Srp 112007
 

Okolí Nových Hradů – samota Dudýchov, Mokrá Lhota

 Roudna chata A

 

Tohle je ta nejkrásnější chata, kterou znám v Roudenském údolí. Na tom se shodneme s Honzou. Je na skrytém místě a málokdo o ní ví. Navíc je obklopena bujnou vegetací. Ach jo, tam by se užívala samota ve dvou. Prostě romantika toho nejsilnějšího kalibru…

Dudychov domek.

 

A nyní už domky. Samota Dudýchov leží bokem u lesa a končí zde silnice.  Dále  vede jen prašná cesta. Jsou zde pouze čtyři statky. A tento domek je první z nich, leží hned za lesem na kraji. Domnívám se, že je to hájenka. Úhledné stavení, že,  a ani to není moc přezdobené. Jen ten plot si majitel neopustil trochu vyšperkovat a nechybí plastové květináče a tak… ale nebuďme úzkoprsí, tohle je jedna z dobrých rekonstrukcí. Nejlépe ale stejně vypadají staré statky, na které dosud ještě nesáhla ruka hospodáře, i když …  jsem nostalgická a nemusím v tom bydlet. Tak proto mám tu vizi romantického tradičního venkova. Ale něco vám prozradím. Šli jsme k tomu baráčku od lesa a nepřejte si vidět to pozadí. Jak se říká zepředu huj zezadu fuj. To bylo krámů. Ale na vesnici to bývá zvykem. Říká se tomu šetrnost. Všechno se může jednou hodit.

Dudychov domek B

 

Zase samota Dudýchov. Poslední domek – svědek starých časů. Nevím, jestli je obydlen, ale spíše ne, je trochu udržovaný, ale žádné lidi jsem tam nikdy neviděla a ani auto. Krásná stará zahrada. Mám takové tajemné zarostlé domky ráda. Tedy se na ně ráda dívám. A mám romantické představy.

Mokra Lhota stary statek

 

Mokrá Lhota, první ves hned za Novými Hrady směrem na Luži. Starý statek o který se nikdo nestará. Vyfotografovala jsem ho, abyste mohli porovnat lidovou architekturu zde a na Kokořínsku   https://rozvedena.blokuje.cz/562457-sudety-nebo-machuv-kraj.php Rozdíl je jasně patrný. Na Kokořínsku jedna rozsáhlá patrová obytná budova a další mimo, otevřený dvůr, zde zemědělská usedlost  tvoří uzavřený komplex obestavěného čtyřbokého dvora s kamennou branou, do dvora není zvenku vidět. Možná se neobratně vyjadřuji, ale lovím výrazy z nespolehlivé paměti. 

 

 Okno kouzlo detailu

 

Vyfotografovala jsem i okno zblízka, tedy rám  a zdobení – štuk,  je to jakýsi hřebínek. Drobné milé detaily.

Mokra Lhota opraveny statek A

Mokra Lhota opraveny statek

 

Na dohled starého statku stojí na kraji vsi opravená zemědělská usedlost. Na první pohled vypadá velmi hezky, ale majitel zboku začíná zasazovat plastová okna, to moc neladí. Je ale fajn, že zachoval formu a tradiční zdobení,  na boku vidíme zase ten hřebínek jako u starého statku. Má to styl.

Mokra Lhota tajemny dum

 

A nakonec zase jedno zarostlé staré opuštěné a záhadné stavení. Uvidíte ho hned jak vejdete do Mokré Lhoty směrem od Nových Hradů. Vpravo, nemůžete se splést, naproti není nic. Velmi příhodné místo na prozkoumání objektu! Jenže ten den jsme jen šli okolo a spěchali do cukrárny. Další den jsem se tam vrátila s tím, že vniknu dovnitř a naštěstí jsem objevila dvě otevřená okna. Větralo se. Nevěřícně se dívám do mrtvých nemytých oken s potrhanými a ledabyle shrnutými firhaňkami. Tam skutečně někdo bydlí? Zahrada nejeví známky úpravy … naštěstí jsem si všimla té změny oproti včerejšku. Bylo by nepříjemné vloupat se do obydleného domu. Ta představa mě děsí. Kdoví kdo tam přebývá. Nepátrala jsem po tom. Některá tajemství mají zůstat neporušena. zuzi

 Posted by at 21.17

  14 Responses to “Domky domy domečky”

 1. No vidím Zuzi, že se s novým foťáčkem začínáš pěkně sžívat.
  Ten poslední domek v Dudýchově se mi strrraaašně líbí a jestli je za ním i pěkná, byť trochu zarostlá zahrádka – mňam!

 2. Máš dobrý vkus Martine. Jestli si koncem září vzpomenu (budu se tam opět pohybovat), vyfotím i zahrádku vzadu :o).

 3. Krásné chaloupky,skvělé fotky/ostatně jako vždy/ 😉 Až se trochu zaklimatizuji, tak přihodím taky něco na koukání…..Tak zatím.

 4. No, Jenn, nepřeháněj :o))), ale dík. Myslela jsem dnes na tebe, jestli jsi už doma z ČR. Jsem zvědavá na tvoje fotky. budu-li to znát.

 5. chtěla jsem říct něco na ten způsob, ale Martin mě předběhl… myslím to o tom sžívání se s novým foťáčkem 😉

 6. Jojo, to je výstižné, Ještěrko, ještě to není ono, a co ty, kdy se pochlubíš …

 7. Zuzi, ty domky a chalupy jsou moc krásné, ale v těch neudržovaných bych určitě bydlet nechtěla. To víš, jsem zhýčkaná :o)

 8. Já vpodstatě taky, Iv, je to jen moje romantická představa. Nedívám se na tyhle věci moc prakticky a pohodlí dokážu ocenit, jako asi každý… :o)

 9. To snad není možné! Kdo nebo co jsi za tvora? Co tady soudíš nebo co tu píšeš? Já vesnici Mokrou Lhotu znám a když nic nevíš tak mlč! Ty by sis dovolila vlést do cizího domu?

 10. Jsou to jen představy, a nesuď někoho koho neznáš, neznámý. Do opuštěného domu bych vešla, kdyby bylo kudy, lákají mě tyhle omšelé opuštěné domy, jakožto i ostatní zapomenuté stopy člověka v krajině. Nejsem zlodějka je to pro mne jen tajemné a zajímavé, tyhle opuštěné lokality … každý jsme nějaký… kdo jsi ty? tak o tom domě něco napiš, dík.

 11. ahoj zuzi,prosím mohla by jsi více specifikovat místo toho starého statku o který se nikdo nestará,našel jsem všechny domy i ten pana ing. Malého z chrudimi na poslední fotografii,ale ten žlutý statek nikoli,díky předem.

 12. Tak to je fakt klika, že si se tam “nevloupala”, když už to někomu patří. 🙂 Ty okna k tomu opravdu moc nejdou, ale zase je fajn, že se s tím něco děje. Mohl tam dát nějakou barvu, nemusí to být jen bílá…líbila by se mi aspoň krémově bílá nebo kurkuma:

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient