Čvn 032007
 

Lesní rostliny, statné – rulík a kapradiny (kapradiny budu průběžně aktualizovat)

rulik zlomocny

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) – POZOR! Statná jedovatá bylina – vysoká až 180 cm, lidově čertova třešeň, hadí hrozinky nebo zlatá kráska. U nás roste roztroušeně v listnatých lesích, hlavně v bučinách a na pasekách, ale i v řídkých smrčinách, z pahorkatiny až do hor, teď právě kvete až do srpna a průběžně plodí. Rostlina je celá prudce jedovatá a člověk se může otrávit jednak přímou konzumací plodů, nebo přes kozí mléko či kozí maso, pokud tohle zvíře tuto rostlinu sežere. Koze to nevadí, na atropin je dosti odolná. Smrtelnou dávkou jsou u malého dítěte už 3 bobule(!), u dospělého asi 10. Ale údajně ty bobule nejsou vůbec dobré, tak nevim… bojím se to docela ochutnat…

rulik kvet

rulik plod

Ze sušených listů a kořene této rostliny se získává atropin, ze kterého se vyrábějí kapky užívané v očním lékařství k rozkapávání očí za účelem usnadnění některých typů očních vyšetření (atropin roztahuje zorničky). Ze stejného důvodu si dívky ve starověku a středověku vtíraly šťávu z rulíku do očí, aby je měly krásně veliké. Odtud také pochází druhové jméno rostliny (bella donna = krásná paní). V lidovém léčitelství se ale nepoužívá, právě pro svou nebezpečnou jedovatost.

papradka samici

Papratka samičí – statná kapradina, někdy až metr vysoká. Má ráda stín a vlhko – na fotce jsem ji vyfotila na svém přirozeném stanovišti.

papradka samici u zuzi na zahrade

Papradka samičí u mne na zahradě. Ve společnosti břečťanu, přísavníku tříčetného a brslenu.

Papradka roste spíše jednotlivě, než aby tvořila rozsáhlé jednolité porosty (na rozdíl od následující hasivky). Na mne působí při své jemné bohatosti velmi křehce a nadýchaně. Jako sukýnka ze pštrosích per tanečnice Josefiny Bakerové … Listy světle zelené, měkké a tím se liší od jiných podobných druhů (kapraď samec atd..)

 

hasivka orlici

Hasivka orličí – největší kapradina majestátního vzhledu, nejen naše, ale i evropská. Listy dorůstají i dvoumetrové délky a jsou trojúhelníkového obrysu, mnohonásobně zpeřené a tuhé. Nejčastěji roste v podrostu světlého borového nebo smíšeného březového lesa a tvoří rozsáhlé koberce, Doslova myšleno – její listy jsou totiž do plocha rozloženy nad zemí a chrání tak půdu před vysycháním. A její odumřelé listy vydatně přispívají k tvorbě humusu. Přídomek orličí má podle řezu listového řapíku – schválně to zkuste – rozříznout ji. Kdo má fantazii uvidí obrazec podobající se dvouhlavému orlu. Nebo snad orlici?

koberce hasivky orlici

A ještě jedna zajímavost … hasivka má ráda světlo, slunce. Ale kdo četl pozorně už to vlastně ví! zuzi

 Posted by at 20.48

  15 Responses to “Květiny 10”

 1. bobule rulíku jsou dobré. už jsem je dlouho nezkoušel, tuším že hořko-nasládlé, celkem faj. prý vylepšují dýchání. ve větším množství – tipuju spíš pár desítek plodů – by se daly očekávat nějaké účinky, do 10 ks si brtník ničeho nevšiml.
  kapradí mám z kytek nejradši. je nejhezčí, protože nekvete. na druhém místě oblíbenosti je mech, není tak fotogenický. na třetí místo bych dal pažitku (je jedlá). ostatní kytky moc nebrat.

 2. No, nevim brtníku, abys ty experimenty moc nepřeháněl … vylepši si rači dech hašlerkama, ty nejsou tolik jedovatý!
  A jinak … máš docela dobrý vkus :o)

 3. 🙂Kapradí mám nejraději… i když v kombinaci s metrovými lopuchy moje oblíbenosta málem “neodolala”. To když známej v noci do tohoto pralesa seknul s kolem se slovy “Dál na tom krámu nejedu”. Došel pěšky a ráno nám vyhlásil bojovku “Kdo dřív najde bicykl”. Hledali jsme v úseku 10x200metrů podél potoka jak debilové…

 4. Ireno, tu situaci si dovedu živě představit ….

 5. před rulíkem mám od mala respekt 😉 když jdu se synkem do lesa, tak ho vždy ostřížím okem musím hlídat,aby ho nezobal místo borůvek

 6. Jojo, rulík a vraní oko postrach pionýrů a skautů! Známe jako svý boty!

 7. tak mě teda vaděj všechny kytky, co maj pyl… jsem na pyl alergická… ale jinak mám kytky ráda :)) i mech i kapradí 🙂

 8. Ještěrko, mě to taky letos hodně zlobí. Vůbec ten mechanismus nechápu. Někdy jdu v parnu přes kvetoucí louku a vůbec nic se neděje. Ale před deštěm se doma mohu uslzet …

 9. STAVYUZ STE TO NEKDO SKUSILI JAKE TO JE???SEL BYCH DO TOHO

 10. nemám ráda rulík, vím o jednom co to zkusil ve velkém formátu, nepřála bych ti ty halucinace …

 11. na to jak jsou bobule ruliku jedovate tak chutove nejsou vubec spatne. Asi po litru vina jsem dal 3bobule a ten den nic. Druhy den zornice napadne rozsireny (atropin) a po obede byly citit neprijemne zaludecni stavy, jinak po 3plodech ani ty nejmensi znamky halucinaci.

  • To je zajímavá informace, to o té chuti, ve Wikip. např. píšou, že zprvu sladký, pak odporně hořký. Ten případ, který zmiňuji … “badatel” pozřel v průběhu dne postupně cca 8 bobulí(už si přesně nevzpomínám, bylo to tak asi na hranici uváděné úmrtnosti), a celou noc nás pak zaměstnávaly jeho halucinace. Nebyl to žádnej blábol, ale halucinace natvrdo. nezapomenutelný zážitek pro toho kdo musel ty můry plašit.

 12. chuť byla takova typicka pro lesni plody, boruvkovo-ostruzinova, hořka mi neprisla, to je silne slovo. Treba brat v potaz, ze kazdy clovek nema uplne stejne vnimave chutove bunky a na neco reaguje jinak. Doktorka mi pak rekla, ze alkohol mi paradoxne pomohl tim, ze utlumil ucinek. Jiste ze zdvojnasobit davku na 6 uz by bylo trochu jiny kafe, navic jsem si vybiral spis mensi plody cca max 1cm. U nekterych rostlin ale mensi semena maji vice jedu.

 13. takhle mozna to hořky bylo, ale kdyz to porovnam s jinyma, tak urcite ne odporne. Na jazyku je citit sladka a po polknuti hořka, ale kdo ochutnal treba naprstnik, tis, oleandr ci stedrenec tak vi co je odporne hořka. Konkretne list naprstniku clovek ani nesni cely, protoze automaticky vrhne diky extremni hořkosti. To rulik se v pohode da snist a vychutnat.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient