Čvn 082007
 

Čeho jsem se dnes lekla.

slepys krehky

Slepýš křehký – povídá se, že jich je v přírodě čím dál méně a jsou chráněni. To nemohu potvrdit. U mě na zahradě je vídám pravidelně, ale vypadají všichni tak nějak stejně, a tak nevím, jestli to není stále jen ten jeden exemplář. Přála bych mu družku. Nebo druha. Protože samotnému zvířeti je smutno a dělat malé ještěry je určitě fajn. A nakonec – je vás prý málo. Tak se množte!

Nějaké solidní informace (převzaty z http://www.blucina.cz/):

Slepýš křehký – je silně ohrožený beznohý ještěr hadovitého těla s lehce odlomitelným ocasem. Nejčastější zbarvení je bronzově hnědé. Žije v okolních křovinatých porostech a na mezích zarostlých dřevinami. Slepýš je plaz se soumrační aktivitou, během dne se sluní a ukrývá.

Žije téměř na celém území Evropy, v severozápadní Africe, Malé Asii a na západní Sibiři. Dorůstá asi půl metru délky a žije všude na suchých travnatých a křovinatých místech od nížin do hor. Je to tvor docela neškodný, u nás je přísně chráněný a za jeho zabití se platí vysoká pokuta. Se zmijí, jediným našim jedovatým hadem, si jej splést nemůžeme, i když má proměnlivé zbarvení – může být na hřbetě olovnatě šedý, šedohnědý či žlutohnědý s červeným odstínem; nemá však pro zmiji typický tmavý klikatý pruh na zádech. Břicho slepýšů je obvykle modročerné. Také slepýš – jako jiné ještěrky – odhazuje v nebezpečí ocas. Jenže ještěrky dovedou po této operaci bleskurychle zmizet, kežto slepýš není schopen rozvlnit své tělo v krátkých smyčkách jako had, opisuje spíše široké oblouky, a proto se pohybuje pomalu.

Na jaře spatříme slepýše křehkého snadno. Sotva zasvítí koncem března tepleji slunce, slepýši začnou vylézat ven a vyhřívat se. Koncem října si najdou úkryt v nějaké dutině nebo opuštěné noře a přezimují, často několik desítek slepýšů pohromadě. V červenci a v srpnu kladou vejce, z nichž se vzápětí líhnou asi 10 cm dlouzí slepýši, a někdy se stane, že se vylíhnou ještě v matčině těle. Slepýši nejsou nijak mrštní, proto loví jen dešťovky, slimáky, červy a hmyz.

 Posted by at 22.34

  15 Responses to “To není had, to je ještěr!”

 1. tak tohohle krasavce uz jsem nekdy videla 🙂 jester, rikas? proc ne, ale doufam, ze jako jesterka se nemusim ja stat jeho druzkou 😀

 2. U nás je slepýšů dost, každý rok je máme na zahradě. Letos už jsme tam měli i malou zmiji, brr!

 3. zmiji jsme videla vcera na Lhote…

 4. Ohrožený druh?Slepýšů je plná Poslanecká sněmovna…

 5. Ještěrko …já se ho příležitostně zeptám. Někam zalez a nekomunikuje.

 6. Iv …také se mi nezdá, každou chvíli mi zkříží cestu, vidím je doma i na okraji lesa, vedle cest…

 7. Teo …jo, přísně chráněná rezervace. Teď jen jestli se tam slejzají nebo se tam jimi teprve stávají …

 8. Taktéž se leknu,když se sním potkám 😉

 9. Jenn, a stejně je to had :o) …

 10. zuzi: jo jasně.. je to had… nemám ráda slepejše.. nemám rada hady…

 11. Odhazuje v nebezpečí ocas? No, tak to naše osmačky degu taky… jedna už je bez něj :-(.
  To zvířátko znám, se mi líbí, ale jídelníček mu teda nezávidím, fujtajksl. Chudin…

 12. boruv …a já ještě pavouky a žáby …(máš zajímavý avatar, ještě jsem ho nikde neviděla – asi nový?)

 13. Irena …Já nevím proč, ale myslela jsem si, že to co píšeš osmák nebo osmačka je myš … ty máš ale doma taky velkýho osmáka, ne? To by byla ovšem katastrofa!

 14. zuzi :-)))Ano, osmákovi (člověčímu) ocásek nechybí… ten chybí jedné ze samiček osmáka degu, které máme a pro někoho jsou to myši a pro nás veverkomyši… bláznivý.

 15. Ireno …to je teda věc s tím ocasem, že to padá i samičce … příroda je kouzelnice…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient