly z klokočí. 🙂
  U Tebe se člověk pobaví i poučí :-)))

 7. Babet :o)))nenechám… :oD

 8. Kainis …ano, to vše a ztratím-li poslední zábrany, ještě se tu možná výhledově i zkazíš!!!!!!

 9. Ten první záběr je vážně jak džungle. To se mi líbí.

 10. Na fotce to vyšlo hezčí než ve skutečnosti, je to okraj cesty, který měli v parádě ochránci přírody a vysadili tam, snad kromě křídlatky, co se dalo!!!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient