Čvn 102007
 

Tajuplné rozmnožování

Na zahradě mi roste velmi pěkně vyvinutá Papradka samičí a opodál vyspělý jedinec druhu Kapraď samec, v plné pohlavní zralosti. Nechtějí spolu ale nic mít! Pravděpodobně v tom bude nějaký háček, říkala jsem si! Až jednou …. jsem si přečetla jak to s tou jejich reprodukcí je, a od té doby se už nedivím a jen je lituju, o co přichází … záležitosti okolo pohlavní reprodukce totiž jsou docela zábavné, znáte, ne? Říká se tomu sex!

Kapradiny …. všimli jste si, že nemají květy (kromě ledního brtníka, ten na to zde už upozornil!)? Ano, o květech se u kapradin hovořit nedá, protože neexistují. Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů dozrávajících ve výtrusnicích, tvořících se v době plodnosti na spodní straně listů. Ty výtrusy jsou kryté šupinami, kterým říkáme ostěry (hasivka orličí je nemá, výtrusnice u hasivky jsou kryty okraji listu, které se přes ně přehýbají).

No, a výtrusnice nám pod lupou prozradí, že je ze samých tenkostěnných buněk, jen hřeben na ní, zvaný prsten, je z buněk tlustostěnných. Vysycháním vody se jeho buňky stahují s takovou silou, že výtrusnice praskne a výtrusy se vysypou ven. No a později z nich ve vlhku zajímavým a složitým způsobem vyklíčí zárodky nových kapradin. Ovšem, kapradiny se také mohou rozmnožovat dělením (to když jim pomůžeme) nebo nepohlavně pomocí adventivních pupenů (to umí samy).

Kapradiny jsou velmi staré rostliny. Jejich předchůdci rostli na zemi již v době kamenouhelné a byly mohutné, stromovitého vzrůstu a podoby. Zuhelnatěním vznikly z jejich odumřelých těl mocné sloje kamenného uhlí. No, a protože ta doba byla ještě primitivní, tak bylo primitivní i rozmnožování, stačil na to jen jeden! Naštěstí už jsme dnes někde jinde a příroda si pohrála a vytvořila si pro radost různé libůstky a udělátka do sebe zapadající, a tak dnes na to musí být v živočišné říši nejméně dva, a opačného pohlaví, jinak to zatím u lidí nefunguje. Mluvím o optimální situaci. No, díky za ty dary, milá matko přírodo!

Tak nechala jsem se unést. Zpět k poučení. Naučím vás rozeznávat naše dvě nejznámější kapradiny, které jsou si dost podobné. Ale jen na první pohled. Pečlivě prostudujte obrázky a text a v přírodě se věnujte často tomuto koníčku – poznávání kapradin. Hasivku orličí už poznáte, tak ještě tyhle dvě. To je základ. A později další specialitky, jen je v lese objevím…..

 

kaprad samec na zahrade u zuzi

Kapraď samec – ve stínu buků, smrků a jedlí nalezla svůj domov statná kapradina našich vlhkých lesů zvaná Kapraď samec. Jeho krásné zelené velkolepé listy tvoří zelené nálevky, do nichž chodí spát světlo. Tak se to aspoň zdá, když se v lese stmívá a stíny se prodlužují….

Lidová pověra o této kapradině praví, že v noci před svatým Janem (jeho památka se připomíná 16. května), mezi 11. a 12. hodinou, vytváří semena v podobě zlatých zrnek, které ihned zapadnou do země. Je-li však někdo tak šťastný a najde je, stane se neviditelným, skály mu vydají svoje skryté poklady a bude věčně mladý a silnější než Herkules. Svatojánská noc a čaromocná zlatá semínka ….. kdo by po nich netoužil … některé sny jsou ale nesplnitelné…

 

papradka samici u zuzi na zahrade

Papradka samičí – tu jsme si již jednou představili, tak jen zkopíruji daný text:

Statná kapradina, někdy až metr vysoká. Má ráda stín a vlhko a roste spíše jednotlivě, než aby tvořila rozsáhlé koberce. Na mne působí při své jemné bohatosti velmi křehce a nadýchaně. Jako sukýnka ze pštrosích per. Listy světle zelené, měkké a tím se liší od jiných podobných druhů (kapraď samec atd..)

 

Rozlišení listů – líc

kaprad samec detail listu

Kapraď samec – detail listu, je kožovitější a tužší než papradka, okraje nejsou roztřěpené

 

papradka samici detail listu

Papradka samičí – vidíte ten rozdíl? Listy jsou křehké, snadno se lámou a jsou takové nadýchané, okraje lísků ne tak hladké jako u samce.

 

Rub listů, ostěry – stav před zralostí, ještě nějaký čas uběhne, než výtrusnice zhnědnou a semena dozrají

ostery zleva kaprad samec a papradka samici

Ostěry před zralostí, zleva kaprad samec, vedle papradka samici

Pohlavní zralost – výtrusnice pukají a semena se sypou

kaprad same ostery foto Wendys

Kapraď samec

 

papradka samici ostery foto Wendys

Papradka samičí

 

Mimo posledních dvou fotek, které jsem převzala od Wendyse, jsem fotila já. Dnes na zahradě. Protože moje zahrada je docela stinná a kapradinám se zde daří. zuzi

 

A jako skoro vždy dodávám:

Kdo hledá "naozajstné poučení", najde ho u Wendyse: http://botanika.wendys.cz/

 Posted by at 19.13

  8 Responses to “Květiny 12”

  1. Zuzi, teď už chybí jen kvalitně zpracovaný rejstřík a herbář/klíč/učebnice botaniky pro začátečníky i pokročilé je tady :-). T.

  2. Ó děkuji Tosku,dnes jsem si s tím hodně pohrála a vybere si každý – jak pravíš: začátečník i pokročilý … začátečník :o) a pro opravdu náročné je tam i ta reprodukce!

  3. waw 🙂 lekce botaniky…

  4. To víš …nemám přítula, tak se dnes bavím tímhle …

  5. Svízel……přítula 🙂

  6. Přítula …tak na toho “přítulu” se hned zaměřím, Armine…

  7. je to nádhera, prostě moc moc sladký 🙂 s manželem jsme se smáli asi pět celých minut.
    Ten kdo to psal musel mít v hlavě pořádnej metal.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient