Kvě 222007
 

reportáž

Už druhý den je tady na úpatí Vysočiny velké horko. Navečer se trochu setmělo, zamračilo, ale spadlo jen pár kapek. Před minutkou jsem se byla podívat o kousek vedle na zprávy o počasí, tedy jak to vypadá jinde a narazila jsem na žánrový snímek jak hasiči odčerpávají vodu z domku rodiny Horvátů… Horvátovi, říkám si, to bude zase voda na mlýn diskutujícím na Seznamu a dívám se níže, kolik je diskutujících… no pane! Přes 7000. Ještě omrknu ty kvalitní názory a – vůbec jsem se vůbec netrefila, dnes Horvátovi nezabrali:

Názory, které lidé považují za kvalitní

997 hlasů – Může za to ODS

968 hlasů – Může za to KSČSSD

322 hlasů – To byl zase HLAVNÍ METEOROLOG KLAUS mimo mísu, ne?

318 hlasů – Prosím všechny fanatiky a roztleskávače politických stran, aby se vyklikali zde:

186 hlasů – prga!! Příroda se na nás právem zlobí!!!

Prga, co to jen může být? V životě jsem se s tím slovem nesetkala…

Dnes se mi podařilo dosekat celou zahradu. Asi před hodinou jsem pozorovala na zahradě straku, tu si nemůžete splést, je velká a černobílá… není tu častým hostem. Kosové ke mně stále chodí na žížaly, už se mě ani nebojí a myslím, že je občas spíš štvu, když jdu kolem nich a oni musí uskočit. Mají svá teritoria rozdělena. Včera odpoledne jsem pozorovala jak se páří hrdličky. Dvakrát. Koho to zajímá, tak samice sedí na stromě a samec na ní nalétává a mává přitom křídly jako o závod, ten zvuk je velmi výrazný. Trvá to chvilku, pak samice poodlétne a opakuje se to. Tak 5x? Zaujalo mě to tak, že vám ani nedovedu říci, jestli přitom hrdličky vyrážejí nějaké skřeky, ale myslím že ne, to bych asi zaregistrovala. Hrdličky totiž při tom pozoruji poprvé. U poštolek už to jejich výrazné a typické kopulační halekání poznám na dálku. Jsou velmi hluční. Ale jinak to probíhá stejně jako u hrdliček :o). Tohle je prostě moje téma – kdo mě čte, ten ví, že o poštolkách a jejich intimních projevech jsem už psala nejméně 2x. Ale nedá mi to! Musím to napsat ještě potřetí!

zahon

Snímek rozkvetlého záhonu za zídkou. Přiznám se, že nevím, jak se všechny kytky jmenují, a je mi to jedno.

jasmin

Rozkvetlý jasmín omamně voní, hlavně navečer, když se malinko setmí a všechno zklidní a ztiší – teprve potom naplno rozvine svou charakteristickou vůni

hrusky

Tohle je proti přírodě, hrušky mi rostou nahoru! Tím těžkým k nebi … jak tohle dopadne opravdu nevím! zuzi

 Posted by at 21.29

  18 Responses to “A nezaprší &”

 1. prgaprga – vyslovuje se prha
  Arnica rod dvouděložných rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Asi 60 druhů roste v mírném pásu severní polokoule. V České republice se vyskytuje jediný druh prha horská čili prha arnika, Arnica montana, léčivá rostlina. V České republice je chráněná…:) 🙂

 2. pajap … myslím, že se v tomhle případě pleteš :o), dala jsem si to slovo do vyhledávače a běžně se to používá, jen jsem nepoznala v jaké souvislosti… prhu arniku znám jen z obrázků, nikdy jsem ji neviděla :o)

 3. :o) – my pražácí jsme prga! :o) Hezký večer přeji. Moc hezké fotky! A ještě hezčí zahrádka…

 4. pajap: už vím co je prga! a nejen z tvého vtipného komentáře, který mluví JEDNOZNAČNĚ :o)napsal mi to i krajan Rowdy. Zná to už z mládí… a já ne…
  Dík za pochvalu a přání hezkého večera si nechám na dnešek :o)

 5. HezkéKe komentářům: opravdu se bavím pročítáním všemožných diskuzí, hlavně na iDnesu a Novinkách. Nedá se to většinou brát vážně, ale jako ukrácení dlouhé chvíle ideální. A pamatuji si na několik diskuzí, u kterých jsem se nepokrytě bavil.

 6. Pane Kaplane, děkuji. A k těm diskuzím mám vztah jako vy. Teda já si s tím dlouhou chvíli nekrátím, já tam občas lezu cíleně ze zvědavosti a s chutí se pokochat těmi hlody :o)

 7. Sorry, ale tady prší…http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//4.689.jpg 😉

 8. a TeoTam tedy prší docela hustě!

 9. To u nas je strak spousta! A taky kosu, sojek a sykorek. Nevite nekdo, proc ubyva vrabcu? Za meho detstvi jineho ptaka nevidet a ted je to vzacny druh.

 10. Klokane,… ale tady neubývají, dokonce o tom tady někde v blogu píšu a ilustruju to fotkou jejich působiště u mne, ale už nemám čas to hledat… zatím…

 11. ulitli vrabci?klokanstyci: opravdu bezelstná otázka.
  A co se tak děje s přírodou sleduješ? … Možná že pantáta Klaus by to vysvětlil.
  Mě začínají chybět i další zvířata… Třeba obyčejné vosy už taky nejsou v tak hojném počtu. Netvrdim, že se mi stejská, ale zamýšlím se nad tím… Nebudou samy. Jestli jednou zmizí vhodná potrava pro ptáky, tak zmizí i co…? aaaaano…. spráááávně.

 12. Dala bych si jasmínový čaj:o)

 13. vosymi teda nechybi. Pred par dny jsem jim na pude zlikvidoval hnizdo a mam pocit, ze si tam vyrobily dalsi, ale rafinovaneji ukryte.

  Ze by zmizel hmyz neni ani tak problem potravy pro ptaky, ale problem prenaseni pylu a tudiz rozmnozeni rostlin. Ale kdyz vidim ty vcely a cmelaky (a i vosy) u nas na zahrade, tak se nejakeho mizeni hmyzu nebojim. Kdyby vyhynul na zemi vsechen ostatni zivot, hmyz prezije.

  Dalsi zmizely ptak, co ho pamatuju z detstvi, jsou koroptve. Ty dopadly hur, nez vrabci. A taky konipasu uz moc neni.

 14. JP a Klokan s tyčí: líbí se mi to pantáta Klaus.. ten se vosami apod. neznepokojuje, teď ho tlačí knihovna na Letné, připravuje se na novou roli – bude z něj biblioterorista! Já si vůbec netroufám do toho mluvit, ale tak nějak si myslím, že si příroda pomůže sama, jak si to myslí i “pantáta”, ale že tou obětí budeme v první řadě my. Hned jak to začne té “přírodě” přerůstat přes hlavu, udělá s námi krátký proces a jaké použije prostředky to nikdo nemůže odhadnout :o) si myslí zuzi :o)
  Iv: já jsem nikdy jasmínový čaj nepila, podívám se, jestli se pije z okvětních lístků a zkusím to …

 15. zuzi, Nemyslím si.. příroda si poradí asi tak, jako si poradila při dovozu evropských zvířat do Austrálie. Nebo na ostrově Mauritius, s dodo. Tedy nechá tomu volný průběh s následky, které k tomu patří. Zeptej se australanů, jaký mají názor na své přírodní nerovnováhy ekosystému,… a jetli by si troufli tomu nechat volný průběh. Jak většina australských zvířat je ohrožená buď zavlečenými predátory, nebo jinými parazity. Tasmánský čert na pokraji vyhynutí kvůli nějaké blbé viroze, nebo co.. Dodnes maj Australani NZ z importu všeho živého takovou hrůzu, že tam neodvezete ani veš.

  Tim chci říct asi toto: “Příroda” jako celek to asi přežije. Bohužel za cenu, která bude likvidační pro určité formy života. No a člověk… Ten nafoukaný pán všeho? Jelikož je na vrcholu potravního řetězce a v lese by bez civilizace umřel hlady, tak to nakonec pěkně pocítí.

  Efekt motýlího křídla.

  Jak nám třeba ukazuje ČT ve svých spotech, každý den vyhyne jeden živočšný druh přispěním člověka.
  A za pár let se třeba stane to, že dnešní vyhynutí nějakého malého hnusného brouka se promítne do toho, že nebudeme mít na zahradě, ale ani v supermarketu svoje oblíbené ovoce.

  Jestlipak vám nechyběj v domácích lesích třeba brusinky. Nebude trvat dlouho a nemusí být vůbec. Kvalitní lesy mizí. To budou pak všichni chytří. Až PAK.
  Mamlas pokrčí rameny a řekne: Noaco, tak si koupim v Tescu jiný…

  Obětí budeme každopádně, ale ne v první řadě. Budem v té druhé řadě. Až bude první řada cíplá, my si pořád budem myslet, jak jsme ti nejchytřejší, že se nám to nestane.

  Příroda to přežije, ale už nikdy nebude taková jako by přirozeně mohla být.

  Nejvíc mě mrzí to, jak je pán tvorstva zapomětlivý, slepý a hloupý. úplně by stačilo se dívat s otevřenýma očima a pamatovat si.

 16. J.P.Tak, já nedovedu uvažovat tak obecně a globálně jako třeba ty, nevidím tak dokonale obecnější souvislosti, spíš se řídím svým smyslovým poznáním & já jsem spíš typ poutníka :o), jak jsem vybrala v následujícího textu zde:
  &jsou jako poutníci, kteří mají kus cesty za sebou a kus před sebou. Nedovedou přehlédnout celou tu cestu ze situace, kde se nalézají, ale mají naději, že na každé zatáčce té vinoucí se cesty se objeví nová, zajímavá krajina.
  A jsem opravdu optimistka. Vidím i v tom chaosu a nepořádku ostrůvky, kde je všechno jak má být nebo se mi to tak jeví & u mě na zahradě v břečťanu je vrabců nadbytek po celý rok a v Maštalích je místy brusinek jak naseto a občas proskočí zpráva, že byl objeven už dávno oplakaný druh živočicha. No, já žiju docela přírodou a v přírodě a pozoruji její přizpůsobivost a tvárnost. A věřím v její energii a umění vyrovnávání rovnováhy. I za cenu jistých ztrát. Co na to říci? Já neovlivním svět, ale mohu dělat co mohu, víc ne. A jak to dopadne nedomýšlím, protože to nikdo neví. Dnes mi to moc nemyslí :o))))

 17. Toulovcových?……Tam je krásně!

 18. Je, Armine, to je můj nejoblíbenější kousek krajiny a vůbec, proč se opakovat, přečti si tohle, jestli jsi to ještě nečetl :o)
  http://rozvedena.blokuje.cz/476107-jsou-chvile.php

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient