Čvn 252007
 

Meze, okraje cest, louka – červen

jetel plazivy

Jetel plazivý, lidově jetel bílý, plaňák – vytrvalý nízký plazivý jetel, ten nejobyčejnější, bílé květy zespoda hnědnoucí. Planě je rozšířen po celé naší republice, od nížin po hory – místy zasahuje do alpinského pásma (alpinské pásmo :od 2400 do 3600 metrů nadmořské výšky). Co ještě říci… z polehlé lodyhy vyrůstají zdánlivě jen přízemní trojčetné lísty, ale někdy se vyskytuje i větší počet lístků (známé a vyhledávané jsou čtyřlístky, ale najdeme i pěti a šestilístky)

cicorka pestra

Čičorka pestrá – má mnoho lidových názvů, třeba čičorečka, krúpky, pazórky, kočičí drápky, vikvica, horský kaderák, katerina, ranostaj. Vím, je to nostalgie, ale mě přijdou ty názvy milé … některé poukazují na zahnutý tvar květu – podobá se drápku a jiné na čeleď – patří mezi motýlokvěté (vikvovité), stejně jako jetel. Čičorku si nemůžeme splést. Její veselý bílorůžový květ potěší každé oko. V naučné knize je tato milá kytka ale nazývána úporným plevelem. Dobře setrvává na stanovišti a tedy nikam zbytečně nechodí a raději vytváří v porostu souvislá typická barevná ohniska. Je hezká, ale dobytek jí nechce žrát, protože je jedovatá a stonky jsou dřevnaté. Z téhož důvodu by ji neměly jíst ani děti.

stetka obecna

Štětka obecná (lesní) – lidově kotačka, kotovka, drapáč, bádel (?). Mohutná statná bylina, rostoucí na pustých místech – na náplavech, u cest, na pastvinách, rumištích, hlavně tam, kde je tepleji. Štětku snadno poznáme. Suchá štětka bývala oblíbená do kytic a do vazeb. A aby byla pestřejší, stříkala se často různými barvami, …. ale pořád to byla stejně jen ta obyčejná štětka.
V lidovém léčitelství se voda zadržovaná v listových nádržkách používala na vymývání očí.

slez

Fotka od Mirka … záběr z louky poblíž Tiských stěn. Neví co to je. Já to vím, ale ne zcela botanicky přesně. Kdovíjak se tam dostala ta krasavice, snad semeno v trusu ptáka? Je to starodávná květina ze zahrádek našich babiček. Sléz. Šlechtěný sléz, nikoli planý. Hledala jsem nějaký velmi podobný ekvivalent na webu, ale asi neumím hledat, protože jsem nenašla ani jednu kloudnou fotku, jen samé plané nebo jiné výpěstky. Tohle je zřejmě jediná svého druhu. Tak Mirku seber semena a nechci slyšet že to nejde. Když se chce, tak jde všechno!

DOPLŇUJI 26.6. – už jsem to objevila, květina se jmenuje: slézová růže  nebo  proskurník lékařský, ale šlechtěný nebo růže topolová – Althea rosea,

 Posted by at 19.52

  6 Responses to “Květiny 13”

  1. Ta červená krasaviceje skutečně krasavice.
    A s kytičkami to umíš, tady si oko (ne)odpočine 🙂
    Dík.

  2. Gombo,díky za díky :o) Je s tím docela práce, tak mě těší, když to někoho zaujme.

  3. Rozhodně je příjemnější pohled na štětku obecnou než na štětku teplickou :-))

  4. Máš Rowdy dobrý vkus, o čemž jsem ale nikdy nepochybovala :o)

  5. Pěknéobrázky, jako vždy. Jetelíček jsem měla nedávno v “panákové” skleničce. Musela jsem ho ale brzy zlikvidovat, neboť naše dcera do té skleničky s jetelíčkem přidala ještě jablíčkovou přesnídávku.

  6. Iv, děkuji. Ty děti mají ale nápady. Dostala jsem na tu jablíčkovou přesnídávku chuť. Nejedla jsem ji mnoho let, ale její chuť je nezapomenutelná….

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient