Čvn 262007
 

řekl Vávra v "Šumných"

Opuka, všude samá opuka…

 

Bydlím v oblasti lomů. Lomů žulových a lomů opukových. Směrem k městečku Luži už žula není, jen ta opuka. Ale spíše se zde opuka těžila účelově. Velké lomy zde nejsou. Cestou z našeho městečka do Luže vidím všude kolem sebe opuku použitou jako stavební materiál. Na ložené ploty, zídky a stavby. Psala jsem koncem května o kostele v Janovičkách (a hřbitovní zeď je také z opuky) – tady a ještě tady a přidám několik fotek ze sobotního výletu s Honzou. Zaměřila jsem se na použití opuky.

 

opukovy plot lozeny

 Śtěpánov – vesnický plot obklopující zahradu … je jich mimo náves ještě dost a dost. Všimněte si zajímavého detailu – na horní hraně jsou kameny kladeny svisle, jako knihy v knihovně. U nás v městě jsem tento prvek neviděla, ale zde a ještě dál v Luži je to obvyklé.

 

Zdislav statek c. 1

 

Zdislav – statek č. 1, na štítě nápis Dej Bůh štěstí. Kamenná část a oblouk brány z opuky. Zdá se vám, že statek je hezky zachovalý. Ano, z tohoto pohledu ano, ale jděte kousek dál a uvidíte, že to zase někdo necitlivě sprasil. Dokud má majitel málo peněz, dobře, ale běda, když začně na svou pěst vylepšovat. Člověk ztratil cit pro obyčejnou účelnou krásu.

Luze synagoga 

Luže, opravená synagoga. Opukové zídky a prostá nenáročná vesnická zahrádka – floxy, rožec, cibule, stromek s pověšeným ptačím krmítkem, a vzadu pravděpodobně ten sléz = proskurník z minulých květin. Žulová dlažba… milé zákoutí …

 

Luze opukova stran

Luže – od synagogy pokračujeme dál. Myslím, bylo zde u řeky, mimo město, židovské osídlení. Jednou byl u nás řemeslník a povídal mi o tom svém dětství zde u řeky Novohradky. Pamatoval si i kamenné vany na rituální koupel – mikve.  V této části obce, kde vede cesta volně podél řeky,  je jedna zajímavost. Domy stojí pod opukovou strání a nemají vedle sebe prostor na zahrádku. Proto mají majitelé zahrady přes cestu.

 

Luze u reky

 Zde vidíte domky a jejich zahrádky na opačné straně cesty. Také je vidět zezadu Honza, syn. zuzi

  

 Posted by at 22.35

  9 Responses to “Stavba se stává architekturou až tehdy, když zapůsobí na váš cit”

 1. ty to píšeš ve wordu, že? 🙁
  firefox na první pokus ani nebavilo načítat obrázky s mezerami v názvu a přeskočil je.
  ie6 je natáhne, ale posune celý text dolů až pod konec pravého sloupce. nechápu.
  ale chce se mi chrnět a nehloubat nad ničím, a musím ještě někam něco připsat.

 2. Ano, píšu ve Wordu a o tom IE vím, ale nerozumím tomu. Také se mi zdá celá šablona dost úzká, ale jak říkám, v tom já se nevyznám a jakékoli moje úpravy směřující k “lepšímu” by nejspíš narušily celý systém :o)

 3. Jsem tady právě chytil hezkých kulatých 30303 :-). Opuka je fajn, mému srdci určitě bližší než žula. Jo a dnešní magazín HN přináší třístránkovou reportáž z města, kde bota získala své jméno :-)). Takže tak. T.

 4. Ahoj Tosku, no vida, že sis s tou přílohou vzpomněl brzo, tak tu přílohu nerecykluj a schovej mi ji, prosím. Za trefu dostaneš něco “spešl”, ale až po dovolené… týjo … čekají mě 3 “diplomky”, Mirek, Klokan a Tosk, ale ty dostaneš něco jiného. Mirek ulovil kdysi podobné hezké numero, s jedničkami, a ty jsi mi to připomněl!

 5. Zdislav a poblíž nás je Zdislava. Jinak chodit pro zeleninu přes ulici….SUPER 😉

 6. Jenn,Zdislav … nedívala jsem se z čeho slovo pochází, ale jsou tam na ostrohu pozůstatky starého hradiště, valy a tak něco podobného. Je to docela legrační, jak chodí ti lidé přes ulici s miskou na rajčata nebo s rýčem apod. je to takové zvláštní. Viděli jsme ale ještě něco srandovnějšího. Kousek dál si jedna rodinka udělala přes ulici víkendové ležení. Obytný přívěs, nadzemní bazén jak obluda, bílý plastový zahradní set a v tom horku se čloudilo z ohniště. Jen strach z inzultace (na židličkách seděly, pokuřovaly a relaxovaly dvě ženštiny a motala se tam také nějaká děcka) mi nedovolil ten výjev vyfotit. Protože neměly co dělat, seděly směrem k cestě koukaly kdo chodí a jezdí kolem jejich ležení.

 7. mám ráda zdi 🙂 vyrůstala jsem poblíž obory Hvězda 🙂 tam je zeď kolem dokola, chodili jsme po ní a na sportovce podél ní běhali, ale to už byl opruz 🙂

 8. To mě nikdy nenapadlo, že kolem Hvězdy je kamenná zeď, tedy obory Hvězda. Asi patřila majetnější rodině :o), u nás jsou kolem obor ploty …

 9. Kamenné zídkyDíky za tento příspěvek., právě se chystám na psaní článku o starých vesnických zídkách a tak se rozhlížím po netu, co lidé na toto téma píší nebo fotí. Jsem zklamaná, samé zídky v Chorvatsku a Bulhrasku, ale u nás je snad ani na několik vyjíme nevnímají. Je to škoda.
  Hezké fotky 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient