Kvě 142007
 

Květnový les ve znamení bílé

sasanka hajni Sasanku hájní už jsem sama vyfotografovat nestihla – odkvetla, tak alespoň aktuálně jiné bíle kvetoucí květiny. Fotografie jsou čerstvé, ze včerejška. Skoro 4 hodiny jsem šla zalesněným údolím podél řeky. Kromě ptačince velkokvětého a česnáčku lékařského zde u zuzi začínají kvést porosty mařinky vonné a pstročku dvoulistého a nakvétají i koberce bažantky lesní. Její fotografii vložím později právě sem, aby tu byly bíle kvetoucí jarní lesní květiny pohromadě.

marinka vonna

Mařinka vonná – tato nízká křehká vytrvalá bylina vytváří rozsáhlé porosty ve stinných a vlhkých lesích (hlavně bukových, ale není to pravidlem) na bohatších půdách. Na stonku má několik pater listů rostoucích do vějířku a docela nahoře přehršli bílých čtyřcípých kvítků hezky vonících. Když ji usušíme, voní nejsilněji. Jako seno – kumarinem. Proto se také jako vonička vkládala mezi prádlo (nezkusíme to ???) a že má chuť kořenitou a nahořklou přidává se do bílého vína, aby mělo říz. A nejen to. Je velmi oblíbenou přísadou do ovocných bowlí.
Pokud ji společně s čajovými lístky spaříme horkou vodou, zažene bolest hlavy rychleji než léky. Mezi přírodními léčivými bylinami je považována za účinný uklidňující prostředek a vydatně pomáhá také při nespavosti.

pstrocek dvoulisty

Pstroček dvoulistý – pstroček je častá bylina lesů, luhů, lesních luk a vytváří stejně jako mařinka kobercové porosty. Také příjemně voní, ale pstroček je jedovatý.  Hlavně jeho plody – třešňově červené bobule.

Něco vám  povím  :o), zajímá mne tolik věcí, ale zrovna nic pořádně, v určitých životních obdobích ano, ale stejně, některé zájmy se táhnou celým mým životem, aniž bych je řádně rozvinula a systematicky se jimi zabývala. Někdy mne to trochu mrzí, ale zase ne tak moc, netrápím se tím. Každý z nás je jiný. Hlavní asi je, aby člověk neměl pocit zplaněného života. A měl v sobě jiskru, která někdy vzplane. Je to můj subjektivní pocit.

Téhle mojí fotografické přehlídce kytek chybí mnoho do dokonalosti, jak jsem už psala, dělám ji nejspíš pro sebe, abych si osvěžila názvy bylin a dělala něco pravidelně. Ani nemám odpovídající fotoaparát. Začala jsem ji tedy alespoň doplňovat textovými zajímavostmi. Dnes mi pomohla kniha z edice OKO Náš les Karla Patočky a web labuznik.cz.

Kdo hledá opravdové poučení a krásné fotky nejen kytek planých, ale i pokojových a stromů a keřů a zvířat .. ptáků, podívejte se prosím sem, to je paráda:    http://botanika.wendys.cz/   zuzi 

 Posted by at 9.55

  5 Responses to “Květiny 7”

  1. na pstročkovi jsem si málem zlámala jazyk 🙂 pole mařinek je super!

  2. pstroček … fakt, kdo to jen vymyslel takovej jazykolam, pole – dobré přirovnání, určitě někdy použiju :o)

  3. Mařinka vonnáČaj na bolest hlavy.Z mařinky máme utrhnout jen ty květy a spařit s nějakým čajem??

  4. už jsem doma!Klofane … natrhej celou nať se vším všudy a spař se sypaným černým čajem, jak jsi zvyklý – teda jestli jsi zvyklý na pytlík, tak to spař s pytlíkem :)). A uvidíš!!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient